Poradniki

Połączono bez internetu – czyli dlaczego nie ma internetu w telefonie lub laptopie

Pinterest LinkedIn Tumblr

Czasami jest tak, że pomimo połączenie z siecią WiFi nie mamy dostępu do internetu. W zależności od urządzenia z jakim się łączymy, to komunikat będzie inny. W każdym z przypadków efekt jest ten sam – brak internetu.

Brak internetu dzisiaj może prowadzić do złości i nerwów. Bardzo dobrze zostało to pokazane w animacji Netflixa „Mitchellowie kontra maszyny”, gdzie roboty postawiły wyłączyć dostęp do internetu by ludzie zaczęli wariować. Coś w tym jest.

W tym artykule przeczytasz:

 1. Sprawdź czy router ma internet
 2. Gdy router nie ma połączenia z internetem
  1. Router LTE a brak internetu
 3. Gdy router ma połączenie z internetem

Co zrobić, jak żyć gdy nie ma połączenia z internetem?

Aby zrozumieć problem, pozwolę sobie wprowadzić w temat. W większości przypadków telefon czy to laptop łączy się z routerem. Z kolei router jest połączony do internetu. Czasami bywa tak, że to właśnie połączenie routera z internetem jest uszkodzone.

1. Sprawdź czy router ma internet

Dlatego pierwsze co należy zrobić, to sprawdzić czy nasz router ma sygnał z internetem. W tym celu zaloguj się na swoje urządzenie.

Router TP-Link - status połączenia z internetem
Router TP-Link – status połączenia z internetem

Na powyższym screenie widać kawałek panelu administracyjnego routera TP-Link. W tym konkretnym przypadku połączenie jest OK. Gdyby nie było, to przy ikonce z internetem byłaby czerwona ikonka z „iksem”.

I teraz mamy dwie możliwości.

2. Gdy router nie ma połączenia z internetem

Tutaj sprawdza jest prosta. Prawdopodobnie problem leży u dostawcy internetu. Zanim wykonamy telefon na infolinię można zrobić jeden prosty trik – czyli zresetować router. Czasami bywa tak, że coś w urządzeniu się „zatnie” i trzeba je „odświeżyć”. Wystarczy odłączyć router od prądu na kilka lub kilkanaście sekund.

Ta sieć Wi-Fi nie ma dostępu do internetu. jeden z komunikatów komunikat

Czasami warto jeszcze sprawdzić okablowanie prowadzące do routera. W zależności w którym miejscu jest umiejscowiony router, to może być on narażony na przypadkowe poruszenia. Sprawdźmy kable idące do niego. Czasami wystarczy docisnąć kilka jeden z nich by wszystko wróciło do normy.

Czytaj także: Jaki tani router do domu?

Jeżeli nie jest to większy problem u dostawcy internetu, to reset routera powinien pomóc. Jeżeli reset nie pomoże, to trzeba dzwonić na infolinię i dowiedzieć się czy nie ma awarii.

2a. Router LTE a brak internetu

Tutaj sprawa może być różna. Jeżeli nie mamy internetu w routerze LTE na kartę SIM, może to oznaczać, że:

 • limit (transfer) internetu na karcie się skończył, więc trzeba doładować konto lub poczekać na kolejny okres rozliczeniowy.
 • Pojawiły się zakłócenia pomiędzy urządzeniem a nadajnikiem. W takim przypadku należy zmienić miejsce routera w pomieszczeniu.
 • Uszkodzenie nadajnika jest raczej mało prawdopodobne.

Czytaj także: Jaki router LTE na kartę SIM?

3. Gdy router ma połączenie z internetem

Sytuacja w której nie masz internetu w telefonie lub laptopie przy routerze mającym sygnał, jest mało prawdopodobnym scenariuszem.

Gdyby jednak to się zdarzyło, to można wykonać te dwie czynności w pierwszej kolejności:

 1. Ponowne uruchomienia urządzenia w celu ustawienia nowej, automatycznej konfiguracji z siecią Wi-Fi.
 2. Rozłączenie z siecią Wi-Fi oraz jej zapomnienie (usunięcie z listy zapamiętanych) i ponowne połączenie z nią.

Jeżeli dwie powyższe czynności nie przyniosły rezultatu, to można jeszcze sprawdzić:

 • Antywirus – podczas aktualizacji zmieniły się reguły zabezpieczeń. Spróbuj wyłączyć antywirusa. Jeżeli połączenie z internetem będzie możliwe, prawdopodobnie trzeba zmienić ustawienia antywirusa lub zrobić jego aktualizację.
 • Złośliwa aplikacja – trzeba przypomnieć sobie czy w ostatnim czasie nie ściągaliśmy podejrzanych aplikacji na nasze urządzenie. Jeśli tak, to należy je usunąć.

W większości przypadków jedno z opisanych powyżej rozwiązań powinno wyjaśnić sprawę. Dzisiaj technologia jest na takim etapie, że problem z dostępem do internetu może nastąpić poprzez mechaniczne uszkodzenie części infrastruktury czy błędu konfiguracji u dostawcy internetu.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj