Bezpieczeństwo

Tryb Incognito nie zapewni Ci bezpieczeństwa w sieci

Pinterest LinkedIn Tumblr

Wielu z nas myśli, że przeglądarkowy tryb Incognito zmienia dużo w porównaniu z normalnym przeglądaniem, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. W rzeczywistości jednak Incognito oznacza tylko tyle, że wyniki naszego wyszukiwania nie zostaną zapisane. Nie zwiększa to Twojego poziomu bezpieczeństwa w żaden sposób bez względu na to, czy chcesz się uchronić przed podglądającym Cię rządem czy cyberprzestępcami chcącymi wykraść Twoje dane.

Może to rozczarować osoby, które aktywnie używały tego rozwiązania w przypadku korzystania z publicznych sieci myśląc, że zapewni im to bezpieczeństwo od osób przechwytujących informacje przez nas wysyłane i otrzymywane. Tyczy się to nie tylko tych, których intencje nie są do końca szlachetne, ale również i tych, którzy twierdzą, że podglądają Cię dla Twojego dobra. 

Uwaga na hotspoty

Chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu korzystał z darmowej sieci wi-fi. Być może Twój własny Internet odmówił posłuszeństwa lub po prostu chcesz oszczędzić trochę pieniędzy – sieci te są zbawieniem dla wielu. Niestety, nie każdy jest świadomy zagrożeń, jakie mogą płynąć z ich używania. Sam fakt, że Tobie nigdy nie przyszłoby na myśl, aby robić tego typu rzeczy nie oznacza, że wszyscy podzielają tę mentalność.

Jak działają przestępcy

Aby połączyć się z Internetem, Twoje połączenie przepływa najpierw przez router. Oznacza to, że wszystkie dane, które wysyłasz i otrzymujesz podróżują właśnie w ten sposób. Sprawia to, że, teoretycznie, stawiając się po środku tego połączenia haker może przechwycić te informacje, które mogą być np. Twoimi danymi logowania do konta bankowego.

Szkoda tylko, że nie jest to jedynie teoria, a rzeczywisty sposób, w jaki działają cyberprzestępcy. Stawiając się w centrum tego połączenia widzą oni wszystko, co robisz niczym staliby nad Tobą i patrzyli Ci na ręce, kiedy piszesz na klawiaturze. Jest jeszcze gorsza wiadomość – zagrożenie jest jeszcze poważniejsze.

Więcej niż hasła

Ze względu na to, że przestępcy widzą wszystko, co wysyłasz nic nie stoi na przeszkodzie, aby coś do tego dodali. W ten właśnie sposób Twoje urządzenie może zostać zainfekowane, a gdy połączysz się z inną siecią, wirus może się rozprzestrzenić na kolejne urządzenie tym samym tworząc pewnego rodzaju łańcuch, gdzie nawet nie będziesz świadomy, że to Ty byłeś pierwszym jego ogniwem. 

Jak poprawić bezpieczeństwo

Tryb Incognito sam w sobie jest świetny. Bywa tak, że czasami nie po prostu chcesz zapisywać swoich wyników wyszukiwania z jakiegoś powodu. Niestety, na tym jego funkcjonalność się kończy, gdyż informacje, które przepływają przez Twoje urządzenie nie są w żaden sposób maskowane, jak mogłaby wskazywać nazwa czy logo tego trybu.  Niektórych może to nieźle zdziwić, ale wcale nie jest to tym, czym byśmy chcieli i trzeba ten fakt zaakceptować.

Incognito to nie wszystko

Oczywiście nie chcesz tylko, aby to, co robisz na Internecie było ukryte przed Tobą samym sobą dzięki braku zapisanej historii. Najbardziej zależy Ci w końcu na ukryciu tych informacji przed innymi. Mogą to być zwyczajni cyberprzestępcy lub organizacje rządowe, a także Twój dostawca Internetu, którzy również interesują się tym, co robisz w sieci. Rozwiązaniem są tu wirtualne sieci prywatne, o których ostatnio bardzo głośno jest w mediach. Pomimo ich popularności, wiele osób nie jest jeszcze obeznana z tym narzędziem, nie mówiąc już o jego używaniu. O co więc tyle zamieszania?

Czym jest VPN

Gdy chcesz połączyć się z Internetem, w większości przypadków skorzystasz z routera, który przekieruje Twoje połączenie dalej i to ostatecznie on połączy Cię z siecią. Niestety, w takim wypadku wszystko, co robisz jest widoczne dla Twojego dostawcy internetowego, a także rządu, nie wspominając już o osobach, które postanowią przechwycić te dane w trakcie ich podróży między urządzeniami. 

Jeśli postanowisz skorzystać z wirtualnej sieci, pomiędzy Tobą a siecią stanie serwer, który może być zlokalizowany w dowolnym miejscu na świecie. Takie rozwiązanie pozwala na ukrycie się przed tymi, którym może zależeć na Twoich danych lub przeglądanych treściach. Jedyne, co musisz zrobić, aby w nieporównywalny sposób zwiększyć swoje bezpieczeństwo i prywatność to pobrać odpowiedni program – i tyle!

Jaki VPN wybrać

Z uwagi na to, że żyjemy w erze Internetu, codziennie mierzymy się z nadmiarem treści. Podobnie jest na rynku oprogramowania VPN. Z uwagi na to, polecamy ufać tylko najlepszym VPNom, musisz właśnie taki wybrać. Różnią się one od siebie pod wieloma względami. Przykładem może tu być ilość danych, jaką możesz otrzymywać i wysyłać, a także ilość i lokalizację serwerów, z którymi możesz się połączyć. Dlatego też wybór narzędzia, którego będziesz używać jest taki ważny.

Kilka słów na koniec

Jak widzisz, dodatkowa ochrona jest konieczna w dzisiejszym świecie. Na szczęście wcale nie jest trudno zainstalować odpowiednie oprogramowania na swoim urządzeniu. Nawet, jeśli myślisz, że Ci się ono nie przyda, bo nigdy nie korzystasz z publicznych sieci warto wspomnieć, że nie wiesz, kiedy będziesz potrzebować schować swoją obecność. Wtedy może już być za późno, żeby ściągać jakiekolwiek oprogramowanie, więc zawsze lepiej jest dmuchać na zimne.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj