AGD Recenzje

Recenzja oczyszczacza powietrza od Viomi – Smart Air Purifier Pro

Pinterest LinkedIn Tumblr

Temat oczyszczaczy powietrza zawsze staje się popularniejszy w okresie jesienno-zimowym. Wszystko za sprawą zwiększone smogu w większych i mniejszych miejscowościach. Dzisiaj mam dla Was recenzję oczyszczacza powietrza od Viomi – Smart Air Purifier Pro.

Zacznijmy tradycyjnie od parametrów technicznych.

Dane techniczne oczyszczacza Viomi

 • Wymiary: 320 x 320 x 657 mm
 • Waga: 9,5 kg
 • CADR pyły: 500 m³/h
 • CADR formaldehyd: 200 m³/h
 • Powierzchnia działania: do 60 m²
 • Orientacyjna żywotność filtra: 3000 godzin
 • Rodzaj filtra: nylonowa siateczka o dużej gęstości, filtr HEPA z jonami srebra i miedzi, powłoka z aktywnym węglem, filtr UV
 • Poziom hałasu: ≤ 65 dB
 • Rodzaj wyświetlacza: LED
 • Przyciski dotykowe

Co to jest ten CADR?

Parametr CADR (ang. Clean Air Delivery Rate) określa jak dobrze powietrze zostało oczyszczone. Jest to jeden z ważniejszych parametrów na które zwraca się uwagę przy wyborze oczyszczacza powietrza. CADR określa jak bardzo skuteczne jest urządzenie z uwzględnieniem powierzchni pomieszczenia oraz objętości czystego powietrza wytwarzanego na minutę. Czyli – im większa liczba, tym lepiej.

Oczyszczacz jest wyposażony w światło UV, które unieszkodliwia bakterie oraz wirusy i zwiększa skuteczność dezynfekcji do 99,9%.

Pierwsze wrażenia

Viomi Smart Air Purifier Pro - tył oczyszczacza z wyjętymi filtrami
Viomi Smart Air Purifier Pro – tył oczyszczacza z wyjętymi filtrami

To co rzuca się w oczy, to gabaryty urządzenia. Nie da się ukryć, że jest całkiem sporych rozmiarów i swoje waży (prawie 10 kg!). Decydując się taki urządzenie trzeba mieć w głowie docelowe miejsce w którym będzie się znajdowało.

Viomi Smart Air Purifier Pro - wyświetlacz oraz zintegrowane z obudową przyciski
Viomi Smart Air Purifier Pro – wyświetlacz oraz zintegrowane z obudową przyciski

Bryła sprawia wrażenie wykonanej bardzo solidnie i wygląda bardzo designersko. Okrągły wyświetlacz i przyciski integrowane z obudową bardzo ładnie komponują się z białą obudową.

Na dobrą sprawę, oczyszczacza Viomi Smart Air Purifier Pro nie trzeba dodawać do aplikacji. Podłączamy do prądu, włączamy i już – działa. Następnie możemy ustawić jak bardzo intensywnie będzie działać. W praktyce można spokojnie zostawić na trybie A i zapomnieć o urządzeniu.

Te filtry powietrza też są bardzo duże.

Dodawanie oczyszczacza do aplikacji Xiaomi Home

Wiele osób może się trochę zdziwić, ale tego oczyszczacza nie znajdziecie szukając po nazwie Viomi. Należy wybrać urządzenie z listy o nazwie Smart Air Purifier. Dalsza konfiguracja jest już prosta i wystarczy postępować według instrukcji w aplikacji Xiaomi Home.

Co daje nam dodanie oczyszczacza Viomi do urządzeń w Xiaomi Home?

Jak przystało na urządzenia typu IoT, możemy nim m.in. zdalnie sterować.

Polecenia jakie można wydać odpowiadają dokładnie przyciskom znajdującym się na przednim panelu. Czyli możemy zmienić tryb działania (AI, nocny i mocniejszy) włączyć UV oraz wyłączyć.

Aplikacja Xiaomi Home z obsługą oczyszczacza powietrza od Viomi

Jest też możliwość ustawienia włącznika czasowego – czyli określamy godziny i dni tygodnia w jakich urządzenia ma się włączać i wyłączać.

Dodatkowo aplikacja pokazuje nam aktualny pomiar powietrza w pomieszczeniu jak i powietrze zewnętrzne. Powietrze zewnętrzne zawsze było opisane jako „niedobry” i nigdy nie posiadało wartości liczbowej.

Jest też podgląd zużycia filtru HEPA (trzeba przesunąć panel z trybami do góry).

Pomiary PM2,5 Viomi Smart Air Purifier Pro

Pył zawieszony o średnicy nie większej niż 2,5 μm zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych. Długotrwałe narażenie na działanie pyłu zawieszonego PM2,5 skutkuje m.in. skróceniem średniej długości życia.

Viomi Smart Air Purifier Pro - przedni panel z pomiarem PM2.5 oraz przyskami
Viomi Smart Air Purifier Pro – przedni panel z pomiarem PM2,5 oraz przyciskami

Zanim przejdziemy do omówienia pomiarów, to zacznijmy od wyjaśnienia przedziałów na podstawie których zmienia się kolor pierścienia na wyświetlaczu. Nie wiem dlaczego producent zdecydował się na umieszczenie informacji o pomiarach gdzieś głęboko w aplikacji.

 • Zielony kolor, to przedział 0-50 µg/m3
 • Niebieski kolor oznacza pomiar w granicach 51-100 µg/m3,
 • Pomarańczowy kolor, to już pomiar powyżej 100 µg/m3.

Zestawiając powyższe przedziały z tymi podawanymi na stronach Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska można odnieść wrażenie, że są one w pewnym stopniu uśrednione. GIOŚ określa przedział Indeksu Jakości Powietrza (PM2,5) 35,1-55 µg/m3 jako umiarkowany. Zły jest od 75,1 µg/m3 a bardzo zły od 110 µg/m3.

Oczyszczacz Viomi wskazuje gorszą jakość powietrza w pomieszczeniu

Przez większość czasu oczyszczacz Viomi wyświetlał pomiar PM2,5 w granicach 8-20 µg/m3. Ustawiłem go w trybie A, czyli sam reagował w zależności od wyników pomiaru. Kilka razy zdarzyło się, że pierścień zmienił kolor na niebieski. Było to głównie późnym wieczorem. Od razu sprawdzałem pomiar z tym co było podawana na stronie mojej dzielnicy. Wyniki nie były identyczne ale wyraźnie było widać, że jakość powietrza się pogorszyła.

Warszawskie dane na temat zanieczyszczenia powietrza PM2,5

Zdarzały się też sytuacje, że gdy wyświetlacz pokazywał pomiar na poziomie 15-20 µg/m3, to oczyszczacz zaczął wchodzić na wyższe obroty. Po około 10-15 sekundach wszystko wrócało do normy.

Na koniec przedstawiam krótkie działanie oczyszczacza. Akurat był późny wieczór, gdzie w mieszkaniu miałem znacznie gorsze powietrze. Można usłyszeć jak głośnio pracuje urządzenie na najwyższych obrotach oraz ile czasu potrzebuje by wskaźnik pokazał zielone kółko na wyświetlaczu.

Cena

Smart Air Purifier Pro wg Ceneo można kupić już za mniej niż 800 zł. Najtańsza oferta na dzień 8 stycznia 2020, to 785 zł.

Podsumowanie

Jeżeli ktoś będzie decydował się na zakup oczyszczacza powietrza od Viomi, to musi wiedzieć gdzie będzie stał ze względu na jego duże wymiary. Jeżeli mieszkasz w miejscu gdzie powietrze często jest gorszej jakości, to będzie to dobry wybór. Każdy wzrost parametrów sprawdzałem w dostępnych miejscach takich jak strony urzędów czy Airly. I zawsze miało to swoje odzwierciedlenie. W większości przypadków Smart Air Purifier Pro potrzebował niecałem minuty by poprawić stan powietrza w pomieszczeniu. Do tego możliwość zdalnego sprawdzania pomiarów.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

1 komentarz

 1. Super materiał, nie wiedziałem, że wystarczy kilka minut aby Smart Air Purifier Pro tak skutecznie oczyszczał powietrze w pokoju. Ciekawe czy Smart Air Purifier Pro oczyszcza z ogólnie mówiąc „alergenów”.

Skomentuj