Recenzje

Recenzja kamery samochodowej 70mai Dash Cam Lite 2

Pinterest LinkedIn Tumblr

Na moim blogu bardzo dawno nie było recenzji kamery samochodowej. Dzisiaj prezentuję wam kamerkę producenta 70mai, a testowany przeze mnie model to Dash Cam Lite 2.

Firma 70mai należy do ekosystemu Xiaomi

Część z was może pierwszy raz słyszeć nazwę tej firmy i to w kontekście producentów wideorejestratorów samochodowych. Spieszę z krótkim opisem tej firmy.

Założona w 2016 firma 70mai jest wiodącą w branży firmą zajmująca się elektroniką samochodową. Należąc do ekosystemu chińskiego giganta technologicznego Xiaomi, czerpie z wieloletniego doświadczenia najlepszych inżynierów, architektów oraz najwyższej klasy specjalistów z wielu obszarów techniki, technologii i inżynierii.

Obecna na polskim rynku niemal od samego początku swojej działalności, oferuje swoje produkty we wszystkich największych sieciach handlowych z elektroniką użytkową oraz w kilkudziesięciu sklepach online. Posiada również swój oficjalny sklep na platformie Allegro.

Specyfikacja kamery samochodowej 70mai Dash Cam Lite 2

  • Sensor obrazu: GC2053
  • Rozdzielczość nagrań: 1920 x 1080 (1080P Full HD)
  • Format plików wideo: MP4
  • Obiektyw: szerokokątny 130°
  • Przysłona: f/2.0
  • Pojemność akumulatora: 500 mAh
  • Łączność bezprzewodowa: Wi-Fi
  • Wymiary produktu: 83 × 60,5 × 37,9 mm
  • Wyświetlacz LCD: 2-calowy
  • Format plików wideo: MP4
  • Wymagania karty pamięci: klasa 10 (pojemność od 16 do 128GB)

Jaka karta SD do 70mai Dash Cam Lite 2?

Pomyślałem, że podzielę się z wami rodzajem karty SD, którą włożyłem do tej kamery samochodowej. Podejrzewam, że niektórzy czytelnicy mogą stać przed takim wyborem.

Karta SD Samsung PRO Endurance do 70mai Dash Cam Lite 2
Karta SD Samsung PRO Endurance do 70mai Dash Cam Lite 2

Kartę SD jaką wybrałem do tej kamery, to najnowsza propozycja Samsunga. Mowa o Samsung PPRO Endurance o pojemności 64 GB. Poświęciłem wpis na temat premiery tej karty SD.

Pojemność 64 GB to całkiem sporo. W trybie nagrywania filmów 3 minutowych bez problemu można nagrać całą trasę o długości około 150 km i zostanie jeszcze trochę wolnego miejsca.

Czytaj dalej: Jak karta pamięci do kamery samochodowej?

Wrażenia z użytkowania kamery

Opakowanie klasy premium

Pudełko z dodatkowym modułem GPS do kamerki 70mai Dash Cam Lite 2
Pudełko z dodatkowym modułem GPS do kamerki 70mai Dash Cam Lite 2

To co odrazu rzuca się w oczy to opakowanie, które sprawia, że mamy do czynienia w produktem klasy premium. Na opakowaniu mamy wklęsłe, miedziany napisy, które robią robotę. Spójrzcie jeszcze raz na powyższe zdjęcie. Jest efekt wow.

Ładowarka USB w zestawie

Ładowarka USB dołączona do kamery 70mai Dash Cam Lite 2
Ładowarka USB dołączona do kamery 70mai Dash Cam Lite 2

To co zasługuje na specjalną uwagę, to fakt, że jest to pierwsza recenzja kamerki samochodowej, która jest zasilana przez port USB! Producent pomyślał też o użytkownikach aut, które nie są wyposażone w port USB i w opakowaniu dodaje przejściówkę z gniazdka zapalniczki na dwa porty USB. Oznacza to, że jeszcze można podłączyć telefon do ładowania.

G-sensor

Kamera jest wyposażona G-sensor, który wykrywa uderzenia i włącza nagrywanie w trybie awaryjnym. Warto ustawić tutaj dobrą czułość, kilka razy zdarzało mi się trochę szybciej wjechać na próg zwalniający (np. na parkingu sklepowym) i miałem nagrywanie awaryjne włączone.

Rozbudowa zestawu – GPS i Hardwire Kit

Dodatkowo kamerkę 70mai Dash Cam Lite 2 można rozszerzyć o:

  1. Zewnętrzny moduł GPS.
  2. 70mai Hardwire Kit – Midrive UP02.

Moduł GPS jest bardzo prosty w instalacji. Wystarczy podłączyć go do samej kamerki, która ma dedykowany port USB (oprócz zasilania). Producent zaleca by moduł znajdował się na desce rozdzielczej by zapewnić najlepszy odbiór sygnału. Sam moduł zbiera sygnał z dwóch satelitów GPS i GLONASS.

Zestaw 70mai Hardwire Kit umożliwia dostarczenie ciągłego zasilania, które pozwala nagrywać film poklatkowy podczas postoju np. na parkingu. Tutaj wymagana jest dobra znajomość swojego auta, bo zestaw trzeba podłączyć do odpowiednich bezpieczników w aucie. Samodzielny montaż tego w moim przypadku odpadł z braku wspomnianej znajomości. Będę musiał umówić wizytę w warsztacie. Jak to zrobię, to recenzja zostanie zaktualizowana o odpowiednie nagranie.

Na koniec dodam, że kamerka posiada menu w języku polskim, podobnie jak aplikacja 70mai.

Aplikacja 70mai do zarządzania kamerką

Zarządzanie kamerą jest możliwe poprzez aplikację mobilną 70mai. Komunikacja pomiędzy kamerą a telefonem odbywa się za pomocą WiFi.

W tym miejscu muszę przyznać, że parowanie kamery z telefonem poprzez WiFi nie należało to prostych i przyjemnych czynności. Potrzebowałem kilku prób by aplikacja wykryła, że mój telefon połączył się do sieci kamery. Ale jak już się udało połączyć i dodać sprzęt z listy, to wszystko działało bardzo sprawnie.

Aplikacja 70mai do zarządzania kamerką Dash Cam Lite 2
Aplikacja 70mai do zarządzania kamerką Dash Cam Lite 2

Po lewej stronie widzimy ekran główny aplikacji do recenzowanej kamerki. Widać tutaj nagranie na żywo oraz możliwość zrobienia zdjęcia jak i przeglądanie wcześniej zrobionych zdjęć. Po prawej stronie mamy już menu z ustawieniami kamerki.

Czytaj także: Jaką kamerę samochodową wybrać?

Testowe nagrania 70mai Dash Cam Lite 2

Wrażenia z użytkowania to jedno, ale w przypadku wideorejestratorów samochodowych, to właśnie testowe nagrania mówią o klasie urządzenia. Tak się złożyło, że okres testów kamery 70mai nałożył się na zaplanowaną dłuższą trasę. Pokonałem niemal 700 km, gdzie miałem możliwość przetestowania jej w niemal każdy warunkach pogodowych.

Wszystkie nagrania trwają po 3 minuty. Z filmów celowo nie zdejmowałem znaku wodnego by było wiadomo jaką kamerą samochodową było nagrywane. Zalecam też przełączenie jakości nagrania na 1080p HD, gdyby algorytmy YouTube uznały, że lepsza jakość filmu będzie z niższej rozdzielności.

Jazda w dzień

Na początek jazda w dzień.

Tego dnia było trochę pochmurno. Producent chwalił się, że 130 stopni umożliwia rejestrowanie tego co dzieje się na trzech pasach. W centrum Warszawy są czasami 4 pasy. W przypadku jazdy w bardzo dobrych warunkach oświetleniowych obraz bardzo dobry. Nawet na krańcach nie ma dużych zniekształceń.

Jazda o zmroku

Ten sam dzień, dalszy etap trasy. Słońce już schowało się za horyzont. Warunki oświetleniowe uległy pogorszeniu. Jakość obrazu dalej bardzo dobra. Jedyne co można się przyczepić, to poświaty przy postoju na światłach.

Jazda nocą

Noc to prawdziwy test dla każdej kamery samochodowej. Tutaj mam dla was dwa testowe nagrania.

Pierwsze, to jazda nocą poza obszarem zabudowanym, gdzie jedynym źródłem światła są reflektory samochodowe. Są to tereny wiejskie. Na tym nagraniu widać, jak u mały włos nie wyskoczył mi przed maskę zając. Akcja dzieje się od 19 sekundy. Jestem miło zaskoczony jakością nagrania.

Drugie nocna nagranie tym razem w mieście, gdzie źródłem światła są latarnie. Jak zauważycie na nagraniu, latarnie emitują jasne i białe światło. Nie wpływa to w żaden sposób na jakość obrazu. Są tutaj tylko widoczne przepalenia od samych żarówek latarnii. Jakość obrazu dalej bardzo dobra.

Jazda w deszczu

Na koniec zostawiam do waszej oceny 1-minutowe nagranie w deszczu. Nie jest to jakieś intensywne padanie, ale wystarczające by wpłynąć na obraz. Tutaj kamerka również zdała egzamin. Ostrość jest ustawiana na dalszy plan, więc widać wszystko co dzieje się przed maską. Wycieraczek specjalnie nie używałem.

Podsumowanie

Był to mój pierwszy kontakt z kamerą samochodową tej firmy – 70mai. Muszę przyznać, że DashCam Lite 2 zrobiło na mnie bardzo dobre wrażenie. Bardzo dobra jakość materiału wideo. Do tego możliwość zarządzania kamerą przez aplikację w telefonie.

Sama kamerka samochodowa kosztuje 359 zł. Jak wspomniałem wcześniej można ją rozbudować o moduł GPS oraz Hardware Kit, które można kupić w zestawie z kamerą. Ceny takich zestawów kształtują się następująco:

  • 70mai Dash Cam Lite 2 + GPS: 448 zł (koszt samego modułu, to 89 zł)
  • 70mai Dash Cam Lite 2 + Hardware Kit: 448 zł
  • 70mai Dash Cam Lite 2 + GPS + Hardware Kit: 525 zł
70mai Dash Cam Lite 2 Strona producenta

Myślę, że cena jest akceptowalna jak za jakość samego urządzenia i możliwości jakie daje. Napewno dobrą rzeczą jest możliwość dokupienia zestawu do ciągłego zasilania.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj