Recenzje Routery

Recenzja TP-Link Archer AX73 (AX5400)

Pinterest LinkedIn Tumblr

Dzisiaj mam dla Was recenzję kolejnego, dwupasmowego routera ze wsparciem Wi-Fi 6. Mowa o TP-Link Archer AX73.

Specyfikacja TP-Link Archer AX73

Zanim przejdziemy do recenzji, to trzeba zapoznać się ze specyfikacją tego routera. Na „papierze” wygląda to całkiem nieźle.

Procesor: Trzyrdzeniowy procesor z taktowaniem 1,5 GHz
RAM: 512 MB
Pamięć Flash: 16 MB
Standard sieci: IEEE 802.11 ax/ac/n/a 5 GHz;
IEEE 802.11 ax/n/g/b 2,4 GHz
Anteny Wi-Fi: zewnętrzne, 6 dookólnych
Prędkość transmisji (teoretyczna): 5 GHz: 4808 Mbps (802.11ac);
2,4 GHz: 574 Mbps (802.11ax)
Szerokość kanałów: 20/40/80/160 MHz
Szyfrowanie: 64/128-bit WEP, WPA/WPA2/WPA3, WPA-PSK/WPA2-PSK/WPA3-PSK
Protokoły: IPv4 i IPv6
Porty ethernet: 1 gigabitowy port WAN
4 gigabitowe porty LAN
Pozostałe porty: USB 3.0
Wymiary: 272,5 x 147,2 x 49,2 mm (SxGxW)
Zarządzanie: Kontrola dostępu, zarządzanie lokalne, zarządzanie zdalne
Przekierowanie portów: Port Triggering, UPnP, DMZ

Pierwsze wrażenia

Wygląd

TP-Link Archer AX73 - górna część routera
TP-Link Archer AX73 – górna część routera

Wizualnie jest ładnie. Urządzenie prezentuje się designersko. Wykonanie routera pokazuje, że mamy do czynienia z urządzeniem z wyższej półki. Jest to połączenie matowego plastiku z jednym, błyszczącym elementem. Ten wzór łuski na górze odpowiada za wentylację urządzenia. Pod spodem znajdziemy otwory na zamontowanie routera na ścianie. Urządzenie stoi stabilnie i nie ślizga się po powierzchni.

TP-Link Archer AX73 - tylna część routera z portami i przyciskami funkcyjnymi
TP-Link Archer AX73 – tylna część routera z portami i przyciskami funkcyjnymi
TP-Link Archer AX73 - spód routera
TP-Link Archer AX73 – spód routera

Charakterystyczną cechą tego routera jest 6 anten, które są przymocowane na stałe. Dobra wiadomość jest taka, że te anteny może dowolnie ustawiać.

Intuicyjna konfiguracja

Produkty TP-Linka przyzwyczaiły mnie już, że konfiguracja połączenia z internetem jest banalnie prosta. Zaraz po połączeniu się z routerem i wejściu do panelu administracyjnego pod adresem tplinkwifi.net wszystko się skonfigurowało automatycznie.

TP-Link Archer AX73 - pierwszy ekran panelu administracyjnego
TP-Link Archer AX73 – pierwszy ekran panelu administracyjnego

Jak w przypadku innych routerów TP-Linka jakie ostatnio testowałem, to mamy do czynienia z tym samym interfejsem graficznym panelu administracyjnego. Dzięki temu bardzo szybko się w nim odnalazłem. Po za tym, każda osoba też szybko się odnajdzie. Wszystko jest intuicyjne a funkcje urządzenia są dobrze pogrupowane.

Zagadkowe wykresy

TP-Link Archer AX73 - wykresy użycia CPU i RAM
TP-Link Archer AX73 – wykresy użycia CPU i RAM

Router posiada wykresy przedstawiające obłożenie procesora oraz pamięci (patrz wyżej). Szkoda, że na tych wykresach nie ma informacji o czasie czy jednostkach. Dzięki tego typu informacjom możnaby prześledzić historię użycia routera by zidentyfikować potencjalny problem.

Test mocy sygnału

Stała rubryka w testach routerów. Przypomnę tylko, że im mniejsza wartość (bliska zeru) tym lepiej.

Moc sygnału w paśmie 5 GHz:

  • Przy routerze (to samo pomieszczenie) ~2m odległości: -39 dBm
  • To samo pomieszczenie ~5m odległości: -44 dBm
  • Za jedną ścianą: -46 dBm
  • Za dwoma ścianami: -54 dBm

Moc sygnału w paśmie 2,4 GHz:

  • Przy routerze (to samo pomieszczenie) ~2m odległości: -37 dBm
  • To samo pomieszczenie ~5m odległości: -43 dBm
  • Za jedną ścianą: -43 dBm
  • Za dwoma ścianami: -54 dBm

Test prędkości pobierania i uploadu

Zazwyczaj robię 3 pomiary, ale w przypadku pasma 2,4 GHz wyniki pomiarów bardzo odstawały od siebie (głównie download). Dlatego zrobiłem ich więcej by mieć pewność, ze nie ma tutaj mowy o przypadku. Dawno nie miałem aż tak niestabilnych pomiarów. Na szczęście tego typu fluktuacje nie miały wpływu na funkcjonowanie internetu.

W przypadku pasma 5 GHz sytuacja jest zupełnie inna. Pomiary stabilne jak w przypadku innych, podobnych testów. Pomiary w poniższej tabeli były wykonywane za pomocą speedtest.pl.

# Ping Download Upload
Pomiar prędkości internetu bezprzewodowego w paśmie 2,4 GHz
1. 5 ms 87,26 Mb/s 18,84 Mb/s
2. 6 ms 97,92 Mb/s 20,54 Mb/s
3. 5 ms 29,54 Mb/s 18,66 Mb/s
4. 6 ms 91,64 Mb/s 20,29 Mb/s
5. 5 ms 33,47 Mb/s 20,32 Mb/s
6. 5 ms 59,87 Mb/s 17,50 Mb/s
7. 6 ms 48,25 Mb/s 19,89 Mb/s
8. 6 ms 43,01 Mb/s 20,40 Mb/s
9. 5 ms 87,75 Mb/s 20,36 Mb/s
10. 6 ms 54,60 Mb/s 20,64 Mb/s
Pomiar prędkości internetu bezprzewodowego w paśmie 5 GHz
1. 6 ms 204,85 Mb/s 20,46 Mb/s
2. 6 ms 204,86 Mb/s 20,42 Mb/s
3. 5 ms 205,20 Mb/s 20,39 Mb/s

Producent zapewnia, że do urządzenia może być podłączonych nawet 200 urządzeń. Oczywiście nie miałem możliwości przeprowadzenia takich testów. Podczas domowego korzystania z routera, do którego było podłączonych nawet pięć urządzeń. Każde z nich coś robiło – a to telekonferencje, a to jakaś gra online czy bajki na Netflixie. Nie było sytuacji gdzie byłyby jakieś problemy na łączach np. lagi. Na jakość połączenia nie miało wpływu wybrane pasmo. Widać, że technologia OFDMA i MU-MIMO robi tutaj robotę.

Zarządzanie routerem AX73 w aplikacji Tether

AX73 Tethner - Podgląd statusu sieci oraz jej diagnoza
AX73 Tethner – Podgląd statusu sieci oraz jej diagnoza

Jak przystało na tą klasę urządzenia i ogólną modę na IoT, tak i tutaj możemy zarządzać routerem poprzez aplikację w telefonie. Co ciekawe, ze względów bezpieczeństwa zalogowanym do routera można być tylko z jednego miejsca. Albo Tether albo aplikacja webowa. Co można robić w aplikacji? Praktycznie wszystko to, co można zrobić w aplikacji webowej (tej pod adresem tplinkwifi.net).

Tethner – Informacja o wygasłej sesji w aplikacji Tethner, bo zalogowałem się przez przeglądarkę (po lewej). Ustawienie harmonogramu diód w routerze (po prawej)

Jedną z ciekawszych opcji w aplikacji jest możliwość stworzenia profilu użytkowników i przypisania im konkretnych urządzeń. Każde takie spersonalizowane urządzenie może mieć dedykowane ustawienia np. jakich stron nie może przeglądać.

Tethner dla TP-Linka AX73. Tworzenie profili
Tethner dla TP-Linka AX73. Tworzenie profili oraz płatne funkcje w panelu.

To co wielu osobom może się nie spodobać, to niektóre płatne opcje. Płatne opcje to te, które są oznaczone „uaktualnij”. Taką płatną funkcjonalnością jest na przykład harmonogram. Router do tanich nie należy i jeszcze trzeba zapłacić by odblokować niektóre funkcje urządzenia? Na szczęście nie jest tak, że są niezbędne opcje. Można bez nich żyć.

Podsumowanie – cena, czy warto kupić TP-Link AX73?

TP-Link Archer AX73 można kupić w sklepach za około 500 zł. W tej cenie dostaniemy naprawdę wydajne urządzenie z banalnie prostym i intuicyjnym zarządzaniem poprzez interfejs webowy czy za pomocą aplikacji Tethner. Jeżeli wiesz, że w twojej domowej sieci będzie duża liczba urządzeń, to ten router będzie dobrym rozwiązaniem. Myślę, że ten router na pewno dobrze się sprawdzi w średniej wielkości biurze, gdzie równie trzeba będzie zapewnić odpowiednią jakość połączeń. Szkoda tylko, że producent zdecydował się płatne opcje, które w innych modelach TP-Linka są integralną częścią.

TP-Link Archer AX73 Zobacz na Ceneo

Od ponad 10 lat jestem zaangażowany w świat elektroniki użytkowej, zdobywając szeroką wiedzę i doświadczenie w testowaniu oraz recenzowaniu najnowszych technologii. Moja kariera obejmuje pracę w wiodących firmach technologicznych, gdzie specjalizowałem się w rozwiązywaniu złożonych problemów technicznych oraz doradzaniu w kwestiach wyboru sprzętu. Na moim blogu publikuję dokładne poradniki oraz recenzje urządzeń takich jak smartfony, routery i słuchawki, oferując czytelnikom rzetelne informacje oparte na wieloletnim doświadczeniu i skrupulatnych testach. Moim celem jest dostarczanie treści, które pomagają w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych oraz pełnym wykorzystaniu możliwości nowoczesnej elektroniki.

Skomentuj