Ciekawostki technologiczne Technologie w bankowości

Dokąd zmierzamy? Czyli o sklepach autonomicznych, ich dominacji i kasach samoobsługowych

Pinterest LinkedIn Tumblr

Santander Consumer Bank jak co roku przeprowadził raport „Kochamy okazje”, którego celem miało być zbadanie najnowszych trendów w robieniu zakupów przez Polaków. Z tegorocznego badania wynika jednoznacznie, iż nasze preferencje kierują się w stronę niestandardowych metod dokonywania zakupów, a w szczególności sklepów samoobsługowych. Wystarczy tylko nadmienić, iż ponad 50% respondentów wyraziło opinię, że tego typu sklepy to przyszłość handlu.

Nowoczesna technologia – nowoczesne zakupy

Technologia cały czas się rozwija. Wystarczy tylko popatrzeć na coraz to nowsze modele smartfonów, laptopów, samochodów. Niemniej jednak technologia nie rozwija się dla samej siebie, lecz dla nas, ludzi. Wkracza ona w praktycznie wszystkie obszary naszego życia. Także w obszar robienia zakupów. Warto zaznaczyć, iż coraz więcej super- i hipermarketów decyduje się na wprowadzanie tzw. kas samoobsługowych. Niewątpliwie nie byłoby to możliwe, gdyby nie właśnie rozwój technologii. Niemniej jednak kasy samoobsługowe to dopiero mały krok w stronę sklepów autonomicznych.

Czytaj też: Geek czy nerd – kim są i czym się różnią?

Pierwszy sklep autonomiczny już jest…

Mowa tutaj o sklepie, który powstał w 2019 roku w Poznaniu. Niewątpliwie osiągnął on sukces, a kolejne sieci handlowe zapowiadają, iż ich sklepy będą rozwijać się właśnie w tym kierunku. Analizując raport Santander Consumer Banku można dopatrzyć się pewnej ważnej zależności. Otóż okazuje się, że takiemu rozwiązaniu przychylni są przede wszystkim mieszkańcy dużych miast – powyżej 250 tys. mieszkańców. Zdecydowanie bardziej sceptycznie podchodzą do tej idei ludzie starsi po 70 roku życia, a także mieszkańcy wsi.

Sklepy autonomiczne to przyszłość, a także… skrócenie kolejek i niższe ceny

Wśród ankietowanych ok. 1/3 osób dostrzegła w sklepach autonomicznych zaletę, jaką jest skrócenie kolejek. Dodatkowo aż 69% osób wskazało możliwość obniżenia cen produktów związaną z całkowitą automatyzacją zakupów. Z uzyskanych przez Bank danych wynika, że jako społeczeństwo nie boimy się nowych wyzwań i nowych technologii. Niewątpliwie takie podejście jest bardzo korzystne w świetle rozwijających się coraz to nowszych rozwiązań powstających na potrzeby osób prywatnych oraz biznesu. Niemniej jednak sklepy autonomiczne potrzebują jeszcze dużo czasu (według ekspertów kilka lat), aby tak naprawdę stanąć do rywalizacji ze standardowymi metodami robienia zakupów – zarówno online, jak i offline. Obecnie przewaga zakupów w sklepach online jest bardzo widoczna i trudna do pokonania. Respondenci w ankiecie wskazują na takie ich zalety jak dostępność produktów z całego świata, możliwość porównania cen i wyboru najkorzystniejszej oferty, czy też zwyczajna wygoda robienia zakupów za pośrednictwem internetu.

Czytaj także: IBM: Pracując na sprzęcie od Apple jesteś bardziej wydajnym pracownikiem niż na Windowsie

Czego się obawiamy? Czyli argumenty przeciwników sklepów autonomicznych

Pierwszym i głównym problemem, który dostrzega aż 70% ankietowanych to znaczne i nagłe zmniejszenie ilości miejsc pracy. Co ważne, wśród tych ankietowanych osób jest aż 90% młodych – w wieku między 18 a 29 lat. Kolejnym ważnym argumentem przeciwko sklepom autonomicznym są de facto nasze przyzwyczajenia. Badania bowiem wykazały jednoznacznie, iż jako społeczeństwo uwielbiamy kupować przez Internet. Ciężko więc będzie na rynku sklepom autonomicznym, które z jednej strony będą musiały pokonać tradycyjną „obsługową” konkurencję, a z drugiej strony przekonać do siebie zwolenników zakupów internetowych.

Podsumowując… czyli przyszłość handlu samoobsługowego w Polsce

Koncepcja sklepów autonomicznych jest niewątpliwie bardzo ciekawym i interesującym aspektem rozwoju polskiego handlu. Niesie ze sobą bardzo wiele korzyści takich jak skrócenie kolejek, czy np. możliwość handlu 24 godziny przez 7 dni w tygodniu. Takie korzyści z pewnością są zdecydowanie bardziej dostrzegalne w dużych miastach. Wśród społeczeństwa żyjącego na wsi takie sklepy mogą przez bardzo długi czas nie znaleźć dużego poparcia. Wynika to z faktu, że dużo mieszkańców wsi w Polsce utrzymuje się właśnie z handlu. Wreszcie należy zastanowić się nad zasadnością idei sklepów autonomicznych, gdyż mogą one nie przekonać do siebie wielbicieli zakupów internetowych i osób w starszym wieku.

Od ponad 10 lat jestem zaangażowany w świat elektroniki użytkowej, zdobywając szeroką wiedzę i doświadczenie w testowaniu oraz recenzowaniu najnowszych technologii. Moja kariera obejmuje pracę w wiodących firmach technologicznych, gdzie specjalizowałem się w rozwiązywaniu złożonych problemów technicznych oraz doradzaniu w kwestiach wyboru sprzętu. Na moim blogu publikuję dokładne poradniki oraz recenzje urządzeń takich jak smartfony, routery i słuchawki, oferując czytelnikom rzetelne informacje oparte na wieloletnim doświadczeniu i skrupulatnych testach. Moim celem jest dostarczanie treści, które pomagają w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych oraz pełnym wykorzystaniu możliwości nowoczesnej elektroniki.

1 komentarz

  1. MaxElektro.pl Odpowiedz

    Jeżeli człowiek przekonał się do sklepów internetowych, to może przekonamy się do sklepów autonomicznych. Jednak nie jestem zdania, że szybko takie sklepy będą w Polsce. Pozdrawiam serdecznie.

Skomentuj