Ciekawostki technologiczne Njusy

Pracownicy zdalni korzystający z symulatorów myszki zostali zwolnieni

Pinterest LinkedIn Tumblr

Praca zdalna oprócz swoich wielu zalet i wad ma też wyzwania dla samych pracodawców. Największym problemem jest kontrolowanie czy dany pracownik faktycznie pracuje a nie udaje, że pracuje. Stąd też pracodawcy decydują się na instalowanie oprogramowania do monitoringu pracy. Jak podają zachodnie media, w zeszłym miesiącu Wells Fargo (amerykański holding usług finansowych) miał zwolnić kilkunastu pracowników za korzystanie z narzędzi fałszujących produktywność w pracy.

Według raportu Bloomberga w zeszłym miesiącu Wells Fargo zwolniła „kilkunastu pracowników” po tym, jak dochodzenie ujawniło, że używali oni urządzeń lub aplikacji do symulowania produktywności na swoich komputerach.

Niestety, podawane informacje nie są dokładne. Wszystko rozchodzi się o to, że nie wiadomo w jaki sposób wspomniani pracownicy banku zostali przyłapani. Ponadto nie jest jasne czy w grę wchodziły mechaniczne symulatory korzystania z komputera.

Wspomniana sytuacja jest o tyle ciekawa, jeśli wierzyć doniesieniom, że pracodawcy zdają sobie dobrze sprawę z potencjalnych nadużyć. Czuję, że w ciągu najbliższych miesięcy nastąpi wysyp lepszych (niewykrywalnych) rozwiązań.

mouse-mover / mouse jiggler / symulator myszki

Urządzenia i oprogramowanie, o których mowa, istnieją od lat. Ich popularność gwałtownie wzrosła w trakcie pandemii podczas której wielu pracowników nagle zaczęło pracować z domu bez większego nadzoru.

Terminy takie jak „mouse movers” lub „mouse jigglers” odnoszą się specjalistycznego oprogramowania lub urządzenia. Ich głównym zadaniem jest ruszanie kursorem komputera. Istnieją też rozwiązania umożliwiające symulowanie korzystanie z klawiatury.

Oczywiście tego typu rozwiązania nie powstawały z myślą o oszukiwaniu na pracy zdalnej. Rozwiązywały bowiem one realne problemy. Czytając komentarze na zachodnich portalach często przewijał się wątek wygaszacza ekranu, który włączał się po zaledwie minucie nieruszaniu myszką.

Wpisując jedną z tych fraz na Allegro można znaleźć kilka ciekawych ofert.

Myślę, że temat takich urządzeń jest interesujący. Postaram się go rozwinąć bardziej w najbliższym czasie.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj