Overclocking to nic innego jak zwiększenie częstotliwości taktowania procesora lub układu graficznego. Dotychczas rozwiązanie to stosowane było wyłącznie przez użytkowników komputerów stacjonarnych.
Aktualny postęp techniki spowodował, że mogą z niego korzystać także właściciele laptopów. Przy zwiększaniu mocy procesora należy jednak zachować umiar, gdyż współpracuje on z innymi podzespołami i przede wszystkim musimy zapewnić im stabilną pracę.
Czytaj również: Do czego służy nam laptop?
Jeżeli chcemy zwiększyć wydajność naszych procesorów, przede wszystkim należy pamiętać, że wytwarzają one znaczną ilość ciepła. Zanim więc przystąpimy do jakichkolwiek prac w tym zakresie, należy zadbać o dodatkowe chłodzenie komputera lub laptopa.
Należy również pamiętać, że overclocking wykonujesz zawsze na własną odpowiedzialność a nieprawidłowo wykonany, może doprowadzić do niewłaściwej pracy komputera.
Zobacz też: Jak dbać o baterię w laptopie?
Jak podkręcić procesor w laptopie — poznaj wady i zalety podkręcania procesora
Kto najczęściej korzysta z możliwości oferowanych przez overclocking? Oczywiście gracze, gdyż to właśnie dla nich liczy się każda sekunda. Stosując overclocking, możemy sprawić, że komputer będzie pracował sprawniej o jakieś 10% – 30%.
Zagrożenia związane z overclocking
Głównym minusem związanym z kwestią podkręcania procesora jest chłodzenie. Oczywiście korzystając z tego rodzaju rozwiązań, musimy nastawić się także na wymianę zasilacza, ale to nie stanowi większego problemu. Problem chłodzenia szczególnie daje się we znaki użytkownikom laptopów. Sama budowa tego rodzaju urządzeń powoduje, że nie mamy zbyt wielu możliwości zapewnienia odpowiedniego poziomu wentylacji. Można oczywiście skorzystać z podkładek chłodzących, choć dobrze jest kontrolować temperaturę naszego sprzętu.
Czy wszystkie laptopy można podkręcić?
Skorzystać z overclocking można w przypadku każdego procesora jednak należy pamiętać, że nie w każdym wypadku uzyskany efekt będzie zadowalający. Możemy spróbować w internecie poszukać informacji na temat maksymalnych bezpiecznych wartości, jakie może uzyskać procesor lub też kierując się naszymi radami samodzielnie dostosować poziom ustawień do własnych oczekiwań.
Prawdą jest, że overclocking można stosować nawet w przypadku wieloletnich komputerów. Należy jednak pamiętać, że nierozsądne korzystanie z tej możliwości może doprowadzić nawet do trwałego uszkodzenia komputera czy laptopa.
Należy również zwrócić uwagę na fakt, iż jeżeli nie mamy możliwości wykonania znacznego podkręcania, to różnica będzie nie zauważalna, a więc należy dobrze się zastanowić, w jakich wypadkach korzystać z overclocking.
Pierwsze kroki w podkręcaniu komputera
Zanim przystąpimy do procesu podkręcania komputera, należy upewnić się, że działa to rzeczywiście przyniesie widoczny rezultat. Zastanawiasz się jak to zrobić? Jest to bardzo proste, gdyż wystarczy sprawdzić dwa parametry. Po pierwsze weryfikujemy jaką temperaturę osiąga procesor w spoczynku oraz w obciążeniu. Drugim istotnym czynnikiem jest sama płyta główna. Jeżeli możliwości techniczne naszego sprzętu pozwolą na poprawę jego działania w zakresie 3-5% to nie warto rozpoczynać całego procesu.
Sprawdzamy temperaturę procesora
Temperaturę procesora w szybki i łatwy sposób sprawdzimy korzystając z jednego z profesjonalnych programów takich jak HWM-onitor czy Prime95. W celu otrzymania potrzebnych informacji wystarczy odczytać dane z aplikacji.
Maksymalna temperatura pracy i spoczynku
Powszechnie stosuje się założenie, że temperatura komputera nie powinna przekroczyć 75°C. Podczas pracy laptopa wartość ta nie powinna być wyższa niż 90°C. Wartości te są oczywiście orientacyjne, gdyż wiele zależy od budowy samego komputera oraz jego możliwości chłodzenia.
Throttling to działanie odwrotne do overclocking. Polega ono na tym, że taktowanie procesora zostanie zmniejszone, by zredukować pobór mocy i ograniczyć generowane ciepło. Laptopy na przykład Intela korzystają z tego rozwiązania, wtedy, gdy temperatura osiągnie więcej niż 90°C.
Programy do podkręcania procesora
Największe niebezpieczeństwo podkręcania komputera polega na tym, że aby je wykonać, wystarczy sprawdzić temperaturę komputera, a następnie pobrać odpowiednie oprogramowanie i uruchomić je. Przykładowa aplikacja dla Intel to Intel Extreme Tuning Utility (Intel XTU), natomiast dla AMD, będzie to na przykład AMD OverDrive, AMD Ryzen Master Utility dla AMD Ryzen.
Przy podkręcaniu laptopa zwracamy szczególną uwagę na jego częstotliwość taktowania oraz napięcie. Wartości możliwe do ustawienia ściśle zależą od posiadanego komputera. Może się również zdarzyć, że BIOS będzie blokował możliwość podkręcenia i w takiej sytuacji konieczne będzie zainstalowanie jego innej wersji.
Podkręć procesor w laptopie
Po pierwsze zwiększ taktowanie o 2 max 10 MHz oraz przeprowadź test obciążeniowy. Gdy nie ma artefaktów, a komputer się nie przegrzewa, wykonaj ten krok ponownie aż do napotkania trudności. Kiedy komputer zacznie pracować nieprawidłowo, powróć do niedawnego działającego taktowania. Kiedy pojawiają się blue screeny, to jest to sygnał, iż dla tego taktowania niezbędne będzie napięcie o wyższych parametrach – w tym celu powiększ je o 0.00625 V i powtórz test obciążeniowy.
Gdy mimo wykonywania powyższych czynności ciągle pojawiają się blue screeny, może być za to odpowiedzialny zasilacz. Nie zapominaj także, że każde zwiększanie napięcia powoduje wzrost temperatury w spoczynku i podczas pracy, dlatego na bieżąco musisz sprawdzać te dwa parametry. Maksymalna wartość w tym wypadku wynosi 90°C. Kiedy chcesz podkręcać komputer dalej, po prostu zadbaj o jego chłodzenie — największe efekty uzyskasz, wybierając wersję wodą.