Ciekawostki technologiczne Poradniki

Nie działa Apple CarPlay w Volkswagenie? Pewnie problemem jest port USB

Pinterest LinkedIn Tumblr

Kilka dni temu postanowiłem rozszerzyć możliwości mojego VW. Zapragnąłem mieć system CarPlay za pomocą którego będę mógł połączyć się z moim iPhonem. W tym celu musiałem udać się do dilera wspomnianej marki by aktywować aplikację AppConnect.

Nie tworzyłbym niniejszego wpisu gdyby tego typu aktywacja nie obyła się bez problemów. Okazało się, że pomimo odblokowania AppConnecta i wpięciu telefonu Apple do portu USB dostawałem komunikat jak na zdjęciu tytułowym:

Nie udało się nawiązać połączenia. Sprawdź czy urządzenie mobilne obsługuje Apple CarPlay. Spróbuj ponownie lub jeśli to możliwe zmień złącze USB.

Sprawdzałem na kilku kablach Apple, iPhone 8 i iPhone 14 Pro. Za każdym razem był ten sam komunikat. Najlepsze było to, że w VW powiedzieli, że to na pewno wina Apple, bo często mają problemy z tymi smartfonami (m.in. w Arteonach i ładowarce indykcyjnej).

Przed aktywacją, zarówna ja, jak i diler VW sprawdził czy Apple CarPlay będzie działał. Wszystkie informacje mówiły jednoznacznie, że tak.

Zrobiłem rozpoznanie w internecie, bo przecież ktoś, w przeszłości na pewno miał ten sam problem co ja. Miałem rację. Okazało się, że problem nie dotyczył mojego modelu ale też innych i do tego w różnych rocznikach.

Sprawa obiła się o centralę VW

Serwis dilera Volkswagena musiał napisać do centrali VW zapytanie dlaczego CarPlay w AppConnect nie działa z moimi smartfonami od Apple. Okazało się, że winny jest port USB, który nie jest zgodny z Apple. Jak mi później wytłumaczono, Volkswagen zdecydował się zamontować zwykły port USB gdyż więcej jest telefonów z Androidem.

Port USB bez wsparcia Apple

Skoro udało się znaleźć przyczynę problemu, to zostały mi dwie opcje:

  • zrezygnować z AppConnecta, bo z mojej perspektywy nie działa jak należy
  • lub wymienić port USB na ten zgodny z Apple.

Pierwsza opcja, czyli anulowanie AppConnecta, nie wchodziła w grę, bo kod aktywacyjny jest przy wpisywany do auta dożywotnio. Pozostała więc opcja wymiany portu.

Wiecie ile kosztuje port USB pod Apple u dilera Volkswagena? 650 zł! Na szczęście z drugiej ręki można kupić taki port za ponad 2 razy mniej. Gdyby ktoś miał podobny problem i chciał wyszukać odpowiedniej części do VW (Touran 2016) to podaję numery:

  • 5NA 057 342 A,
  • 3G0 057 342 A,
  • 6R0 057 342 A.

Ten port USB dla Apple pasuje do VW Tourana. Występuje pod trzema, różnymi numerami i może pasować do innych modeli samochodów grupy VAG (np. Audi, Skoda).

Różnica w porcie USB „zwykłym” a tym od Apple jest taka, że Apple używa jeszcze oprogramowania na porcie. Przypomina to Wam coś?

Działający CarPlay w VW po wymianie portu USB
Działający CarPlay w VW po wymianie portu USB

W moim przypadku wymiana portu USB na ten pod Apple zrobiło różnicę i mogę normalnie użytkować CarPlay. Na zdjęciu nie ma widocznej mapy, bo mój iPhone nie był podłączony do internetu.

Podobny problem miał autor kanału YouTube mr-fix (pozdrawiam). Pokazał na filmie jak można wymienić ten port oraz wyjaśnił w czym jest problem.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

1 komentarz

  1. Zdecydowanie najczęściej będzie to port USB. Jednak czasami problem będzie zupełnie gdzie indziej. Ja sprawdzam bardzo kompleksowo.

Skomentuj