Kryptowaluty

Co Polacy wiedzą o kryptowalutach?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Kilka dni temu pojawiły się wyniki badań Polaków na temat kryptowalut przeprowadzonego przez międzynarodową giełdę kryptowalut Luno. Muszę przyznać, że wyniki zaskoczyły mnie pozytywnie ale też sprawiają wrażenie, że ciężko jest w nie uwierzyć.

Mowa o raporcie SW Research zrealizowanym na zlecenie Luno, globalnej platformy zakupu i wymiany kryptowalut. Z raportu przeprowadzonego na grupie 1053 respondentów wychodzi, że:

  • Znajomość kryptowalut deklaruje już co drugi uczestnik badania.
  • Spośród tych, którzy znają pojęcie kryptowalut, już 16,5 proc. deklaruje ich posiadanie!

Oznacza to, że wśród generalnej populacji waluty cyfrowe kupił prawie co dziesiąty dorosły Polak. Najczęściej był to Bitcoin.

Szkoda, że nie udało się ustalić w jakich ilościach i jakie waluty znajdują się w elektronicznych portfelach. Może się okazać, że są to bardzo małe ilości bitcoina a tzw. altcoinów znacznie więcej ze względu na ich dużo niższą cenę.
Ta ilość posiadanych kryptowalut mnie mocno zaintrygowała. Wśród moich znajomych znam 2 osoby, które otwarcie mówią o ich posiadaniu. Pozostałe albo nie posiadają ich albo nie afiszują się z tym tak bardzo. Dlatego mnie te wyniki mocno zaskoczyły. Może moi znajomi nie są reprezentatywni?

W Polsce sytuacja jest jasna – jest Bitcoin i długo, długo nic. Monety BTC nabyło 85 proc. respondentów posiadających jakiekolwiek kryptowaluty. Na kolejnych stopniach podium znalazły się Ethereum (40 proc.) i Ripple (35 proc.). Oczywiście na giełdach dostępne są dziesiątki kryptowalut, ale na razie mogą tylko pomarzyć o popularności Bitcoina, który w Polsce jest wręcz synonimem dla całego sektora walut cyfrowych
Magdalena Gołębiewska, Country Manager w Luno

Garść wyników badania o kryptowalutach.

Jakie są najczęstsze skojarzenia z kryptowalutami?

  1. Co dziesiąty badany łączy kryptowaluty z możliwością zysku.
  2. 11 proc. ankietowanych utożsamia kryptowaluty z ryzykiem.
  3. Dla 5 proc. cały ten temat to oszustwo.

Jak Polacy wykorzystują i chcieliby wykorzystywać kryptowaluty?

  1. Forma inwestycji (62 proc.).
  2. Metoda płacenia w internecie (56 proc.).
  3. Mikropłatności, np. przelewów do rodziny, czy znajomych (43,5 proc.).

Dodatkowo, 42 proc. ankietowanych przyznaje, że chętnie płaciliby kryptowalutami w sklepach czy punktach usługowych, gdyby udostępniono im takie rozwiązanie.

Dla ponad połowy badanych, którzy mają pojęcie o kryptowalutach, jest to dochodowa forma inwestycji. Niemniej jednak 48 proc. z nich przyznaje, że korzystanie z nich jest skomplikowane.

Zobacz również: Co to jest i jak działa blockchain?

Bezpieczeństwo

Pomimo znajomości tematu, kryptowaluty to cały czas dla większości niepewny temat (41 proc.). Największe obawy to ataki hakerskie (45 proc.) i utrata zgromadzonych środków.

Badanie kryptowalut
Badania o kryptowaluty. Bezpieczeństwo.

Polacy oczekują także jasnego stanowiska rządu i instytucji finansowych na temat legalności kryptowalut (43 proc.). Nieodzowna byłaby również stabilizacja kursów najpopularniejszych walut (43 proc.) oraz możliwość ich zakupu od renomowanych dostawców (41 proc.).

Brak konkretnej wiedzy ogranicza inwestycje

Kolejnym czynnikiem, który zniechęca do inwestycji w kryptowaluty jest brak wiedzy. Tylko 31 proc. osób znających pojęcie walut cyfrowych czuje, że wie o nich na tyle dużo, by bezpiecznie dokonywać transakcji.

Czytaj także: Co to jest bitcoin?

Uczestnicy badania dowiadują się o kryptowalutach z mediów społecznościowych (60 proc.) takich jak Facebook czy Twitter oraz prasy i portali branżowych (53 proc.). Często naszym źródłe jest też rodzina i znajomi (44 proc.). Tylko niecałe 3 proc. respondentów wskazało w tym pytaniu na kampanie społeczne.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj