Facebook Poradniki

Jak usunąć zdjęcie z Facebooka? To pozornie proste, ale i tak nie usunie zdjęcia fizycznie

Pinterest LinkedIn Tumblr

Wiele osób wrzuca różnego rodzaju content na serwisy społecznościowe. Najczęściej są to zdjęcia. Problem z serwisami takimi jak Facebook jest fakt, że każde zdjęcie wgrane na taki serwis zostaje już tam na zawsze. Jak usunąć zdjęcie z Facebooka? W teorii, to dwa kliknięcia …

Niby banalny poradnik, po co o tym pisać – zapytacie. Ano dlatego, że usuwanie zdjęcia na Facebooku nie działa w taki sposób w jakim tego oczekujemy.

Generalnie cała procedura usuwania zdjęcia z Facebooka jest banalnie prosta:

  1. Namierzamy post ze zdjęciem jaki chcemy usunąć.
  2. Klikamy na ikonkę z wielokropkiem („…”).
  3. Wybieramy „Usuń to zdjęcie”.
  4. Pojawi się okienko dialogowe na którym potwierdzamy nasz wybór.

Proste? Jasne.

Jak usunąć zdjęcie z Facebooka? Instrukcja
Jak usunąć zdjęcie z Facebooka? Instrukcja

Problem w tym, że usunięte zdjęcie nie znika fizycznie z serwerów Facebooka.

Jest ono dalej dostępne – pod unikalnym adresem URL. Nie wierzysz? Zrób prosty eksperyment:

  1. Zanim usuniesz zdjęcie z Facebooka otwórz wybrane zdjęcie w nowej zakładce lub oknie przeglądarki. Aby to zrobić kliknij prawy przyciskiem myszki na zdjęciu i wybierz „Otwórz obrazek w nowym oknie” lub „Otwórz obrazek w nowej karcie”. W zależności od przeglądarki może to brzmieć inaczej. Domena serwera CDN na którym znajduje się jedno z moich zdjęć: scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net.
  2. Usuń zdjęcie.
  3. Odśwież okno lub zakładkę z usuniętym zdjęciem. Zdjęcie jest dalej dostępne? Pewnie to cache. To skopiuj adres URL zdjęcia i otwórz w nowej przeglądarce lub w trybie incognito. Dalej jest dostępne? No cóż na to poradzę…

Tak więc widać tutaj, że usuwanie zdjęcia lub posta ze zdjęciem w praktyce oznacza, że nie jest ono dostępne z poziomu aplikacji Facebooka dla naszych znajomych (w zależności od ustawień). Jeżeli dobierzesz się do takiego zdjęcia poprzez bezpośredni adres, to okaże się, że jest ono cały czas dostępne.

Jeżeli cenisz sobie prywatność, to lepiej ograniczyć publikowanie zdjęć. Raz wrzucisz je do internetu (w tym przypadku na Facebook) i zostaje ono tam na zawsze.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj