Poradniki

Jak prawidłowo korzystać z baterii

Pinterest LinkedIn Tumblr

W czasach koronawirusa zaczęliśmy spędzać w domu znacznie więcej czasu niż wcześniej. Stał on się dla nas miejscem pracy i zabawy z dziećmi, a restauracją serwującą najpyszniejsze naleśniki została nasza własna kuchnia. Teraz nastał czas wakacji, również inny niż zwykle. Podejmowane przez nas w tej nowej rzeczywistości działania wymagają wielu sprzętów – oraz jeszcze większej mocy baterii. Jak więc w pełni je wykorzystać?

Panasonic z przyjemnością pomaga odpowiedzieć na to pytanie, oferując porady oparte o ponad stuletnie doświadczenie w tej dziedzinie.

Jak prawidłowo korzystać z baterii

1. Jeżeli urządzenie wymaga dwóch lub więcej baterii, należy zawsze używać tego samego typu.

Nie łącz starych baterii z nowymi, a gdy tylko to możliwe, wykorzystuj baterie pochodzące z tego samego opakowania (z tą samą datą ważności). Nigdy nie mieszaj baterii różnych marek w jednym urządzeniu, ponieważ mają one różny skład i różny poziom mocy. Mieszanie baterii może spowodować wadliwe działanie urządzenia i doprowadzić do wycieku baterii, a tego z całą pewnością chcemy uniknąć, prawda?

2. Z bateriami obchodzimy się ostrożnie.

Choć baterie Panasonic są trwałe, nie należy ich zarysowywać, rzucać, upuszczać ani narażać na działanie ciepła. Nie próbuj ich rozmontowywać; w ten sposób możesz zrobić sobie poważną krzywdę i zanieczyścić środowisko.

3. Trzy podstawowe zasady przechowywania baterii

  1. Wysoko i w bezpiecznym miejscu: przechowuj baterie z dala od dzieci oraz od miejsca wystawionego na bezpośrednie działanie słońca.
  2. W miejscu suchym: z dala od wilgoci.
  3. W pojemniku z nieprzewodzącego materiału: z dala od biżuterii oraz innych metalowych przedmiotów.

Jeżeli baterie są przechowywane we właściwy sposób, zwykle zachowują swoją moc. Jeżeli przez dłuższy czas nie będziemy korzystać z danego urządzenia (np. w zimie), należy wyjąć z niego baterie. Większość urządzeń dokonuje okresowych „kontroli”, aby sprawdzić, czy sprzęt nadal działa prawidłowo. Wymagają one niewielkich ilości energii – jeżeli występują zbyt często, może dojść do wycieku baterii.

4. Wybierz baterie pasujące do urządzenia

Jeśli urządzenie wymaga baterii AA, należy korzystać wyłącznie z ogniw tego typu. Mniejsze po prostu nie będą działać. Można oczywiście wykorzystać adapter, aby zmienić mniejsze baterie (rozmiar A) na C lub D. Wybór odpowiedniej baterii nie sprowadza się jednak tylko do rozmiaru. Do zastosowań wysoko- i niskoenergetycznych, do wielokrotnego ładowania, do zabawek, urządzeń domowych czy do profesjonalnego sprzętu fotograficznego – Panasonic ma w ofercie odpowiednie baterie do wszystkiego.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj