Nasze smartfony potrafią już wszystko. Niejednokrotnie ratują z potężnych tarapatów. Szybki telefon do przyjaciela, nawigacja, czy możliwość uruchomienia zmywarki z dala od domu, dzięki zainstalowanym aplikacjom, to tylko nieliczne środki mogą wesprzeć nas w trudach dnia codziennego. Jednego, czego smarfony nie nauczyły się jeszcze do perfekcji, to optymalnie korzystać z energii (baterii). Teoretycznie można chodzić z ładowarką w bliskim zasięgu ręki, czy zawsze mieć przy sobie power bank, ale jednak korzystanie z telefonu bez dodatkowych urządzeń jest najbardziej praktyczne. Co robić więc, aby telefon zostawał w naszym użyciu jak najdłużej?
7 sposobów na zwiększenie żywotności baterii w telefonie
- Jasność ekranu
- Motyw wyświetlacza (dark mode)
- Lokalizacja GPS
- Wyłącz powiadomienia
- Ogranicz komunikację bezprzewodową
- Wyłączenie synchronizacje z chmurą
- Tryb nocny – nie przeszkadzać
- Podsumowanie
Dodam jeszcze, że producenci smartfonów zdają sobie sprawę, że np. aplikacje działające w tle mogą szybko zjadać energię czy nawet systemowe rozwiązania. Powstają już telefony z coraz to większymi pojemnościami baterii. Pytanie brzmi – kiedy pojawi się telefon z baterią o pojemności 10000 mAh? Na taki egzemplarz pewnie jeszcze poczekamy. Do tego czasu warto wiedzieć co najbardziej pożera energię z baterii naszego smartfona.
No dobra, ale jak zwiększyć żywotność baterii?
Zastosowanie się do conajmniej jednego sposobu będzie sporym sukcesem (coś za coś). Wiem, że zaadaptowanie wszystkich pomysłów może być niemożliwe. Dlatego zastanów się, które oszczędności będą dla ciebie najlepsze.
1. Jasność ekranu
Czynnik znacząco wpływający na czas pracy baterii, to jasność ekranu. Najdłuższą pracę gwarantuje używanie bez przerwy najciemniejszego wyświetlania, jakie tylko jest możliwe. W praktyce nie zawsze jest to możliwe. W jasnym świetle słonecznym zwiększenie jasności ekranu jest konieczne. Można jednak zastosować rozwiązanie hybrydowe tak, aby jak najmniej energii marnowało się na nadmierne podświetlanie ekranu. Dla bardzo oszczędnych osób polecam regulację ręczną. Jasność ustawiona zwykle na stosunkowo niską i zwiększana ręcznie w razie potrzeby jest najkorzystniejsza dla pracy baterii. Jeśli jednak nie chce ci się o tym pamiętać nic straconego. Wystarczy ustawić tryb automatycznego dopasowywania jasności – nie wymaga dodatkowego wysiłku od użytkownika, a pozwoli korzystać z telefonu dłużej.
2. Motyw wyświetlacza (dark mode)
Nie bez znaczenia jest również to, co ekran ma wyświetlać. Wybór motywu przewodniego oraz tła w aplikacjach może znacząco wpływać na czas pracy baterii, jednocześnie zupełnie nie tracąc komfortu użytkownika. Wystarczy wybrać te w ciemniejszej kolorystyce (dark mode), aby zużywać mniej prądu, jednocześnie nie narażając wzroku na nadmierną ekspozycję na jasne kolory. Dzisiaj niemal każdy producent telefonu ma taką opcje. Od kilku dni wyszukiwarka Google udostępniła swoim użytkowników ciemny interfejs graficzny.
3. Lokalizacja GPS
Wielu użytkowników telefonów nigdy nie wyłącza lokalizacji GPS, a to wielki błąd. Zdecydowanie wpływa to negatywnie na trwałość pracy baterii. Nie trzeba od razu zupełnie rezygnować z jej wykorzystania. Wystarczy zdrowy rozsądek, czyli uruchamianie śledzenia lokalizacji wtedy, kiedy jest ona niezbędna. Takimi sytuacjami są np. nawigacja samochodowa, monitoring treningu czy lokalizacja w aplikacji (lub grze).
4. Wyłącz powiadomienia
Aktualnie niemal każda aplikacja chce nam przypominać o swoim istnieniu kilka razy dziennie. Twórcom zależy, abyśmy systematycznie zaglądali do stworzonych przez nich aplikacji (mistrzem tutaj jest Instagram i Facebook) mogących świetnie wypełniać czas spędzany w komunikacji miejskiej, czy w kolejce u lekarza. Jednak przez większość czasu wspomniane powiadomienia nie tylko odwracają naszą uwagę od rzeczywistego życia, ale też marnują mnóstwo czasu. Wysyłanie ich przez cały dzień jest dla telefonu wyczerpujące – bez przerwy telefon musi być czujny by wyświetlić odpowiednie powiadomienie. Wyłączenie ich nie tylko korzystnie wpłynie na długość pracy baterii, ale też pozwoli zapanować nad czasem spędzanym przed ekranem.
5. Ogranicz komunikację bezprzewodową
Jeżeli jesteś tą osobą, która wyszukiwanie połączenia z Wi-Fi ma uruchomione nawet w szczerym polu, czas z tym skończyć. Bez znaczenia, czy chcesz skorzystać z WiFi, sieci komórkowej, NFC czy Bluetooth – rób to świadomie. Ciągłe wyszukiwanie przez urządzenie kontaktu z innym urządzeniem, które nie istnieje w danym momencie jest bardzo energochłonne. Spróbuj, chociażby dla eksperymentu zarządzać komunikacją bezprzewodową świadomie. Z pewnością zauważysz różnicę.
6. Wyłączenie synchronizacje z chmurą
Zapisywanie istotnych kwestii na dysku w chmurze jest konieczne, to fakt. Nikt przecież nie chce utracić danych, nad którymi pracował długie tygodnie, czy zdjęcia, na których dziecko robi pierwsze w życiu kroki. Nie mniej, pozostawanie z chmurą w ciągłej łączności i zapisywanie na niej absolutnie wszystkiego mija się z jej pierwotnym założeniem. Zamiast posiadać miejsce, gdzie bez trudu możemy znaleźć ważne pliki stworzyliśmy miejsca, gdzie nie da się znaleźć niczego. Powodem jest tylko nadmiar danych. Ponadto, ciągłe przesyłanie danych do chmury kosztuje nas energię telefonu. Sprawia więc, że bateria szybciej się wyczerpuje i skraca czas pracy urządzenia.
7. Tryb nocny – nie przeszkadzać
Noc jest czasem na odpoczynek, z tym zgodzi się chyba każdy. W obecnych czasach w nocy nie odpoczywają tylko ludzie, ale też urządzenia ciągłego użycia. Korzystając z funkcji trybu nocnego w swoim smartfonie sprawisz, że szybciej będzie on ładował się i spowolni procesy obliczeniowe, co przedłuży jego żywotność. Tryb warto używać nie tylko w nocy. Jeżeli wiesz, ze w ciągu dnia będziesz przez kilka godzin w pracy, czy na uczelni, gdzie nie będziesz uzywać telefonu – skorzystaj z trybu nie przeszkadzać lub po prostu go wyłącz!
Podsumowanie
Każda z wymienionych propozycji oddzielnie pozwoli wydłużyć pracę baterii w znaczącym stopniu, jednak stosowanie ich jednocześnie spowoduje, że różnica będzie najbardziej odczuwalna. Świadome korzystanie z urządzeń to świetna droga do ich funkcji. Dzięki temu mamy pewność, że to one służą nam, a nie my jesteśmy ich niewolnikami. Jeżeli jednocześnie można wydłużyć czas ich pracy i spowodować, że będą dostępne dłużej – wszyscy są wygrani.