AGD Poradniki

Jaki odkurzacz pionowy wybrać? Ranking 2022

Pinterest LinkedIn Tumblr

Odkurzacz pionowy to bardzo ciekawa alternatywa dla modelu tradycyjnego, który jest nam dobrze znany. To urządzenie bardzo dobrze sprawdza się w niewielkich domach oraz mieszkaniach, gdzie nie ma wiele miejsca na przechowywanie. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto kupić odkurzacz pionowy, oraz jakie aspekty tego urządzenia są niezwykle ważne.

Poniżej prezentuję spis treści, aby łatwiej poruszać się po tym poradniku:

 1. Czy warto kupić odkurzacz pionowy?
 2. Jak wybrać odkurzacz pionowy? Co jest najważniejsze?
 3. Jaki odkurzacz pionowy – najciekawsze modele

Czy warto kupić odkurzacz pionowy?

Odkurzacz pionowy to urządzenie, które warto posiadać w swoim domu czy mieszkaniu. Przede wszystkim, odkurzacz jest bezprzewodowy, co znacząco poprawia komfort sprzątania. Nie musisz martwić się o kabel, który wiecznie plątał ci się pod nogami.

Ponadto konstrukcja sprzętu pozwala na łatwe odkurzanie trudno dostępnych miejsc. Na jednym ładowaniu możesz odkurzać przez kilkadziesiąt minut, co spokojnie pozwoli na odkurzenie całego mieszkania czy domu. Sprzęt jest również prosty i bezpieczny w obsłudze, co oznacza, że dziecko również sobie z nim poradzi. Po sobie i znajomych wiem, że dzieci bardzo chętnie same chcą odkurzać tego typu sprzętem. Jest lekki, prosty w obsłudze.

Największym atutem odkurzacza pionowego jest jego rozmiar. Kompaktowe wymiary zdecydowanie ułatwiają przechowywanie. Spokojnie zmieści się nawet w niedużej szafie. Niemal już każdy pionowy odkurzacz w zestawie ma specjalny zestaw do montażu na ścianie. Dzięki temu można go schować np. za zasłoną czy w specjalnym schowku. W przypadku tradycyjnych odkurzaczy, potrzeba zdecydowanie więcej miejsca.

Co do minusów, bo przecież są takie, to trzeba pamiętać o opróżnieniu pojemnika na bród i naładowaniu baterii.

Jak wybrać odkurzacz pionowy? Co jest najważniejsze?

Podczas zakupu odkurzacza pionowego, zwróć uwagę na kilka istotnych elementów.

 1. Moc urządzenia – zapewne najbardziej interesuje Cię moc ssania, ponieważ to ona determinuje czy kupisz sprzęt. Sprawdź również moc silnika odkurzacza. Obie wartości powinny być podawane oddzielnie przez producenta. Najczęściej moc odkurzacza pionowego reguluje się w uchwycie.
 2. Czas ładowania – pozbywasz się uciążliwych kabli, ale kosztem regularnego ładowania. Dlatego im krótszy czas, tym szybciej możesz korzystać z urządzenia.
 3. Pojemność akumulatora – im większa bateria tym większe mieszkanie (lub dom) będzie można odkurzyć na jednym ładowaniu.
 4. Czas działania – jeden z najważniejszych parametrów odkurzacza pionowego. Długi czas działania pozwala Ci na dłuższą pracę w domu. Nikt nie chce przerywać pracy w trakcie, ponieważ jest to uciążliwe.
 5. Głośność – odkurzacze bywają bardzo głośne, co jest nie tylko uciążliwe dla osoby, która z niego korzysta, ale również dla domowników. Szczególnie zwierzęta nie przepadają za tym hałasem.
 6. Konstrukcja – wiele modeli odkurzaczy pionowych posiada w swoim zestawie odkurzacz ręczny, który możesz odłączyć od głównego urządzenia. Dzięki temu, wyczyścisz kanapę czy samochód w bardzo wygodny sposób.
 7. Wyposażenie – odkurzacze pionowe są niezwykle wygodne w obsłudze, a dodatkowe wyposażenie może tylko podnieść komfort użytkowania. Dlatego dodatkowe końcówki czyszczące w zestawie będą świetnym dodatkiem, który przyda się w sprzątaniu.

Jaki odkurzacz pionowy – najciekawsze modele

Poniżej znajdziesz listę odkurzaczy pionowych wartych uwagi. Kilka z nich testowałem.

 1. Viomi A9 (~650 zł)
 2. Bosch Serie 6 Unlimited (~1100 zł)
 3. Xiaomi Mi Handheld Vacuum Cleaner G10 (~1100 zł)
 4. Xiaomi Dreame V11 (~1100 zł)
 5. Makita DCL180ZB (~150 zł) – najtańszy odkrzuacz
 6. Vileda JetClean (~780 zł) – z opcją mycia na mokro, ale z kablem 7 m
 7. Beko WetClean VRT71025VW (~800 zł)

Viomi A9

Ten odkurzacz był recenzowany na łamach blogu. Więc siłą rzeczy znajduje się w tym zestawieniu. Bardzo miło mnie zaskoczył.

Zestaw Viomi A9
Viomi A9 – z tego zestawu będziesz korzystać najczęściej

Viomi A9 to bardzo lekki (zaledwie 1,5 kg) bezprzewodowy odkurzacz pionowy z pojemnikiem 0,4 l. Urządzenie może pracować bez ładowania nawet 60 min. Duża moc ssania (23000 Pa) gwarantuje również dokładne czyszczenie powierzchni.

Viomi A9 posiada również ręczny odkurzacz, który ułatwi ci czyszczenie kanapy, czy półki z książkami. W zestawie znajdziesz również 4 wymienne szczotki, między innymi do trudno dostępnych miejsc, czy specjalna końcówka do usuwania roztoczy. Wspomniałem, że ma diody LED znajdujące się w elektroszczotce? Koszt? Około 650 zł.

Odkurzacz pionowy Viomi A9 Zobacz ceny

Bosch Serie 6 Unlimited

Bosch Serie 6 Unlimited cechuje się niewielką wagą i jednocześnie dużą mocą. Dzięki systemowi Power for ALL Alliance, akumulatory w urządzeniach firmy Bosch pasują również do innych sprzętów np. do narzędzi ogrodowych czy wkrętarek. W zestawie znajdują się 4 końcówki. Odkurzacz posiada 2 tryby pracy (zwykły i turbo).

 • Waga: 2,3 kg (sam moduł 1,4 kg)
 • Pojemność zbiornika: 0,3 l
 • Czas pracy: ~30 min

Odkurzacz pionowy tej serii kupiła ostatnio moja żona. Jest bardzo zadowolona z niego. W momencie tworzenia tego zestawienia jego kosz wynosi około 1100 zł.

Odkurzacz Bosch Serie 6 Unlimited (BBS611BSC) Zobacz ceny

Xiaomi Mi Handheld Vacuum Cleaner G10

Odkurzacz pionowy Xiaomi Mi Handheld Vacuum Cleaner G10
Odkurzacz pionowy Xiaomi Mi Handheld Vacuum Cleaner G10

Xiaomi Mi Handheld Vacuum Cleaner G10 oprócz odkurzania może również skutecznie mopować. Dzięki temu, w wygodny sposób wyczyścić podłogę tylko jednym narzędziem. Bateria odkurzacza może pracować nawet do 65 minut. Baterię możesz wymienić za pomocą jednego kliknięcia, co jest niezwykle proste. Od urządzenia możesz odpiąć mini-odkurzacz do czyszczenia mebli czy materaca.

 • Moc ssania: 150 AW
 • Pojemność zbiornika: 0,6 l
 • Waga: 4 kg
 • Pojemność akumulatora: 3000 mAh
 • Czas pracy: ~65 min (tryb eco)
 • Głośność: 79 dBA

G10 posiada całkiem spory pojemnik na bród o pojemności 0,6 l. Dodatkowo jest wyposażony w kolorowy ekran TFT, który umożliwi podgląd stanu baterii. Wielkość baterii to 3000 mAh. Waży 4 kg. Cena to około 1100 zł.

Xiaomi Mi Handhelp G10 Zobacz ceny

Xiaomi Dreame V11

Xiaomi Dreame V11
Xiaomi Dreame V11

Xiaomi Dreame V11 charakteryzuje się sporą mocą i dużą baterią. Urządzenie może pracować nawet przez 90 minut. Wbudowany odkurzacz ręczny możesz odłączyć za pomocą jednego guzika i posprzątać kurz z mebli lub materaca. Opróżnianie pojemnika jest niezwykle proste. Za pomocą jednego przycisku szybko opróżnisz całą zawartość.

 • Moc ssania: 150 AW
 • Pojemność zbiornika: 0,5 l
 • Pojemność akumulatora: 3000 mAh
 • Waga: 4 kg
 • Czas pracy: ~90 min (tryb eco)
 • Głośność: 79 dBA

Można go kupić za około 1100 zł.

Odkurzacz Xiaomi Dreame V11 Zobacz ceny

Makita DCL180ZB – najtańszy odkurzacz pionowy

Makita DCL180ZB - najtańszy odkurzacz pionowy
Makita DCL180ZB – najtańszy odkurzacz pionowy

Makita DCL180ZB to doskonałe urządzenie do domu jak również do Twojego auta. Nowoczesny wygląd oraz obudowa w kolorze czarno-turkusowym znacząco wpływa na estetykę sprzętu. Opróżnianie odkurzacza jest niezwykle proste. W wyposażeniu znajdziesz między innymi ssawkę do podłóg oraz ssawkę szczelinową.

 • Moc ssania: 30W
 • Maksymalne podciśnienie: 3,6 kPa
 • Maksymalny przepływ powietrza: 1,3 m3/min
 • Pojemność zbiornika: 0,65 l
 • Teoretyczny czas pracy: ~20 min
 • Waga: 1,2kg

Jest to jeden z najtańszych odkurzaczy, bo można go kupić już za około 150 zł. To nie jest żart.

Odkurzacz pionowy Makita DCL180ZB Zobacz ceny

Vileda JetClean – z opcją mycia na mokro, ale z kablem 7 m

Odkurzacz pionowy Vileda JetClean
Odkurzacz pionowy Vileda JetClean

Vileda JetClean to model odkurzacza myjącego. Urządzenie odkurzy oraz umyje podłogę na mokro w jednym cyklu. Odkurzacz usuwa ponad 99% bakterii przy użyciu samej wody. Sprzęt posiada dwa zbiorniki na wodę: jeden z czystą, a drugi na brudną. Dzięki temu, odkurzacz zawsze czyści podłogę czystą wodą.

 • Pojemność zbiornika na czystą wodę 640ml
 • Pojemność zbiornika na brudną wodę 400 ml
 • Długość przewodu: 7 m
 • Moc: 400 W
 • Waga (bez wody): 4,7 kg

Kosz zakupu to około 750 zł.

Odkurzacz Vileda JetClean Zobacz ceny

Beko WetClean VRT71025VW

Pionowy odkurzacz Beko WetClean
Pionowy odkurzacz Beko WetClean

Beko WetClean VRT71025VW to nowoczesny odkurzacz bezprzewodowy, z długim czasem pracy do 45 minut. W wyposażeniu znajdziesz przystawkę do mopowania mocowaną na magnes. Z pomocą odkurzacza wyczyścisz podłogę na mokro. Wygodny stojak dołączony do zestawu pozwoli Ci na łatwe przechowywanie wszystkiego w jednym miejscu.

 • Oświetlenie LED
 • Poziom hałasu: od 81 do 85 dB
 • Pojemność zbiornika: 0,7 l
 • Moc: 350 W
 • Moc ssania: 95 W
 • Waga: 2,4 kg

Koszt zakupu to około 800 zł.

Odkurzacz Beko WetClean VRT71025VW Zobacz ceny

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

komentarze 4

 1. Ta Makita cenowo wygląda bardzo fajnie… ale jak spojrzałem na specyfikację, to jest z najsłabszych odkurzaczy w zestawieniu. Zatem wybór chyba padnie na Viomi lub Xiaomi.

 2. Dorzuciłbym do tej listy jeszcze jeden model. Cenowo nieco odbiega od opisanych, ale wydaje mi się, że naprawdę warto. Mam na myśli Dreame T20 Pro. Dorzucicie kilka stówek i macie naprawdę dobry odkurzacz. Ma nawet funkcję mopowania (ale jeszcze nie sprawdzałem). Bogata ilość końcówek do tego modelu sprawia, że w niczym nie jest gorszy od klasycznego odkurzacza.

  To, co zostało pominięte w rankingu to waga. I w sumie lokalizacja baterii. Ciężkie (> 2kg) baterie, zwłaszcza w górnej części odkurzacza mogą sprawiać problem przy dłuższym odkurzaniu domu. A Dreame T20 waży poniżej 2kg, co sprawia, że mój 5-letni synek chętnie odkurza swój pokój.

 3. Uważam, że Viomi A9 to najlepszy wybór bo ma wszystko co potrzeba żeby skutecznie i przyjemnie odkurzyć mieszkanie. Lekki – zaledwie 1,5 kg, pojemnik 0,4 l. praca bez ładowania nawet 60 min, duża moc ssania (23000 Pa)
  Posiada 4 wymienne szczotki, i specjalną do usuwania roztoczy. Cena rewelacyjna bo tylko 650 zł.

 4. Od 3 dni posiadam Viomi A9. Faktycznie jest poręczny, zwrotny (szczotka), 3 tryby mocy. Najciekawszą funkcją jest oświetlenie led w szczotce do podłogi. Świetnie oświetla kurz i sierść np. psa dzięki czemu wiesz gdzie odkurzać. Na podstawowym trybie mocy spokojnie oczyścisz powierzchnię z płytek ok 10 m2 w czasie 8 min. Wymiana szczotek łatwa i szybka. Bardzo dobry dostęp do filtrów. Oby długo i bezawaryjnie służył.

Skomentuj