Przez blog przewinęło się kilka recenzji kamerek samochodowych. Najwyższy czas by to wszystko w jakiś sposób podsumować. Jeżeli zastanawiasz się jaką kamerę samochodową wybrać, to jesteś w dobrym miejscu. W tym wpisie znajdziesz odpowiedź na to pytanie. Przedstawię najlepsze wideorejestratory jakie miałem okazję testować.
Kamery samochodowe to teraz częste wyposażenie samochodów. Sprzęt przydaje się na długich oraz również krótkich trasach. W razie wypadku lub kolizji, wideorejestrator udokumentuje całą sytuację, co posłuży później na przykład w sprawie przy odszkodowaniu. W moim wpisie dowiesz się, na co zwrócić uwagę kiedy kupujesz kamerę samochodową oraz poznasz ranking najlepszych wideorejestratorów dostępnych na rynku.
Spis treści
- Dlaczego warto kupić kamerę samochodową?
- Jaką kamerę samochodową wybrać – ranking 2022
- Na co zwrócić uwagę, kiedy kupujesz kamerę samochodową?
Dlaczego warto kupić kamerę samochodową?
Kamera samochodowa jest teraz niezwykle przydatnym urządzeniem. W razie wypadku, pomoże Ci udokumentować przebieg zdarzeń. Jeśli parkujesz na ogólnodostępnym parkingu na swoim osiedlu to urządzenie nagra osobę, która uszkodzi Twój samochód.
Jaką kamerę samochodową wybrać – ranking na 2022
Jak tworzyłem ranking?
W pierwszej kolejności prezentuję kamery do samochodu, które testowałem. Jest to wg mnie najważniejszy czynnik, który sprawia, że ranking jest wiarygodny. W dalszej części brałem pod uwagę:
- jakość nagrań w różnych warunkach pogodowych,
- łatwość obsługi i instalacji na szybie,
- dodatkowe funkcjonalności tj. zarządzenie telefonem, rozbudowa o dodatkowe moduły
- cenę kamery.
Mój wybór

1. 70mai Dash Cam Lite 2
Najlepsza kamera do samochodu
- Nagrania 1920 x 1080 (1080P Full HD)
- Świetne nagrania w każdym warunkach pogodowych
- Kąt widzenia 130°
- Możliwość rozszerzenia o moduł GPS
- Opcja z Hardware Kit, która umożliwia dostarczenie ciągłego zasilania kamery
Gdzie kupić?
Na Ceneo od 339 zł*
*Wszystkie podane kwoty podane w momencie publikacji wpisu.
Wideorejestrator od 70mai, to produkt który testowałem ostatnio. Od razu zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie. Począwszy od opakowania skończywszy na jakości wideo. Kamera jest wyposażone w sensor GC2053, pozwala rejestrować obraz z przesłoną f/2,0 o kącie widzenia 130°. Maksymalna jakość nagrywania obrazu 1920 x 1080 (1080P Full HD).
Producent umożliwia łączenie się z kamerą za pomocą aplikacji mobilnej poprzez Wi-Fi. Wspomniana aplikacja umożliwia podgląd na żywo oraz zarządzanie ustawieniami wideorejestratora.
70mai Dash Cam Lite 2 nagrywa bardzo dobrej jakości wideo w każdych warunkach pogodowych. W podlinkowanej nazwie kamery znajdziesz aż 5 testowych nagrań.
Dodatkowo, kamerę 70mai można rozbudować dokupując zewnętrzny moduł GPS oraz Hardware Kit, który po podłączeniu do samochodu dostarcza stałe zasilanie umożliwiając ciągłe nagrywanie.

2. Mio Mi Vue C560
Dobra kamera samochodowa
- Wyposażona w matrycę Sony STARVIS CMOS
- Jasność obiektywu f/1,8
- Kąt widzenia 130°
- Nagrywa filmy w Full 1080p HD z prędkością 30 klatek/s
Gdzie kupić?
Na Ceneo od 289 zł*
*Wszystkie podane kwoty podane w momencie publikacji wpisu.
Spadła z pierwszej pozycji w rankingu. Powód? Testowałem ją dwa lata temu (2020 rok). Nie oznacza to, że jest zła.
Wideorejestrator Mio MI Vue C560 to urządzenie, które gwarantuje wysokiej jakości nagrania. W jego wyposażeniu znajdziesz matrycę Sony STARVIS CMOS, która posiada zwiększoną czułość na światło.
Kamera nagrywa filmy w jakości Full 1080p HD z prędkością 30 klatek na sekundę. Obiektyw posiada przysłonę F/1.8. To oznacza, że urządzenie nagrywa wysokiej jakości filmy.
Ogromnym atutem Mio Mi Vue C560 jest tryb parkingowy. Kamera wykrywa ruch w pobliżu Twojego auta i automatycznie rozpoczyna nagrywanie. To niezwykle przydatna funkcja, kiedy parkujesz swój samochód na osiedlowym parkingu. Ponadto urządzenie posiada szeroki kąt widzenia (150 stopni), co oznacza większą przestrzeń do rejestrowania na nagraniu.
3. Lamax C9

Lamax C9 nagrywa filmy w rozdzielczości 2K, co gwarantuje wysoką jakość obrazu. Szeroki kąt nagrywania 150 stopni sprawia, że kamera samochodowa uchwyci nie tylko drogę, ale również pobocze.
Lamax C9 posiada wiele przydatnych funkcji. Przede wszystkim, kamera nagrywa od razu po wykryciu ruchu. To bardzo przydatna funkcja, szczególnie, gdy parkujesz na osiedlu lub przy galerii handlowej, gdzie stłuczki często się zdarzają.
Ponadto, kamera samochodowa informuje Cię o nadchodzących niebezpieczeństwach jak na przykład kontrola prędkości. Dzięki modułowi GPS w Lamax C9, zawsze na czas dostaniesz wiadomość o zagrożeniach na drodze.
4. MiVue C330

Kamera samochodowa MiVue C330 gwarantuje filmy w jakości Full HD z prędkością 30 klatek na sekundę. Obiektyw posiada przysłonę F/2.0. Szeroki kąt widzenia (140 stopni) pozwala na nagranie większej przestrzeni.
Dużym atutem MiVue C330 jest tryb parkingowy. Wykrywa on ruch w polu widzenia kamery, a następnie rozpoczyna nagrywanie. To doskonałe rozwiązanie dla kierowców, którzy parkują na zatłoczonych osiedlowych parkingach. Dodatkowo, obrotowy uchwyt pozwala na nagrywanie wydarzeń, które wystąpią z dowolnej strony samochodu. Nie musisz ściągać zamocowanego urządzenia, aby uchwycić interesujące zdarzenie.
5. MiVue C570 z GPS

MiVue C570 posiada wysokiej jakości matrycę Sony STARVIS XMOS, która zapewnia świetny kontrast oraz bogatą kolorystykę nagrywanych filmów. W tej matrycy zakres światła jest zbliżony do podczerwieni, co pozwala również na bardzo dobrej jakości filmy nagrywane nocą.
Rozdzielczość filmów MiVue C570 wynosi 1080p. Ponadto, kamera nagrywa z szybkością 30 klatek na sekundę. Jasność obiektywu F/1.8 pozwala na zarejestrowanie wielu szczegółów na trasie. MiVue C570 poinformuje Cię o fotoradarach na drodze. Dzięki temu, będziesz zawsze wiedział, kiedy zwolnić. Tryb parkingowy pozwala również na rejestrowanie filmów podczas postoju. Nie musisz się martwić o swój samochód pod galerią handlową czy na zatłoczonym parkingu. Wideorejestrator włącza się od razu, kiedy wykryje ruch.
6. Navitel R700 GPS
Navitel R700 GPS to bardzo rozbudowana kamera samochodowa. Wysoką jakość obrazu gwarantuje sensor optyczny SONY IMX307 (night vision). Kąt widzenia wideorejestratora wynosi aż 170 stopni. Kamera nagrywa w FullHD z prędkością 30 klatek na sekundę.
Dużą zaletą Navitel R700 GPS jest dedykowana aplikacja na urządzenia mobilne. Pozwala ona na przeglądanie zarejestrowanych materiałów, zmianę ustawień kamery czy zapisywanie filmów na smartfonie oraz tablecie. W zestawie znajdziesz również kamerę cofania, którą możesz zamontować do ramki tablicy rejestracyjnej.
7. Xblitz Z9
Xblitz Z9 rejestruje nagrania w jakości FullHD, a kąt widzenia kamery wynosi 140 stopni. Ta niewielkich rozmiarów kamera posiada czytelny wyświetlacz. Wśród ciekawych funkcji Xblitz Z9 znajdziesz tryb parkingowy. W przypadku wstrząsu, kamera automatycznie rejestruje całe zdarzenie. Funkcja G-Sensor ma za zadanie zabezpieczać istotne dane w momencie kolizji lub nagłego hamowania.
Na co zwrócić uwagę, kiedy kupujesz kamerę samochodową?
W tej części tego poradnika dowiesz się, na jakie parametry wideorejestratora powinieneś zwrócić uwagę. Dzięki temu, wybierzesz najlepszy model do swojego samochodu. Poniższe parametry były brane pod uwagę przy moim rankingu.
Matryca – sensor obrazu
Matryca ma ogromny wpływa na jakość nagrywanego obrazu. Dlatego, jeśli chcesz, aby Twoja kamera samochodowa nagrywała wysokiej jakości wideo, musisz sprawdzić z jakiego sensora obrazu korzysta.
Najpopularniejszymi matrycami są te od koncernu Sony. Kamera samochodowa nagrywa filmy o bardzo wysokiej jakości z użyciem sensorów obrazu japońskiej marki. Wiele modeli posiada zwiększoną czułość na światło. To znaczy, że w nocy kamera jest w stanie nagrać bardzo dobry jakościowo film.
Choć Sony wiedzie zdecydowany prym w matrycach, firmy takie jak OmniVision czy Aptima również posiadają bardzo dobre sensory. Najważniejszym aspektem w zakupie kamer samochodowych jest znajomość firmy, która produkuje matrycy. Jeśli producent nie chce jej podać w informacjach szczegółowych, nie kupuj takiego wideorejestratora.
Przysłona – jakie parametry są najlepsze?
Przysłona to parametr, który pokazuje ile światła „gromadzi” obiektyw. To niezwykle istotna własność, która jest potrzebna w rejestrowaniu obrazu. Wartość określamy przez F/x.y. Interesuje nas jak najniższa liczba „x.y.” Na przykład, obiektyw o przysłonie F/1.4 jest lepszy od F/1.6.
Rozdzielczość oraz klatki na sekundę
Rozdzielczością nazywamy ilość pikseli, które jednocześnie zapisuje kamera do nagrania. Im wyższa rozdzielczość, tym lepsza jakość obrazu. Obecnie, możesz kupić wideorejestratory do auta, które nagrywają w 4k. To oznacza, że na nagraniu zobaczysz wyraźny numer rejestracyjny samochodu, nawet jeśli jest on oddalony.
Podobnie jest z zapisem klatek na sekundę (fps). Im wyższa liczba, tym lepszej jakości obraz. Najniższymi wartościami są 25-30fps w kamerach samochodowych, chociaż wiele modeli oferuje już 60fps.
Mocowanie kamery samochodowej
Najczęściej kamerę samochodową montuje się z pomocą przyssawki. Dzięki temu montaż jest niezwykle prosty, ale również niestabilny. Przyssawka może szybko odkleić się od szyby.
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest montaż z pomocą dwustronnej taśmy samoprzylepnej. Gwarantuje ona większą stabilność. Większym problemem jest późniejsze zdjęcie uchwytu przyklejonego do szyby (na przykład podczas zmiany samochodu). Nie jest to jednak całkowicie niemożliwe – wystarczy użyć na przykład cienkiego nożyka.