LEGO Recenzje

Lego WeDo 2.0 (45300) – recenzja klocków, które uczą programować i nie tylko

Pinterest LinkedIn Tumblr

W ostatnim czasie kupiłem sobie i moim córkom zestaw Lego WeDo 2.0. Muszę przyznać, że jestem bardzo zadowolony z tego. Bardzo fajnie Lego to wszystko sobie wymyśliło.

Spis treści
 1. Co w pudełku?
 2. Kilka słów o zawartości aplikacji Lego WeDo 2.0
 3. Budowanie i programowanie klocków Lego WeDo 2.0
 4. Programowanie w stylu drag’n’drop!
 5. Podsumowanie

Co w pudełku Lego WeDo 2.0?

Posortowane klocki Lego WeDo 2.0. Każda część w swojej przegródce

W pudełku tego zestawu znajdziemy:

 • Niezbędne 280 klocków do budowy przyszłych robotów (w sumie 16),
 • Czujnik ruchu i czujnik wychylenia,
 • Silnik,
 • Smarthub.

W zestawie nie ma baterii czy też akumulatora do Smarthuba. Dodatkowo znajdziemy jeszcze tackę z przegródkami na klocki oraz naklejki. W tym miejscu jeszcze zaznaczę, że nie ma sensu pakować się akumulator (45302) zamiast baterii. Ten hub jest naprawdę oszczędny. Do celów domowych baterie w zupełności wystarczą.

Instrukcje oraz „programy” znajdziemy na dedykowanej aplikacji Lego WeDo 2.0

Aby w pełni korzystać z możliwości jakie daje Lego WeDo 2.0 trzeba będzie zaopatrzyć się w darmową aplikację. Aplikacja sama w sobie jest darmowa na najpopularniejsze platformy. Są to m.in. Windows, Mac, Chromebook czy iPad i Android. WeDo 2.0 zawiera treści z zakresu nauki i programowania, przydatne informacje dla prowadzącego oraz instrukcje budowania robotów.

Budowanie i programowanie robotów Lego WeDo 2.0 jest podzielone na dwa poziomy trudności: początkujący i zaawansowany.

Projekty dla początkujących to zazwyczaj takie, które składa się i programuje w około 30 minut. Są to między innymi satelita, wiatrak, ślimak czy robot Milo (w różnych wersjach). Łatwo je rozpoznać w aplikacji, bo na kafelku z projektem widać złożonego robota. Te projekty nie mają prostego wprowadzenia w postaci wideo.

Zobacz też: Programista, zawód o dużym zaufaniu społecznym, zarobkach i wpływie na nasze życie

Aplikacja Lego WeDo 2.0 - ekranem z wyborem projektów do zbudowania
Aplikacja Lego WeDo 2.0 – ekranem z wyborem projektów do zbudowania

Czytaj także: Nowe LEGO Droid Commander z R2-D2 będzie uczyć dzieci programować

Z kolei projekty zaawansowane wchodzą mocniej w świat nauki. Każdy taki projekt składa się z trzech faz:

 1. Odkrywanie: poznawanie naukowego zagadnienia i pytań mu towarzyszących, wzmaga do dyskusji nad możliwymi rozwiązaniami.
 2. Kreowanie: budowanie, programowanie oraz modyfikacja modelu z klocków Lego. Projekt może być typu: badawczy, rozwiązujący problem lub tworzący model.
 3. Dzielenie się wynikami pracy: opisanie swojego projektu i dzielenie się doświadczeniem z innymi.

Oczywiście należy zwrócić tutaj uwagę na to, że ile dziecko wyniesie z tej nauki zależy od prowadzącego.

Zobacz również: Języki programowania dla dzieci – jakie i dlaczego?

Budowanie z klocków w WeDo 2.0

Ekran aplikacji Lego WeDo z kolejnym krokiem składnia robota
Dziecko składające Lego WeDo 2.0

Jest bardzo podobne do układania w tradycyjny sposób. Różnicą jest tylko medium. W przypadku Lego WeDo 2.0 instrukcje są w aplikacji i są interaktywne. Krok po kroku bez problemu dziecko będzie w stanie złożyć każdą konstrukcję.

Klocki Lego WeDo 2.0 na tle tabletu z aplikacją

Programowanie robotów w WeDo 2.0 jest banalnie proste!

Jakie to proste! Moje córki, w wieku 3,5 i 6,5 lat, bardzo szybko opanowały interfejs do programowania w WeDo. Równie szybko opanowały funkcje za który odpowiadają poszczególne bloczki oraz jak je łączyć. Szczerze mówiąc myślałem, że zajmie im to znacznie więcej czasu.

Programowanie w stylu drag’n’drop!

Wszystko jest tak przemyślne, że każdy „program” rozpoczyna się od bloczka z zieloną strzałką i do niego dokłada się kolejne. Jest to swego rodzaju połączenie szeregowe i każdy następny blok zostanie uruchomiony gdy poprzedni zakończy swoją „pracę”. Wszystkie klocki wystarczy przenieść z listy bloczków i umieścić je w odpowiedniej kolejności. Właśnie dlatego dzieciaki tak szybko to „łapią”.

Programowanie w WeDo 2.0 - bloczki z poleceniami
Programowanie w WeDo 2.0 – bloczki z poleceniami

Ważna uwaga. Dobrze by było gdyby osoba prowadząca np. rodzic miała minimalne pojęcie o programowaniu. Oczywiście nie jest też tak, że bez tego nie da się pracować. Po prostu doświadczenie pomaga wytłumaczyć napotkane problemy. W zestawie jest opis bloczków – jak działają i za co odpowiadają.

Co sprawia im największą radość? Zmiana kolorów w hubie oraz uruchomianie pojazdów za pomocą czujnika ruchów!

A tak wygląda i działa jeden z robotów.

To co mnie najbardziej ucieszyło, że dziewczyny zaczęły same kombinować układanie bloczków w różne sekwencje.

Mi brakuje mocno drugiego huba, dzięki któremu mógłbym tworzyć bardziej „zaawansowane” projekty. Chodzi mi tutaj o na przykład stworzenie mechanizmu sterowania i poruszanie nim pojazdu.

Podsumowanie Wedo 2.0

Zestaw Lego WeDo 2.0 polecam każdemu kto chciałby zainteresować swoje dziecko programowaniem i „robotyką”. Szczególnie do gustu przypadły mi materiały wideo, które wprowadzają w daną konstrukcję. Tak na prawdę oprócz nauki programowania poznajemy świat natury i zjawisk w niej występujących.

Gdzie kupić Lego WeDo 2.0?
 • Ceneo – ceny zaczynają się od 677 zł

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj