Poradniki Technologie w bankowości

Sesje przychodzące i wychodzące PKO BP – kiedy księgowane są przelewy?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Większość z nas zapewne wie czym jest oczekiwanie na przelew bankowy. Czekamy na wpływ wynagrodzenia z macierzystej firmy, oczekujemy na przelewy z innych źródeł lub odwrotnie, niepokoimy się, że spóźnimy się z przelewem i zapłacimy odsetki lub przepadnie nam zamówienie. Jednym słowem zdajemy sobie sprawę, że bank uczestniczący w naszych przelewach nie ogranicza się do biernej obserwacji, ale ma wpływ na nasze operowanie środkami finansowanymi.

System Elixir, na czym polega? 

Elixir to elektroniczny system rozliczeń międzybankowych operujący złotówką. Obsługuje go Krajowa Izba Rozliczeniowa funkcjonująca od 1994 r. w obszarze przelewów, poleceń zapłaty, zwrotów oraz czeków. To najważniejszy w tej chwili system płatności obowiązujący w Polsce. Każdego dnia roboczego system inicjuje trzy sesje rozliczeniowe, co umożliwia przekazywanie środków pomiędzy różnymi bankami. Każda sesja odbywa się zawsze o tej samej godzinie: 10.30 – 11.00, 14.30 – 15.00, 17.00 – 17.30. Realizacja zwykłego przelewu może zatem trwać kilka godzin. Każdy nasz przelew najpierw czeka na sesję wychodzącą z naszego banku, następnie musi przejść przez sesję w systemie Elixir i dopiero potem, na samym końcu, trafia do banku docelowego.

Sesją wychodzącą nazywamy godzinę, w której polecenie przelewu inicjuje przelew opuszczający rachunek bankowy autora przelewu. Natomiast sesją przychodzącą jest godzina zaksięgowania przelewu przychodzącego na rachunku odbiorcy, czyli dokładnie ten moment, w którym środki stają się dostępne dla właściciela rozrachunku. I ważna informacja: w dni świąteczne, soboty i niedziele Eliksir nie pracuje.

Sesje przychodzące i wychodzące w Banku PKO BP

System Elixir dokonuje przelewów trzy razy dziennie w określonych dokładnie godzinach. Ten odgórny harmonogram obowiązuje wszystkie banki, ale nie oznacza to, że ten sam harmonogram obowiązuje w relacji dany bank/jego klient. Banki mają prawo ustalić własny terminarz sesji przychodzących oraz wychodzących, a to oznacza, że warto zapoznać się z terminarzem sesji banku, w którym chce się założyć konto rozrachunkowe.

Zobacz też: Bezpieczne logowanie do PKO BP

PKO BP – sesje przelewów wychodzących​

  • I sesja: godzina 08:00
  • II sesja: godzina 11:45
  • III sesja: godzina 14:30

Sesje Elixir dla PKO BP

W Banku PKO BP obowiązuje rytm przelewów narzucony przez system Elixir, co między innymi oznacza, że przelewy odbywają się wyłącznie w dni robocze. Warto też pamiętać, że na ostateczny harmonogram mają wpływ tak naprawdę trzy czynniki: harmonogram przelewów systemu Elixir, harmonogram przelewów przychodzących do Twojego banku oraz harmonogram przelewów wychodzących z banku, z którego przesłane zostaną środki.

Sesje przychodzące w PKO BP odbywają się o:

  • I sesja: godzina 11:30
  • II sesja: godzina 15:10
  • III sesja: godzina 17:30

Orientacyjnie można założyć, że przelew wysłany wcześnie rano dotrze do odbiorcy w godzinach popołudniowych. Przelew wysłany w południe dotrze podczas ostatniej sesji dnia, a ten wysłany po południu dotrze dopiero dnia następnego ok. południa.

Sesje wewnętrzne oraz sesje ekspresowe w PKO BP

Pomimo to, że Elixir funkcjonuje wyłącznie w dni robocze, nie oznacza to, że nadawca nie może przygotować i wysłać przelewu w dni wolne od pracy czy święta. Bank PKP BP wyposażony jest w odrębny system o nazwie Expres Elixir, działający przez cały rok i każdego dnia w roku. System ten umożliwia błyskawiczny przepływ środków, ale pod warunkiem, że obie strony przelewu, czyli bank będący nadawcą oraz bank będący odbiorcą posiadają ten sam, kompatybilny system i nie ograniczają go w żaden sposób.

Aby można było skorzystać z tego systemu i w ważnych dla siebie sytuacjach dokonywać ponadprogramowych przepływów środków, należy przelew ekspresowy dodatkowo opłacić. Kwota do zapłaty będzie tu inna dla klienta indywidualnego i inna dla biznesowego. Bez ograniczeń czasowych można również przelewać środki w obrębie klientów tego samego banku. Nadawca dokonuje przelewu do odbiorcy, który posiada konto rozrachunkowe również w Banku PKO BP a środki zmienią właściciela w okresie ok. jednej godziny.

Przelewy ponadnormatywne, czyli takie których wartość przekracza 1 milion zł, realizuje się poprzez odrębny system o nazwie SORBNET. W obrębie tego systemu:

  • przelewy dokonują się w dniach roboczych, w godzinach 8:00-15:00,
  • przelewy wysłane w tym systemie docierają do odbiorcy w ciągu kilku minut,
  • przelewy dokonane po godz. 15:00 docierają do odbiorcy następnego dnia roboczego.

Źródło: inf. własne, pkobp.pl

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj