Gadżety Poradniki

Co to jest EDC i co może być w takim zestawie?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Temat EDC w ostatnim czasie zyskał na popularności. Zawdzięczamy to głównie wybuchowi wojny na Ukrainie. Dzisiaj przybliżę temat „tajemniczego” skrótu EDC. Tym wpisem zaczynam poniekąd nowy rozdział na blogu.

 1. Co to jest EDC?
 2. Skąd się wzięło pojęcie EDC?
 3. Czy kobieca torebka może być uznana, za taki zestaw EDC?
 4. Przykłady EDC
 5. W czym nosić sprzęt do EDC?
 6. EDC jako moda

Co to jest EDC?

EDC, to skrót od angielskiego terminu „everyday cary”. W dosłownym tłumaczeniu oznacza sprzęt codziennego użytku. W naszym ojczystym języku można spotkać się z terminem „ekwipunek dźwigany codziennie”, który dosłownie rozwija ten skrót.

Ten sprzęt czy też ekwipunek, to nic innego jak narzędzia, które nosimy przy sobie w każdej sytuacji. Innymi słowy EDC to zbiór narzędzi i przedmiotów, które mają nam pomóc w różnych sytuacjach i zadaniach, takich jak otwieranie butelek, cięcie lin czy podłączanie urządzeń elektronicznych.

Skąd się wzięło pojęcie EDC?

Termin EDC pojawił się wśród miłośników survivalu i outdooru. Osoby te wyróżniały się tym, że zawsze miały przy sobie pewien zestaw narzędzi, który miał im pomóc w przetrwaniu w dzikiej przyrodzie.

Z czasem jednak EDC stało się popularne także wśród ludzi, którzy żyją w miastach i nie potrzebują sprzętu do przetrwania w dziczy. W dzisiejszych czasach EDC jest popularne wśród ludzi, którzy chcą być przygotowani na różne sytuacje i mieć pewność, że w razie potrzeby będą mieli narzędzia, które pomogą im rozwiązać problem.

Zestaw EDC często jest też postrzegany jako element stylu życia i wyraz osobistych preferencji.

Czy kobieca torebka może być uznana, za taki zestaw EDC?

Lubię tą analogię. Zawsze posługuję się tym porównaniem gdy poruszam temat przykładowych zestawów EDC. Kobieta torebka posuje tutaj idealnie, bo jest całkiem sporych rozmiarów i pomieści wiele przydatnych rzeczy. Dla pań.

W torebce kobieta może nosić różnego rodzaju przedmioty, które są przydatne w codziennym życiu, takie jak portfel, telefon komórkowy, klucze czy kosmetyki. Wiele kobiet traktuje swoją torebkę jako część swojego codziennego wyposażenia i w niej przechowuje wiele przedmiotów, które uważają za niezbędne.

EDC przykłady – czyli co może znaleźć się w takim zestawie

Typowe elementy zestawu EDC charakteryzują się tym, że są kompaktowe, a co za tym idzie lekkie, użyteczne i gotowe do użycia.

Mogą to być przykładowo:

 • telefon komórkowy,
 • nóż,
 • scyzoryk,
 • latarka,
 • multitool,
 • pióro,
 • portfel,
 • brelok z kluczami,
 • zapałki lub zapalniczka,
 • środki higieny osobistej (np. chusteczki nawilżane),
 • apteczka pierwszej pomocy,
 • pieniądze (czytaj: dzień w którym zacząłem nosić gotówkę),
 • butelka na wodę.

Ilość i rodzaj sprzętu EDC, które będziemy nosić zależeć będzie w głównej mierze od naszych potrzeb i preferencji.

W tym miejscu możemy zadać sobie pytanie, no dobra, to ile tego muszę mieć przy sobie? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, ile elementów należy nosić przy sobie. Niektórzy ludzie preferują minimalistyczne podejście i noszą tylko kilka podstawowych narzędzi, podczas gdy inni wolą mieć ze sobą cały arsenał sprzętu. Ważne jest, aby sprzęt EDC był praktyczny i użyteczny w naszej codziennej działalności.

W czym nosić sprzęt EDC?

Wszystko będzie zależało tak na prawdę od jego ilości czy przeznaczenia. Nosić taki sprzęt możemy w kieszeniach (telefon, portfel) czy wspomniana wcześniej kobieca torebka. Może to też być nerka czy plecak.

Zestaw EDC, to też moda

Przeglądając różne fora i grupy, to okazuje się też, że osoby traktują taki ekwipunek jako element mody. Przykładowo posiadając klasyczny scyzoryk Victorinox (czerwony) kompletują inne akcesoria w tymże kolorze.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj