AGD Poradniki

Jaka szczoteczka soniczna? Ranking 2021

Pinterest LinkedIn Tumblr

Mycie zębów to bardzo ważna czynność – oprócz świeżego oddechu ma kolosalny wpływ na zdrowie. Dlaczego? Ponieważ przyczyną stanów zapalnych gardła, przełyku oraz – tego nie wiedziałeś – błony osierdziowej otaczającej serce, są te same bakterie, które powodują próchnicę. Z tych względów higiena jamy ustnej to sprawa priorytetowa. Szczoteczki soniczne usuwają do 6 razy więcej bakterii i płytki nazębnej niż tradycyjne szczoteczki do zębów. Jaka najlepsza szczoteczka soniczna będzie dla ciebie? Którą wybrać? Oto kilka kluczowych kwestii, którymi powinieneś kierować się przy wyborze szczoteczki sonicznej.

Z tego poradnika poznasz:

Ranking szczoteczek sonicznych

Model szczoteczki sonicznej
1. SEYSSO Carbon Basic Black Zobacz ceny SEYSSO
Carbon Basic Black
2. Philips Sonicare EasyClean HX6511/50 Zobacz ceny Philips
Sonicare EasyClean
3. Feelo Anticaries Jump Zobacz ceny Feelo
Anticaries Jump
4. Xiaomi Mi Electric Toothbrush T500 Zobacz ceny Xiaomi Mi
Electric Toothbrush
5. ORAL-B Pulsonic Slim One 2200 Zobacz ceny ORAL-B
Pulsonic Slim

1. SEYSSO Carbon Basic Black

SEYSSO Carbon Basic Black
SEYSSO Carbon Basic Black

Elegancja i efektywność – w tych dwóch słowach można opisać Seysso Carbon, ale to w pełni nie oddaje jej możliwości. Szczoteczka posiada 3 programy – z czego 2 do czyszczenia zębów, 1 do masażu dziąseł. Dostosujesz prędkość do twoich preferencji, możesz używać 62000 lub 82000 drgań na minutę. Włókna główki zostały wyprofilowane w dwie łagodne fale, odpowiednio ścięte, aby uzyskać optymalny kąt 45° przy zębach. Dzięki temu szczoteczka wydajnie usuwa nie tylko płytkę i bakterie, ale także przebarwienia spowodowane przez kawę, dym tytoniowy czy herbatę. Pojemna bateria litowo-jonowa gwarantuje działanie szczoteczki aż do 6 tygodni (przy założeniu, że myjesz zęby 2 razy dziennie po 2 minuty). Jeszcze jedna pozytywna cecha – pomimo czarnego koloru, na obudowie nie pozostają widoczne zacieki z pasty.

Porównaj ceny SEYSSO
Carbon Basic Black

2. Philips Sonicare EasyClean HX6511/50

Philips Sonicare EasyClean HX6511/50
Philips Sonicare EasyClean HX6511/50

Posiadam taką właśnie szczoteczkę soniczną od prawie 3 lat i jestem z niej zadowolony.

Dobra szczoteczka soniczna, z wygięta główką, aby łatwiej było umyć zęby z tyłu jamy ustnej. Ciekawą opcją jest program wdrażający użytkownika w działanie szczoteczki sonicznej – przez pierwsze 14 szczotkowań moc jest stopniowo zwiększana. Bateria starcza średnio na miesiąc, a pełne ładowanie zajmuje kilkanaście godzin. Z tego względu – lepiej (w miarę możliwości) wykonać tę czynność na wieczór, przed snem. Ten model wyposażono w timer pilnujący, by mycie zębów trwało 2 minuty oraz żeby przejść do kolejnej „ćwiartki” po 30 sekundach. Minusem jest cena końcówek – ponad 20 zł za jedną sztukę, podczas gdy szczoteczka kosztuje około 180 zł. Prędkość maksymalna to 31000 drgań na minutę.

Porównaj ceny Philips
Sonicare EasyClean

3. Feelo Anticaries Jump

Feelo Anticaries Jump
Feelo Anticaries Jump

Świetny egzemplarz, kompaktowy i funkcjonalny – z powodzeniem może służyć do mycia zębów w domu oraz w podróży. 5 różnych programów, maksymalna prędkość to 40000 drgań na minutę – bardzo wydajnie czyści zęby, nawet w trudno dostępnych miejscach. Bateria starcza na około 25 dni, ale plusem jest możliwość ładowania szczoteczki przez kabel USB – to ważne, jeśli chodzi o wyjazdy. Feelo posiada wbudowany timer, który po 2 minutach sygnalizuje koniec czyszczenia zębów, a po 30 sekundach informuje o konieczności przejścia do mycia kolejnej części jamy ustnej. Ta szczoteczka soniczna kosztuje niecałe 100 zł – jest bardzo dobrym wyborem dla osób, które wcześniej nie korzystały ze szczoteczek sonicznych. Końcówki dość tanie – około 12 zł za sztukę.

Porównaj ceny Feelo
Anticaries Jump

4. Xiaomi Mi Electric Toothbrush T500

Xiaomi Mi Electric Toothbrush T500
Xiaomi Mi Electric Toothbrush T500

Na pierwszy rzut oka nie widać, że to elektryczna szczoteczka – design jest minimalistyczny, dzięki czemu świetnie wkomponowuje się w wystrój każdej łazienki. Na uwagę zasługuje fakt, że pomimo minimalistycznego designu, ta szczoteczka ma na główce aż 40% więcej włosia niż większość innych szczoteczek. To sprawia, że dokładniej czyści zęby, a także rzadziej trzeba wymieniać końcówkę. Prędkość maksymalna mieści się w standardowym przedziale – ten model osiąga do 31000 drgań na minutę. Szczoteczka Xiaomi może współpracować z dedykowaną aplikacją Xiaomi Home (na urządzenia z Android i iOS), która pozwala na zmiany w ustawieniach szczoteczki oraz na monitorowanie procesu czyszczenia zębów. Koszt – około 125 zł. Za tę cenę, timer nie jest zaskoczeniem, ale mogłaby mieć lepszą baterię – czas pracy tej szczoteczki na pełnym naładowaniu to około 18 dni.

Porównaj ceny Xiaomi Mi
Electric Toothbrush

5. ORAL-B Pulsonic Slim One 2200

ORAL-B Pulsonic Slim One 2200
ORAL-B Pulsonic Slim One 2200

Przyzwoita szczoteczka, choć jak na swój przedział cenowy, mogłaby oferować nieco więcej. Czas pracy na w pełni naładowanej baterii to około dwa tygodnie. Dwa programy czyszczące, maksymalna prędkość to 31000 drgań na minutę. Atutami tej szczoteczki są rozmiary – faktycznie jest „slim”, co zapewnia pewny chwyt oraz sprawia, że szczoteczka nie zajmuje wiele miejsca. Tę cechę szczególnie docenią użytkownicy, którzy często podróżują. Dodatkowo – w zestawie znajduje się praktyczne plastikowe etui. Kolejną zaletą jest to, że szczoteczka łatwo nie wypada ze stacji dokującej. Brakuje sygnalizacji rozładowania baterii – ciężko przewidzieć, kiedy należy ją podładować. Timer resetuje się przy przerwaniu czyszczenia, co może powodować jeszcze trudniejsze oszacowanie stanu baterii. Oral-B Pulsonic Slim One 2000 to dobra szczoteczka, ale za tę cenę (około 200 zł) można spodziewać się nieco więcej.

Porównaj ceny ORAL-B
Pulsonic Slim

Jaka szczoteczka soniczna – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Jeżeli jeszcze nie wiesz którą szczoteczkę soniczną wybrać, to poniżej zebrałem najważniejsze cechy tych urządzeń.

  1. Liczba drgań na minutę. Zwykłą szczoteczką możesz wykonać około 600 ruchów na minutę (myjąc zęby dość energicznie) – wydaje się to całkiem dużo. Szczoteczka soniczna wykonuje ich od 31000 do 96000, w zależności od modelu. Te najdroższe oprócz drgań wywołanych przez dźwięki wykonują również ruchy oscylacyjno- pulsacyjno-rotacyjne. Takie działanie zapewnia maksymalnie efektywne czyszczenie zębów, przestrzeni międzyzębowych oraz dziąseł.
  2. Liczba programów. Mycie zębów to jeden program, ale jeśli zależy Ci na wybielaniu lub cierpisz na jakiekolwiek dolegliwości bólowe w obrębie jamy ustnej (lub np. paradontozę), to szczoteczka z większa ilością programów jest dla Ciebie.
  3. Timer. Sygnalizacja czasu mycia zębów się przydaje, w końcu szczoteczka soniczna jest o wiele bardziej efektywna niż tradycyjna. Poza tym – timer poinformuje Cię, kiedy powinieneś przejść do szczotkowania kolejnego obszaru jamy ustnej (zazwyczaj jest dzielony na ćwiartki).
  4. Bateria. Pojemność baterii to istotna kwestia dotycząca każdego urządzenia – wybieraj modele, które działają długo i można je szybko naładować, jeśli nie chcesz być niemile zaskoczonym w trakcie mycia zębów.
  5. Cena końcówek. Sama szczoteczka soniczna kosztuje sporo więcej niż tradycyjna, ale wymiana końcówki to dodatkowy koszt. W zależności od przeznaczenia (zwykła końcówka do mycia, wybielająca) cena może się wahać od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu złotych za sztukę. Sprawdź ceny końcówek, zanim zdecydujesz się na konkretny model.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj