Ciekawostki technologiczne Laptopy

Do czego służy nam laptop?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Według badań GUSu z roku 2012 komputer stacjonarny lub mobilny posiada 7 na 10 gospodarstw domowych. Według badania CBOŚ (2010r) ponad dwie trzecie użytkowników komputera (69%) korzysta z niego w pracy zawodowej lub stosuje podczas nauki, natomiast prawie wszyscy (94%) – wykorzystują go do celów innych niż praca i nauka.

Źródło Tab. Badanie CBOS „Korzystanie z komputerów i internetu” nr BS/79/2010
Źródło Tab. Badanie CBOS „Korzystanie z komputerów i internetu” nr BS/79/2010

Do czego służy laptop?

Oczywiście niektórzy z nas potrzebują laptopów do zadań specjalnych albo do pracy w warunkach terenowych. Przeciętny użytkownik nie jest jednak wymagającym graczem, grafikiem komputerowym czy fotografem ślubnym. Większość z nas wykorzystuje laptop jedynie dla kilku prostych rzeczy:

 1. Do przeglądania Internetu
 2. Konsumowanie treści multimedialnych (np. filmy, gry)
 3. Tworzenie, edycja różnego rodzaju dokumentów
 4. Fotografia
 5. Handel

Internet

Przeglądanie stron www, surfowanie w sieci, korzystanie z komunikatorów czy udzielanie się „mniej lub bardziej aktywne” na portalach społecznościowych. Jest to prawdziwa plaga zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Dla ciekawostki podam, że z badania GUS (2012) wynika, że czytanie blogów jest najmniej popularną usługą komunikacyjną.

Multimedia

Prawdopodobnie główna funkcja, dzięki której komputer tak zafascynował świat. Zintegrował w sobie różne środki przekazu: telewizor czy radio oraz technologie informacyjne. Na laptopie głównie odtwarzamy filmy oraz słuchamy muzyki.

Dokumenty

Tworzymy różnego rodzaju dokumenty tekstowe. Niektórzy piszą prace magisterskie, inni wypracowania, książki itp. Poszukujący prace piszą CV i listy motywacyjne. Tworzymy umowy, ich wypowiedzenia itp. Tworzymy arkusze kalkulacyjne czy uzupełniamy bazy danych itp.

Fotografia

Laptop wykorzystujemy do prostej edycji zdjęć. W XXI wieku nawet długopisy je robią, nie wspominając smartfonach. Dyski naszych komputerów mobilnych stały się magazynami fotografii cyfrowej. Niestety ilość nie idzie w parze z jakością w tym przypadku. Na szczęście dostępne są darmowe aplikacje, które pozwalają przeciętnemu Kowalskiemu na ulepszenie fotografii

Handel

Kupno i sprzedaż internetowa – chcemy kupić taniej albo więcej za te same pieniądze. Szukamy okazji w sieci na aukcjach lub sklepach internetowych. Prowadzimy handelik internetowy po pracy albo sprzedajemy to co już niepotrzebne.

Artykuł napisany we współpracy z firmą Progress – laptopy używane, poleasingowe.

Czytaj także:  Laptopy poleasingowe – czy warto kupić? Wady i zalety

A Ty do czego wykorzystujesz swój laptop?

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

komentarze 2

 1. No właśnie. Do czego wymyślono laptop. niektórzy twierdzą, że to komputer mobilny z czym nie mogę się za bardzo zgodzić. Według mnie to jedna wielka ściema bo co to za sprzęt mobilny który na baterii pracuje raptem 1,5 godziny w porywach. Taka mobilność to śmiech na sali. Dziękuję bardzo.

  • PTRC Odpowiedz

   Półtorej godziny? Chyba przesadzasz. Dzisiaj laptopy działają bez problemu ok. 4 godzin. Wiadomo, że im bardziej będziesz go katował, tym szybciej bateria będzie wysysana.

Skomentuj