Aplikacje mobilne

Darmowe aplikacje do biegania

Pinterest LinkedIn Tumblr

Bieganie jest jednym z najpopularniejszych sportów uprawianych przez Polaków. Jest to też jeden z tych tańszych, bo wystarczy mieć wygodne obuwie, wyjść z domu i biegać. Dzisiaj przedstawiam jedne z popularniejszych aplikacji, dzięki którym możecie swoje bieganie wnieść na wyższy poziom.

Każdy amator biegania prędzej czy później będzie potrzebował specjalnej aplikacji, dzięki której będzie mógł mierzyć swoje postępy. A przecież o to chodzi podczas uprawiania sportu – trzeba poprawiać swoje osiągnięcia. Dzięki poniższym aplikacjom do biegania łatwiej będzie to wszystko monitorować.

Czytaj także: Jakie słuchawki do biegania?

Popularne aplikacje do biegania

  1. Strava
  2. Adidas Running by Runtastic
  3. Pace Control
  4. RunKeeper
  5. Nike Run Club

Strava

Po zniknięciu Endomondo – najpopularniejszej aplikacji do biegania – biegacze mogą skorzystać między innymi z aplikacji Strava.

Aplikacja jest dostępna za darmo i pozwala na wyznaczenie i nagranie trasy biegu, oraz analizę treningu. Widzimy przebyty dystans, wysokość,  prędkość, tempo i ilość spalonych kalorii. Dodatkowo możemy porównywać wyniki z innymi użytkownikami. Strava jest odpowiednia także dla innych dyscyplin, takich jak jazda na rowerze, wspinaczka górska, pływanie czy trening na siłowni.

Poza bezpłatnymi opcjami, przy wykupieniu subskrypcji aplikacja umożliwia odczytanie wskaźnika kondycji i zmęczenia, a także udostępnia spersonalizowane plany treningowe. Dzięki funkcji głosowej usłyszymy od lektora informację o zbliżaniu się do rekordu ustanowionego przez innego biegacza. Aplikacja wykorzystuje system GPS, co pozwala na wizualizację przebytej drogi na mapie.

Adidas Running by Runtastic

Adidas Running by Runtastic to darmowa aplikacja do biegania umożliwiająca monitorowanie aktywność i wyznaczanie celów treningowych. Intuicyjny interfejs umożliwia śledzenie przebytego dystansu, tempa, czasu, prędkości i spalonych kalorii, a podczas postoju możemy pauzować czas. Dostępny jest także trener głosowy, który przekazuje najważniejsze informacje o biegu. Przebyta trasa jest widoczna na mapie oraz w statystykach. Aplikacja pozwala tworzyć grupy, wyzwania i rankingi ze znajomymi. Wszystkie opcje dostępne są także dla innych dyscyplin.

Na pulpicie udostępniona jest opcja uruchomienia ulubionej muzyki bezpośrednio z odtwarzacza lub Spotify. Możemy także posłuchać dostępnych darmowych podcastów w zakładce „Story Runs”. Aplikacja łączy się z zegarkami sportowymi (Garmin, Polar, Suunto lub Coros) oraz pulsometrami.

Wykupując dostęp do wersji premium otrzymujemy możliwość korzystania z planów treningowych.

Pace Control

Pace Control to alternatywa dla nieistniejącej już aplikacji Endomondo.

Aplikacja jest całkowicie darmowa i udostępnia biegaczom wyznaczanie i podgląd trasy biegu na mapie, oraz zapis przebiegniętych tras do pliku pozwalając na import do zewnętrznych narzędzi. Dzięki funkcji zdalnego wyścigu możemy o umówionej porze, na odległość ścigać się z kolegą. Podczas biegu otrzymujemy wiarygodne informacje o czasie treningu, średnim tempie i przebytym dystansie. Komunikaty głosowe pozwalają na bieżąco śledzić parametry biegu i szacowany czas dotarcia do mety. Funkcja „negative split” umożliwia dopasowanie tempa biegu tak, by pokonać określony dystans w założonym czasie. Bezpośrednio w aplikacji zobaczymy przebytą trasę na mapie.

RunKeeper

RunKeeper to anglojęzyczna aplikacja dla biegaczy, która umożliwia monitorowanie aktywności.

W darmowej wersji otrzymujemy możliwość sprawdzania szczegółowych statystyk dotyczących czasu i tempa biegu, oraz długości przebytej trasy. Przebiegnięty dystans widoczny jest na mapie. Możemy ustawić każdą wykonaną aktywność jako domyślną, by móc ją powtórzyć. Otrzymujemy informacje o postępach, pobitych rekordach oraz wskazówki treningowe. Funkcja podpowiedzi głosowych umożliwia usłyszenie ich w słuchawkach.

Aplikacja umożliwia udostępnienie swoich wyników i planów treningowych na Facebooku oraz Twitterze. W wersji płatnej udostępniana jest opcja śledzenia trasy biegu na żywo, oraz udostępniania jej znajomym.

Nike Run Club

Nike Run Club to autorska aplikacja dla biegaczy, dzięki której można monitorować aktywność sportową. Dostępne są różne typy biegu – od podstawowego, przez bieg określonego dystansu, po bieganie na czas.

W aplikacji widoczny jest przebyty dystans, prędkość i czas biegu. Po wyborze terenu po jakim będziemy się poruszać uzyskujemy informację o spalonych kaloriach, a wyniki treningów z kilku tygodni i miesięcy są sumowane. Wszystkie przebyte aktywności są widoczne w historii. Możemy tutaj rywalizować z innymi biegaczami, a aplikacja nagradza sukcesy wirtualnymi medalami.

Aplikacja umożliwia też opcję udostępniania aktywności, tworzenia osobistych celów, oraz rywalizację ze znajomymi, a także bicie własnych rekordów. Funkcja „Audio Guide Runs” pozwala na trening z audioprzewodnikiem, jako serie biegów z głosowymi poradami od trenerów i sportowców.


Warto jeszcze w tym miejscu dodać, że coraz więcej inteligentnych opasek posiada wbudowany monitoring biegania. Są to na przykład opaski Xiaomi (Xiaomi Mi Band 5, Xiaomi Mi Band 6), które w połączeniu z telefonem mogą zbierać niezbędne dane do analizy naszego biegu.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj