AGD Poradniki

Jaka szczoteczka elektryczna dla dziecka? Ranking 2021

Pinterest LinkedIn Tumblr

Rodzice zastanawiają się często, czy elektryczna szczoteczka do zębów będzie odpowiednim wyborem także dla ich dziecka. Dentyści uspokajają, że taki typ szczoteczki absolutnie nie zaszkodzi, a dobrze dobrana szczoteczka soniczna czy rotacyjna z powodzeniem zadba o zdrowie jamy ustnej małych użytkowników. Na co jednak zwracać uwagę, wybierając taką szczoteczkę?

Z tego poradnika dowiesz się:

Dlaczego szczoteczka elektryczna jest dobrym wyborem dla dzieci?

Istotnym czynnikiem,  mającym wpływ na dobór prawidłowej szczoteczki, jest wiek dziecka.  Większość producentów sprzedaje szczoteczki dla dzieci, dzieląc swoje modele na dwa segmenty wiekowe użytkowników – szczoteczki niemowlęce i dla małych dzieci, odpowiednie do trzeciego roku życia, oraz szczoteczki dla dzieci starszych, po trzecim roku życia. Szczoteczki elektryczne polecane są dla tej drugiej grupy wiekowej. W przypadku najmłodszych dzieci lepiej więc pozostać przy tradycyjnych, manualnych.

Jeśli jednak  przyjrzymy się zjawisku higieny jamy ustnej u dzieci przedszkolnych i starszych, to zauważymy dwa problemy: rodzicom trudno jest zapanować nad czasem szczotkowania zębów przez dzieci oraz nad dokładnością tego zabiegu. Dotyczy to szczególnie dzieci, które wykonują już ten zabieg higieniczny samodzielnie, jedynie pod kontrolą rodziców. Jeżeli dziecko nie będzie miało dobrze umytych zębów – skończy się na próchnicy. Jeżeli próchnica zaatakuje mleczaki, to jest spora szansa że wpłynie to negatywnie na stałe zęby.

Samo tłumaczenie dziecku, że szczotkowanie powinno trwać co najmniej dwie minuty i być tak dokładne, jak to możliwe, niewiele da, o ile dziecko nie będzie w stanie określić upływu czasu oraz nie wykształci odpowiedniej sprawności manualnej.

Pamiętam dobrze jedną sytuację gdzie rodzic innego dziecka miał problemy z zachęceniem swojego do mycia zębów. Wtedy moja córka (miała wtedy 3 lata) pokazała szczoteczkę elektryczną, którą bez problemu obsługiwała. Ten rodzic, a właściwie mama, patrzył z lekkim niedowierzaniem na moją córkę i swoje dziecko, które mocno zainteresowało się tym sprzętem. I wiecie co? Chyba przekonała się do szczoteczki elektrycznej.

Szczoteczka elektryczna przynajmniej częściowo rozwiązuje oba z tych problemów. Po pierwsze, większość modeli posiada wbudowany timer, co  sprawdza się jako metoda samodzielnej kontroli czasu szczotkowania przez dziecko. Po drugie, badania kliniczne dowodzą, że szczoteczki  pulsacyjno-rotacyjne oraz soniczne są skuteczniejsze w usuwaniu płytki nazębnej, przez co pozwalają utrzymać lepszą higienę i zdrowie jamy ustnej. Podczas szczotkowania zębów okrągła końcówka szczoteczki pulsuje, przez co rozbija płytkę nazębną, która jest następnie usuwana dzięki ruchom rotacyjnym.

Jaka szczoteczka elektryczna dla dzieci? Lista polecanych szczoteczek

Ranking szczoteczek elektrycznych dla dzieci jest ułożony wg ceny – od najtańszej do najdroższej. Moją uwagę skupiłem na ciekawych produktach, które wyróżniają się na rynku funkcjonalnością i przeznaczeniem.

Model szczoteczki
1. ORAL-B Braun Stages Power – koszt około 38 zł. Jedna z tańszych szczoteczek elektrycznych dla dzieci z wymienną końcówką Zobacz aktualne ceny
ORAL-B Braun Stages Power
2. SEYSSO Baby Penguin – koszt około 50 zł. Soniczna szczoteczka dla dzieci 0-3 lat z podświetlaną końcówką. Zobacz aktualne ceny
SEYSSO Baby Penguin
3. Eco & More Jack & Jill – grająca elektryczna szczotka do zębów buzzy brush (3+). Koszt około 80 zł. Odgrywa piosenki lub linie melodyjne przez 2 minuty. Posiada podświetlenie LED. Zobacz aktualne ceny
Eco & More Jack & Jill
4. InnoGIO Soniczna szczoteczka 360° kosztuje około 150 zł. Trójstrona, obrotowa końcówka czyszcząca zęby jak i dziąsła. Dla dzieci od 2 do 8 lat. Zobacz aktualne ceny
InnoGIO 360°
5. Oral-B Junior D16 – około 150 zł. Dla dzieci od 6 lat. Posiada timer ułatwiający mycie zębów przez odpowiedni czas. Zobacz aktualne ceny
Oral-B Junior D16
6. OREO ISSA Mikro. Szczoteczka do zębów dla niemowląt i dzieci w wieku 0-4 z nylonowym włosiem. Koszt około 250-300 zł. Zobacz aktualne ceny
FOREO ISSA Mikro

Dalej nie wiesz jaką szczoteczkę elektryczną dla dziecka wybrać? Poniżej przedstawiam dobry poradnik rozwiewający różnego rodzaju wątpliwości.

Czym różnią się szczoteczki elektryczne dla dzieci i dorosłych?

Pod względem technologicznym, elektryczne szczoteczki dla dzieci i dorosłych w zasadzie się nie różnią. Jedne i drugie występują zarówno w wersji pulsacyjno-rotacyjnej, czasami z opcją ruchów oscylacyjnych oraz sonicznej, uważanej za opcję technologicznie najbardziej zaawansowaną.

To, czym szczoteczki różnią się na pierwszy rzut oka to ich rozmiar – tak jak w przypadku klasycznych szczoteczek manualnych. Szczoteczki dla dzieci są mniejsze i nieco inaczej wyprofilowane, aby lepiej leżały w dłoni młodszych użytkowników. Mają również mniejsze główki, dostosowane do rozmiarów dziecięcych zębów i jamy ustnej oraz – najczęściej – inne, bardziej miękkie włosie.

Dodatkowo, różnią się również kolorystyką czy ogólnym designem, nie ma to jednak wpływu na ich funkcjonalność. Chodzi raczej o sprawienie, aby szczoteczka wydawała się dzieciom bardziej atrakcyjna – stąd kolorowe postacie z kreskówek czy podstawki pod szczoteczkę  udające robota.

Na co zwrócić uwagę wybierając elektryczną szczoteczkę dla dziecka?

Szczoteczki elektryczne cieszą się rosnącą popularnością, rośnie też ich dostępność i wybór. Niemal każdy producent szczoteczek do zębów posiada w swojej ofercie szczoteczki pulsacyjno-rotacyjne i soniczne, również w wersji dla dzieci. Rośnie ilość reklamowanych modeli, a nie wiedząc dokładnie czym się różnią i który będzie najlepszy w naszym przypadku, dokonując wyboru kierujemy się ceną.

Ceny najpopularniejszych wariantów mieszczą się w przedziale poniżej 100 zł. Wybierając jednak konkretny model, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko koszt samej szczoteczki, ale również wymiennych końcówek.

1. Sprawdź czy wymienne końców nie będą w takiej samej cenie (lub wyższej) co nowa szczoteczka elektryczna!

Dodatkowo, należy się upewnić, że zużywalne końcówki są łatwo dostępne i że bez trudu dostaniemy je w tym samym sklepie. Czasami, po kupieniu szczoteczki okazuje się, że końcówki są niemal tak drogie, jak nowa szczoteczka, a poza tym dostępne są wyłącznie w sklepach specjalistycznych lub internetowych.

2. Wybierając szczoteczkę dla dziecka należy upewnić się, że posiada ona wbudowany wspomniany już wcześniej timer

Wiele szczoteczek posiada ustawienie nie tylko na 2 minuty, ale również 4×30 sekund, co pozwala dziecku równomiernie rozdzielić czas poświęcony na mycie zębów na szczotkowanie wszystkich czterech ćwiartek jamy ustnej. To ważne, zważywszy, że dziecko w tym wieku może mieć jeszcze problem z samokontrolą Urządzenie takie bardzo pomoże dziecku stworzyć własną rutynę higieny jamy ustnej. Dzięki timerowi, szczotkowanie będzie zawsze trwało dokładnie dwie minuty. Rozwiązanie takie jest korzystne również z perspektywy rodzica, który rano i wieczorem czy też po posiłku nie musi stać dziecku nad głową z zegarkiem w dłoni. Dziecko czuje się bardziej samodzielne i odpowiedzialne, a rodzic może zająć się innymi sprawami.

3. Poziom emitowanego hałasu i czujnik nacisku

Kolejną kwestią związaną z funkcjonalnością szczoteczki elektrycznej dla dzieci jest poziom emitowanego hałasu oraz ewentualne posiadanie czujnika nacisku. Wiadomo, że niektóre modele szczoteczek są bardziej hałaśliwe od innych. Niektórym dzieciom, podobnie jak niektórym dorosłym, nie sprawia to różnicy. Jeśli jednak dziecko należy do osób wrażliwych na silne dźwięki, albo cierpi z powodu zaburzeń sensorycznych, warto dobrać szczoteczkę o akceptowalnym dla niego poziomie hałasu. W przeciwnym razie dwie minuty szczotkowania zębów mogą okazać się dla dziecka niemożliwe do zniesienia.

Czujnik nacisku natomiast pozwala na określenie, z jaką siłą szczoteczka dociskana jest do zębów i dziąseł i alarmuje, jeśli nacisk jest zbyt intensywny. Pozwala to uniknąć uszkodzeń błony śluzowej, mogących wystąpić przy zbyt dynamicznym szczotkowaniu. Zdarza się, że  dzieci mają problem z odpowiednim dobraniem siły nacisku do wykonywanej czynności, co ma związek z nierozwiniętą w pełni motoryką dłoni. W takim przypadku czujnik nacisku będzie bardzo przydatny.

Jakie funkcje dodatkowe powinna mieć szczoteczka elektryczna dla dziecka?

4. Wbudowany akumulator zamiast baterii „paluszków”

Warto również zainwestować w model zasilany wbudowanym akumulatorem, czyli ładowany po podłączeniu zasilacza do sieci. Modele takie są często nieco droższe, jednak pozwalają oszczędzić na kosztach wymiany baterii. Są też przez to bardziej przyjazne dla środowiska. Szczoteczki na baterię lubią się psuć. Niby komora na baterie jest szczelna, ale życie pokazuje, że różnie z tym bywa.

5. Bluetooth

I w końcu, obecny w modelach szczoteczek z wyższej półki moduł Bluetooth. Jego obecność nie ma wiele wspólnego z funkcjonalnością samej szczoteczki i jej podstawowym celem. Dzięki tej opcji dziecko może połączyć się z aplikacją zainstalowaną na smartfonie, która  pozwoli na zamianę rutynowego mycia zębów w zabawę. To, czy dodatek ten znajdzie zastosowanie, zależy wyłącznie upodobań dziecka.

Podsumowanie – jaka szczoteczka elektryczna dla dziecka

Podsumowując, zakup szczoteczki elektrycznej dla dziecka powinien uwzględnić w jak największym stopniu potrzeby małego użytkownika. Szczoteczka powinna być funkcjonalna, ale musi się również dziecku podobać (np. szczoteczka z wizerunkiem postaci z ulubionej bajki), aby czyszczenie zębów stało się przyjemnym nawykiem. Pomoże to wykorzystać pełen potencjał urządzenia, zapewniając dziecku prawidłową higienę i zdrowie jamy ustnej.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj