Poradniki Programowanie

Nauka programowania – od czego zacząć? Czyli jak zostać programistą

Pinterest LinkedIn Tumblr

Dzisiaj zawód programisty jest stawiany na równi z lekarzem czy prawnikiem. Społeczeństwo widzi przyszłość swoim dzieci jako programistów. Nawet na blogu opisywałem wyniki jednej ankiety, które to potwierdzają. Co więcej, wiele osób uważa, że w branży IT są bardzo duże pieniądze do zarobienia. Stąd tak duże zainteresowanie nauką oraz doskonaleniem programowania.

Dobra wiadomość jest taka, że rynek cały czas potrzebuje i będzie potrzebował nowych programistów. W niemal każdym większym przedsiębiorstwie znajduje się dział IT, który dostarcza różnego rodzaju rozwiązania.


Zobacz czego się dowiesz po lekturze tego poradnika o nauce programowania
  • od czego zacząć naukę programowania,
  • o sposobach na naukę programowania od podstaw – czy można się tego nauczyć od zera?
  • jak uczyć się programowania online,
  • jak uczyć się programowania samodzielnie w domu,
  • dowiesz się ile trwa i zajmuje nauka programowania,
  • podpowiem jakie książki do nauki programowania wybrać by być lepszym programistą – bez względu na wybrany język,
  • jak zacząć programować,
  • jak zostać programistą,
  • oraz czy nauka programowania jest możliwa dla dorosłych?

Programowania można nauczyć się samemu. Znam wielu programistów, którzy uczyli się sami. Takie osoby kończyły studia, które nie miały kompletnie nic wspólnego z informatyką czy nawet matematyką.

Wystarczy trochę dyscypliny, motywacja oraz wiedzieć skąd czerpać wiedzę i dobre praktyki.

Czytaj też: Programista, zawód o dużym zaufaniu społecznym, zarobkach i wpływie na nasze życie

Jak zdobyć programistyczną wiedzę, aby móc pracować w wymarzonym zawodzie?

Oczywiście najbardziej pomocny będzie Internet, który jest skarbnicą wiedzy i pozwala zdobyć potrzebne umiejętności bez wychodzenia z domu.

Jak zostać programistą?

Na to pytanie najlepiej odpowiedział jeden z pracowników SpaceX podczas ostatniego AMA na Reddicie. Podsumował całą kwintesencję bycia programistą. Jeden z użytkowników serwisu zadał następujące pytanie: Jestem w liceum, co mogę zrobić, aby w przyszłości pracować jako programista w SpaceX?

Zdobądź wykształcenie informatyczne (lub podobne). Bądź dociekliwy – najlepsi inżynierowie w SpaceX to ci, którzy skrupulatnie analizują jak działa ich kod, sieć, Linux czy dany sprzęt. Ważne jest też praktyczne doświadczenie. Można je zdobyć tworząc rzeczy i rozwiązując trudne problemy (w ramach hobby lub stażu w SpaceX!).Jeff Dexter, SpaceX

Od czego zacząć naukę programowania?

Przede wszystkich musisz wiedzieć w jakim języku programowania chcesz programować. Od tego będzie uzależnione czego będziesz szukać w sieci. Pamiętaj, że jest ich bardzo dużo. Niektóre przyswaja się łatwiej, inne zaś trudniej. Wakaty na jednym języku są lepiej opłacane a na innych gorzej. Pamiętaj, że w zależności jaki język programowania zostanie wybrany – próg wejścia będzie zupełnie inny.

Zobacz też: języki programowania dla dzieci.

Dobra wiadomość jest taka, że większość języków jest bardzo podobna do siebie. Warunki, pętle, klasy i funkcje działają i „wyglądają” bardzo podobnie.

A może zacząć naukę programowania od JavaScriptu?

Wg mnie najłatwiej jest wejść w JavaScript, bo potrzebujesz dowolnej przeglądarki by móc napisać swój pierwszy „program”.

A może od Pythona?

W systemach operacyjnych takich jak linux czy macOS masz też zainstalowanego pythona. Pewnie jest on w starszej wersji (2.x) więc aktualizacja do najnowszej wersji (3.x) będzie wymagała samodzielności. Ale spokojnie, wybierając kursy programowania z pythona dla początkujących znajdziesz rozdział poświęcony aktualizacji tego środowiska

Jaki język programowania wybrać?

Serwis StackOverflow co roku prosi swoich użytkowników (programistów) o wzięcie udziału w ankiecie na temat całej branży. W tym roku pojawiły się pytania o języki programowania, które są najlepsze i najgorsze do nauki oraz te najbardziej pożądane.

Poniżej przej przestawiam top10 najbardziej lubianych języków programowania przez programistów.

Najbardziej lubiany język programowania %
Rust 86.1%
TypeScript 67.1%
Python 66.7%
Kotlin 62.9%
Go 62.3%
Julia 62.2%
Dart 62.1%
C# 59.7%
Swift 59.5%
JavaScript 58.3%

Nauka programowania – tutoriale, dokumentacje, wpisy na blogach oraz rozwiązywanie problemów

Tutoriale i dokumentacje to powinna być pierwsza rzecz od jakiej powinno się rozpocząć naukę programowania. Dzięki temu od razu sprawdzisz czy dany język programowania „podejdzie”.

Blogi na temat programowania to ciekawa opcja dla wszystkich, który chcą zdobyć lub poszerzyć swoją wiedzę. Zaletą tego typu informacji, że można bardzo szybko zgłębić wiedzę np. jadąc do szkoły czy podczas jedzenia. Tego typu zasoby są idealne na zapoznanie się nowościami w danych języku programowania. Nie zapominajcie też o narzędziach, bibliotekach czy frameworkach wykorzystujących Twój język programowania.

Warto jeszcze wspomnieć o serwisie StackOverflow. Serwis ten ma monopol na rozwiązywanie wszelkiego rodzaju problemów z programowaniem. Jeżeli masz jakiś problem na 100% ktoś miał ten sam i spytał się o poradę czy rozwiązanie właśnie na tym serwisie.

Nauka programowania – kursy video

Kursy video to bardzo skuteczna metoda, dzięki której można poznać programowanie zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej. Dostępne kursy mogą być płatne lub bezpłatnej, każdy może dopasować taki, który będzie odpowiadał jego możliwościom finansowym.

Nie będę ukrywał, że jest to moja ulubiona forma nauki nowych rzeczy jeśli chodzi o naukę programowania czy też samodoskonalenia. Pewnie wynika to z tego, że jestem wzrokowcem a dwa od razu widzę jak działa dany kawałek kodu.

Co więcej, wiele plaftorm do nauki poprzez wideo udostępnia kod wykorzystywany w materiale. Dzięki temu można programować razem z prowadzącym i sprawdzać czy efekt jest ten sam.

Nauka programowania – kursy interaktywne

Kursy internowane to popularna forma nauki, dotycząca niemal każdej dziedziny. Za jej pomocą można również nauczyć się programowania. Metoda opiera się poznaniu wiedzy teoretycznej, a następnie rozwiązywaniu krótkich zadań, które są sprawdzane przez system. Kursy są dopasowane do różnego stopnia zaawansowania, są elastyczne, można uczyć się we własnym tempie, w dogodnym dla siebie czasie.

Nauka programowania – bootcampy

Mało znana, ale rozwijająca się forma nauki programowania. Polega na nauce z nauczycielem, czyli mentorem, który zleca zadania do wykonania, pomaga je rozwiązać, pokazuje źródła, z których można korzystać.

Bootcampy pozwalają zdobyć bardzo szeroką wiedzę, szkolenie jest intensywne, nastawione na praktyczną wiedzę. Materiał obejmuje nie tylko podstawy programowania, ale również naukę technologii, która przyda się w przyszłej pracy programisty.

Bootcampy najczęściej odbywają się online, choć są również takie, w których zajęcia odbywają się w sali wykładowej. Zajęcia trwają od kilka miesięcy do nawet roku. Takie zajęcia nie należą do tanich. Wymagają dużej systematyczności, na naukę trzeba poświecić kilka godzin dziennie.

Nauka programowania, to może książki i e-booki?

Nauka z książek jest jedną z opcji nauki programowania. Niestety, nie jest to najwygodniejsza forma nauki, ponieważ nie zapewnia nauki praktycznej, raczej skupia się na teorii. W ostatnim czasie miałem kilka prób czytania książek czy czasopism. Strasznie ciężko się czyta się kod na papierze. Czasami ten kod potrafi mieć po kilka stron. Jeżeli czytam kod, to lubię go mieć w moim ulubionym edytorze lub edytorze on-line. Dzięki temu wynik mam od razu. Co więcej – taki kod mogę swobodnie edytować i sprawdzać różne warianty.

Alternatywą dla książek są e-booki. Plus jest taki, że kod z takiej książki łatwiej skopiować.

Książki to dobra opcja jeśli ktoś chce pielęgnować swój warsztat kod kątem jakość tworzonego kodu. Przykładowe pozycje książek, które pomogą tworzyć lepszy kod:

Czy nauka programowania jest możliwa dla dorosłych?

Wiele które czują się na starsze mogą mieć obawy czy w każdym wieku można nauczyć się programowania. Otóż jestem zdania, że każdy może się nauczyć tego. Będzie to wymagała pewnie nieco więcej nauki i zaparcia niż normalnie ale jest to możliwe.

Zobacz też: Jak szukałem pracy w Warszawie jako programista JavaScript

Ciekawie w tym kontekście wyglądają wyniki ankiety, w której okazało się, że

28% dorosłych w Wielkiej Brytanii żałuje, że nie wybrało kariery w technologii.

Głównymi powodami są wysokie zarobie, liczne wyzwania intelektualne oraz szeroki wachlarz ofert pracy.

Ile trwa i zajmuje nauka programowania?

Jeżeli myślisz, że programowanie opanujesz w kilka tygodni czy miesięcy, to jesteś w sporym błędzie. Przez ten krótki okres na pewno poznasz podstawy programowania. Dzisiaj programowanie to nie tylko pisanie samego kodu (pętle, warunki). Czasami trzeba coś skonfigurować na serwerze, coś zainstalować czy nawet stracić cały dzień na rozmowach by ustalić plan działania.

Sam mam ponad 10 lat doświadczenia w programowaniu i cały czas poznaję coś nowego. A to pojawia się nowa biblioteka JavaScript, nowe narzędzie, trzeba poznać jak działają Dockery itp. Nauka programowania to ciągły proces. Zawsze znajdzie się coś co trzeba będzie poznać.


Jak widać, jest wiele metod, dzięki którym można poznać tajniki programowania. Warto jednak pamiętać, że sam kurs nie wystarczy, ważne jest samozaparcie i ciągła chęć podnoszenia swoich kwalifikacji. Programowanie ciągle się rozwija, nie wystarczy bazować na raz zdobytej wiedzy.  Praca programisty jest ciekawa, dobrzy programiści są poszukiwani i dobrze płatni, więc warto szkolić się w tej dziedzinie. Programowania może być również ciekawym hobby, które może w przyszłości stać się źródłem zarobkowania. Niezależnie od tego, co skłania nas do nauki, warto wybrać którąś z polecanych form i zacząć działać.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj