Drukarki Poradniki

Jaki tusz do drukarek wybrać – oryginalny czy zamiennik?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Drukarki wykorzystujemy powszechnie każdego dnia w pracy oraz w domowym zaciszu. Zapotrzebowanie na wydruki jest wciąż olbrzymie. Niestety drukowanie wymaga regularnej wymiany wkładów drukujących. Jeśli drukujemy często i dużo, wówczas takie zakupy trzeba powtarzać nawet częściej niż raz w miesiącu, a to mocno odbija się na budżecie. Jeśli zdecydowaliśmy się na drukarkę atramentową, stajemy wówczas przed dylematem, czy postawić na oryginalne tusze do drukarek, czy też lepiej zakupić zamienniki. Które z tych rozwiązań sprawdza się lepiej, zapewniając dobrą jakość i cenę wydruku?

Oryginalne tusze do drukarek – dlaczego warto w nie inwestować?

Oryginalne tusze do drukarek to podstawowy wybór sporej grupy użytkowników tego typu sprzętu. Tusze są w tym przypadku wytwarzane przez firmę, która wyprodukowała też samą drukarkę atramentową. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim to, że wkłady do drukarki są idealnie dopasowane do potrzeb urządzenia, gwarantując optymalną jakość wydruku.

Czytaj też: Zużyte tusze i tonery – co z nimi zrobić?

Oryginalne tusze pozwalają na uzyskanie dobrej wydajności, przy zachowaniu pewności, że wszystko w drukarce działa poprawnie i nie dojdzie do zaschnięcia tuszu w urządzeniu. A to mogłoby prowadzić do konieczności przeprowadzania prac serwisowych. Jeśli stosujemy oryginalne tusze, głowice drukujące są cały czas czyszczone i odpowiednio smarowane.

Największym mankamentem oryginalnych tuszy do drukarek jest zazwyczaj ich cena

W wielu przypadkach jest ona dość wysoka. Nie zawsze wynika to jednak wyłącznie z chęci zarobku producenta drukarki. Poszukując optymalnych rozwiązań i udoskonalając akcesoria do drukarek, wytwórcy muszą często przeprowadzać wiele testów. Dzięki temu producent dąży do znajdowania najlepszych rozwiązań. A to wiąże się z kosztami, które kryją się pod wyższą ceną produktu oryginalnego.

Czytaj również: Jaką drukarkę kupić? Drukarka laserowa czy atramentowa?

Zamienniki – czy zawsze muszą być niskiej jakości?

Zamienniki do drukarek miewają złą sławę. Często słyszy się, że ich zastosowanie może prowadzić do nieodpowiedniego smarowania, a w efekcie zasychania tuszu na częściach drukarki, przez co przestaje być ona zdatna do dalszego użytku. Czasami zamienniki wydają specyficzny zapach atramentu. W oryginalnych tonerach tego nie ma.

Zobacz też: HP LaserJet Pro MFP – dobre drukarki laserowe

Nie zawsze jednak zamienniki muszą szkodzić

Trzeba tylko postawić na sprawdzone rozwiązania, pochodzące od renomowanych producentów, a takich na rynku naprawdę nie brakuje. Należy oczywiście pamiętać o tym, żeby wybierać tusze w pełni kompatybilny z modelem drukarki. Jeśli zdecydujemy się na zamiennik, który ma odpowiednią wysokość szuflad oraz został wykonany ze składników wysokiej jakości, wówczas ryzyko uszkodzenia drukarki jest naprawdę minimalne.

Co ciekawe, niektóre zamienniki wyróżniają się zdecydowanie lepszą wydajnością, pozwalając wydrukować nawet 2-3% więcej kopii niż oryginalne tusze do drukarki. A przy tym różnica w jakości bywa naprawdę minimalna, a często nawet nie da się zaobserwować, że wydruk z zamienników jest gorszy.

Największą zaletą zamienników jest oczywiście ich atrakcyjna cena. Producenci tuszów nieoryginalnych najczęściej samodzielnie nie produkują drukarek. Dlatego nie są zmuszeni do przeprowadzania licznych testów oraz poszukiwania optymalnych rozwiązań, dopasowanych do konkretnych modeli sprzętu. Ich tusze są bardziej uniwersalne, a przez to są zdecydowanie tańsze.

A może jeszcze inny wariant – tusze regenerowane

Istnieje jeszcze trzecie rozwiązanie, z którego chętnie korzysta wiele osób. Polega ono na regenerowaniu już raz użytych tuszy. Po wykończeniu wkładu oddaje się go do specjalnego punktu, w którym jest czyszczony, uzupełniany, a następnie zwracany użytkownikowi do kolejnego wykorzystania.

Oprócz tego pojawiają się ostatnio na rynku również drukarki, w których można samodzielnie uzupełniać kończący się tusz, korzystając ze specjalnych pojemników.

Jakie rozwiązanie wybrać – poszukiwanie odpowiedniego tuszu do drukarki

W większości sklepów można znaleźć zarówno tusze oryginalne, jak i zamienniki. Na które warto się zdecydować? Wszystko zależy od prywatnych upodobań i możliwości, a także sposobu użytkowania drukarki.

Jeśli bowiem zależy nam na zawsze optymalnej jakości, a aspekt finansowy nie jest aż tak kluczowy albo drukujemy niewiele, wówczas wkłady oryginalne są wskazanym rozwiązaniem.

Jeżeli natomiast wolimy znacząco obniżyć koszty, bo drukujemy setki stron każdego dnia, wtedy warto znaleźć wysokiej klasy, wydajne zamienniki, wyróżniające się dobrą jakością. Dzięki temu nie stracimy znacząco na jakości, a obniżmy cenę codziennej eksploatacji sprzętu do domu lub pracy.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

1 komentarz

  1. Wybór odpowiedniego tuszu zależy od tego, czy faktycznie potrzebujemy tuszu oryginalnego, czy wolimy zaoszczędzić do kilkudziesięciu złotych i wybrać tańszy zamiennik. Wszystko zależy od zasobności naszego portfela i tego, czego tak naprawdę się oczekuje.

Skomentuj