Kryptowaluty Poradniki

Co to jest bitcoin?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Wirtualna waluta jaką jest bitcoin może zmienić świat finansów w niewyobrażalny sposób. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, podobnie jak kiedyś nasi przodkowie nie zdawali sobie sprawy z tego, że będą istniały komputery, internet, czy telewizja. Bitcoin coraz bardziej wkracza w nasz świat i dąży do tego, aby być realnym. Co to jest bitcoin? Tutaj znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Co to jest bitcoin – zwykły mit czy realna rzeczywistość?

Na początek należy wyjaśnić, czym tak naprawdę jest bitcoin. Najprościej mówiąc bitcoin to wirtualna waluta, za pomocą której można wykonywać transakcję. Osoby, które uczestniczą w kryptowalutach twierdzą, że jej twórcą jest człowiek, który kryje się pod pseudonimem Satoshi Nakamato. Istnieją jednakże różne spory co do tej teorii, ponieważ część ludzi uważa, że bitcoina musiał wymyśleć sztab, czy grupa osób, które specjalizują się w marketingu, finansach, matematyce oraz kryptografii. Tak genialną i pomysłową walutę musiało wymyśleć więcej osób, które dokładnie to przemyślały, zaplanowały i opracowały.

Bitcoin to „tajemnicza” historia powstania. Nikt do końca nie wie kto jest twórcą.

Bitcoin to ciąg kilkudziesięciu znaków pod którymi kryje się zaszyfrowany kod. Najważniejszą cechą jest to, że jest on wirtualny, nie można go dotknąć, ani zobaczyć. Z tego też tytułu osoby, które jedynie usłyszały coś o bitcoinie (lub o kryptowalutach) twierdzą, że jest to abstrakcja i nigdy nie będzie on miał racji bytu w naszym świecie, a tym bardziej nie zastąpi realnego pieniądza.

Bitcoin działa również za pomocą technologii peer-to-peer. Oznacza to, że jest on w systemie, który nie jest od nikogo uzależniony, ani nie ma głównego organu, który go nadzoruje. Transakcje zawierane są tylko i wyłącznie pomiędzy użytkownikiem, a kontrahentem, nikt nie ma prawa tego skontrolować, zabrać, czy analizować. Wszystkie nasze inwestycje, czy transakcje bitcoinem są tylko naszą sprawą.

Już wiesz co jest to bitcoin. Skąd zatem brać bitcoiny – kupować czy kopać?

Jest to pytanie, które na pewno każdy sobie zadaje po przeczytaniu jakiekolwiek artykułu o bitcoinach.

Najprostszym sposobem, który zawsze wybierają nowicjusze jest kupienie bitcoinów na giełdzie. Po zarejestrowaniu się można kupować pierwsze bitcoiny i dowolnie nimi rozporządzać. Ciekawą rzeczą jest również „portfel”. Służy on do bezpiecznego przechowywania bitcoinów, a wejście w jego posiadanie jest możliwe przy pomocy specjalnej aplikacji.

Drugim sposobem na zdobycie bitcoinów jest tak zwane „kopanie bitcoinów”. Aby zrozumieć to pojęcie należy wyjaśnić najpierw, że bitcoin działa w systemie blockchain. Jest to system złożony z wielu bloków, które są przyłączane do łańcucha.

Kopanie bitcoinów polega przede wszystkim na rozwiązaniu problemu kryptograficznego. Jeśli tego dokonamy dołączymy blok do istniejącego już łańcucha. Najważniejszą rzeczą jest jednak to, że wykonanie tej czynności nie jest możliwe za pomocą domowego komputera. Potrzeba do tego sprzętu o dużej mocy obliczeniowej. Jeśli nawet w jakiś sposób udałoby nam się go zdobyć, kopanie bitcoinów wówczas pobierze tak ogromne ilości prądu, że każdemu się odechce tego robić. No może z wyjątkiem „górników” w Wenezueli.

Zalana kopalnia kryptowalut gdzieś w Chinach
Zalana kopalnia kryptowalut gdzieś w Chinach

Koparki bitcoinów – są to urządzenia, które wykonują bardzo trudne operacje w sieci. Warunkiem do uruchomienia koparek bitcoinów jest posiadanie mocnego sprzętu komputerowego lub współpraca z innymi koparkami. Możemy również skorzystać z usługi kupowania udziałów w tzw. kopalniach, czyli płacenia za pracę czyjejś koparki.

Podsumowując dla osób, które zaczynają przygodę z bitcoinem najbardziej bezpieczną opcją będzie kupowanie ich na giełdzie. Kopanie bitcoinów to zdecydowanie opcja dla osób, które już mają doświadczenie z bitcoinami, czy kryptowalutami i będą w stanie pogodzić się z ewentualnymi stratami.

Co to jest bitcoin – waluta?

Osoby, które korzystają z bitcoina, czy jakiejkolwiek kryptowaluty z pewnością stwierdzą, że jest to waluta. Sprawa natomiast wygląda różnie w zależności od kraju. Jeszcze wiele krajów na świecie nie uważa bitcoina za walutę, z tego względu że nie jest ona namacalna. Od zawsze walutą był określony rodzaj pieniądza, który obowiązuje w danym kraju. Z tego też powodu wiele państw za walutę uznaje tylko tą swoją własną, która jest w bankach i którą można wszędzie zapłacić.

Wiadomo jednak, że w Niemczech, specjaliści od finansów uznali bitcoina za normalną walutę. Nie ma tu co się dziwić. Kraj, jakim są Niemcy bardzo szybko się rozwija i akceptuje wiele nowych rzeczy, aby być krajem jak najbardziej rozwiniętym i nowoczesnym.

A na przykład w Danii ostrzegają przed bitcoinem i innymi kryptowalutami.

Jeśli chodzi zaś o nasz kraj, czyli Polskę, sprawa ma się dość ciekawie. Polski rząd nie uznał bitcoina za walutę, jednakże każdy kto czerpie zyski z obrotu bitcoinem musi rozliczyć się z tego w zeznaniu podatkowym. Czy jest to słuszne i jak powinno być naprawdę? Tutaj każdy sam powinien przemyśleć tą sprawę.

Nie tak dawno było nawet głośno o polskiej wirtualnej „kryptowalucie” – dPLN.

Co powoduje, że popularność bitcoina cały czas rośnie?

Wirtualna waluta, jaką jest bitcoin największy rozgłos zyskała oczywiście, dzięki internetowi. Ten środek jest najlepszym sposobem na spopularyzowanie czegokolwiek. Dziś bardzo dużo osób może śmiało stwierdzić, że coś słyszało, czy przeczytało o bitcoinie. Spowodowane jest to naciskiem ze strony osób, które „pchają” bitcoina na wyżyny.

Jego popularność przynosi również rezultaty. W Kanadzie i Hong Kongu istnieją pierwsze na świecie bankomaty, w których można wymienić bitcoina na prawdziwą, namacalną walutę. Taki postęp, kiedyś niewyobrażalny, jest możliwy i dzieje się tu i teraz. Świat kryptowalut ma bardzo dobre prognozy i wszystko prowadzi do tego, że spełni swój zamierzony cel – aby stać się pełnoprawnym środkiem płatnicznym.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj