Poradniki Routery

Gdzie najlepiej postawić router aby dawał najlepszy sygnał?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Gdy już udało się nam się kupić swój wymarzony router, to kolejnym ważnym krokiem jest jego poprawne postawienie. Niby prosta czynność, ale w pewnym warunkach może mieć wpływ na jakość połączenia – szczególnie tego bezprzewodowego. Gdzie postawić router?

Prawda jest taka, że w większości przypadków nie ma znaczenia gdzie postawimy router. Przypadek ten dotyczy głównie osób, które mieszkają w małych mieszkaniach lub małych domach. W takich pomieszczeniach jest bardzo mała szansa na zakłócenia sieci bezprzewodowej. Jedna czy dwie ściany to nie problem dla dzisiejszych routerów.

  1. Gdzie postawić router?
  2. Wysoko czy nisko?
  3. Jak ustawić anteny?
  4. Gdzie ustawić router LTE na kartę SIM?

Gdzie postawić router

Ktoś może powiedzieć, że to zbyt ogólna odpowiedź. Zatem doprecyzowuje gdzie postawić router:

  • W miarę możliwości w centralnym punkcie miejsca zamieszkania,
  • W miejscu które ma dobrą wentylację i temperaturę. Musimy pamiętać, ze takie urządzenie można się nagrzewać od zwiększonej pracy. A im więcej urządzeń podłączonych do naszego routera tym ciężej musi pracować. Czyli parapety i półki, które są mocno nasłonecznione (szczególnie latem) raczej odpadają.

Ale uwaga. To, że router sprawuje się dobrze w małym mieszkaniu takim jak kawalerka czy mieszkanie dwupokojowe nie oznacza, że sygnał będzie tak samo mocny i stabilny w domu z dwoma piętrami czy mieszkaniu o powierzchni 100 m2.

Czytaj także: Jaki router do domu?

Pytanie na jakie warto odpowiedzieć, to:

Czy postawić router wysoko czy nisko?

Każdy router od spodu jest przystosowany do montażu go na ścianie. Już ta wskazówka powinna dać nam do myślenia. Skoro producent daje możliwość montażu na ścianie, to coś musi być na rzeczy.

Prawda jest taka, że umiejscowienie routera wysoko pozwoli nam na:

  • optymalne pokrycie sygnałem,
  • zapewnienie sygnałowi pokonanie mniej przeszkód np. w postaci mebli.

A co z antenami? Jak ustawić anteny w routerze?

Założę się, że większość z nas na to pytanie odpowie tak samo – pionowo. Cytując klasyka – nic bardziej mylnego. Do pełni szczęścia brakuje nam odpowiedniego ustawienia anten. Ustawiając odpowiednio anteny należy pamiętać, że anteny emitują sygnał na boki.

Zatem o ile pionowo ustawione anteny w mieszkaniu mają sens, to o tyle w domu z poddaszem już nie. W takim przypadku dobrze jest zatem ustawić anteny równolegle do sufitu. Dzięki temu lepszej jakości sygnał dotrze na piętro wyżej.

A co z routerem LTE? Gdzie postawić router z kartą SIM?

Router LTE na kartę SIM to szczególny typ routera. Problem polega tutaj, że musi on odebrać sygnał i przekazać go dalej, do podłączonych do niego urządzeń. Wszystkie powyższe porady mają jak najbardziej sens. Tutaj dochodzi jednak wektor zewnętrzny – siła sygnału z nadajnika (tzw. BTS). Im mniej przeszkód do nadajnika tym lepiej dla naszego routera LTE.

Czytaj również: Jaki router LTE na kartę SIM?

Swój router mobilny postawiłem przy oknie na pierwszym piętrze domu jednorodzinnego. Z jednej strony miałem mocny sygnał z nadajnika, z drugiej nie cały dom był pokryty sygnałem Wi-Fi.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj