Poradniki

Jak sprawdzić ile zostało internetu w routerze? (Plus, Play)

Pinterest LinkedIn Tumblr

Jeśli zdecydowałeś się na router na kartę SIM, to będziesz pewnie chciał sprawdzić ile zostało internetu do końca miesiąca. Ten poradnik dotyczy sprawdzania ilości pozostałego transferu danych w sieci Plus.

Dlaczego sieci Plus i Play? Bo mam w nich wykupione usługi. Między innymi internet mobilny zarówno w telefonie (jako część abonamentu) jak i internet mobilny na karcie SIM.

Dlaczego warto sprawdzać ile zostało internetu w swoim telefonie w abonamencie? By kontrolować swoje wydatki. Większość ofert jest tak skonstruowana, że po przekroczeniu limitu prędkość pobierania danych mocno spada.

Sam borykałem się z tym problemem – sprawdzeniem ile zostało internetu na mojej karcie SIM. Szczególnie brakowało mi tej opcji kiedy zaczynała się pandemia wraz z obostrzeniami oraz z zaleceniem pracy zdalnej. Dlatego, pracując zdalnie, na wsi, tego typu informacja – ile mam jeszcze transferu do wykorzystania – była ważna by wiedzieć czy będzie szansa na jakiś relaks czy nie.

Żaden router nie ma takiej funkcji jak sprawdzanie „ile zostało internetu”

Zacznę od złej wiadomości. Żaden z routerów na kartę SIM nie posiada takiej funkcjonalności jak sprawdzanie „stanu internetu”. To znaczy można to oszacować o ile dany router zapisuje informacje o tym ile transferu udało nam się wygenerować na przestrzeni danego okresu rozliczeniowego.

Czytaj także: Jaki router na kartę SIM

iPlus – jak sprawdzić ile zostało internetu w Plus

iPlus - informacja ile zostało internetu na koncie Plus
iPlus – informacja ile zostało internetu na koncie Plus

Plus ma specjalną aplikację – iPlus – w której to możemy sprawdzić ile zostało nam internetu w pakiecie do wykorzystania. Po zalogowaniu się do niej, na jednym z ekranów (trzeba przesunąć go w bok) pojawi się następujący widok:

W moim przypadku widać, że w bieżącym okresie rozliczeniowym pozostało mi jeszcze GB danych do wykorzystania. Co więcej, moja usługa ma jeszcze zapas 300 GB. Ten zapas mogę wykorzystać gdy przekroczę limit w danym miesiącu.

Aplikacja iPlus na iPhone AppStore
iPlus na system Android Google Play

Play24 – czyli jak sprawdzić ile zostało internetu w Play

Play24 - informacja ile zostało internetu Play
Play24 – informacja ile zostało internetu Play

Play również daje możliwość sprawdzenie pozostałego limitu internetu mobilnego w swojej aplikacji mobilne. Chodzi o aplikację Play24. Jak widzicie na poniższym obrazku, w bieżącym okresie rozliczeniowym zostało mi jeszcze 15,34 GB „internetu” do wykorzystania. Gdy klikniemy w pole z danymi, to dostaniemy bardziej szczegółowe informacje. Te dane są podzielone na wykorzystanie danych ze względu na dni.

Aplikacja Play24 dla iOSAppStore
Play24 na telefony z AndroidemGoogle Play

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj