Ciekawostki technologiczne Kryptowaluty

5 nieznanych faktów i ciekawostek o Bitcoinie

Jakie tajemnice skrywa najpopularniejsza kryptowaluta?
Pinterest LinkedIn Tumblr

Czy Craig Wright to rzeczywiście Satoshi Nakamoto? Co dalej z anonimowością Bitcoinów w Polsce? Czy inwestycja w koparki to przyszłościowy pomysł na biznes? To jedne z wielu pytań, jakie zadają sobie zaprzysięgli miłośnicy tej fascynującej kryptowaluty. Nie, nie zamierzamy nawet próbować na nie odpowiedzieć. Zamiast tego proponujemy garść unikalnych sekretów spod znaku Bitcoina, które mają szansę zrodzić w Twojej głowie kolejne inspirujące pytania.

1. BTC to waluta młodego mikropaństwa w Europie

W kwietniu 2015 roku czeski libertarianin Vit Jedlička zdecydował się na krok, którym wdarł się w szeregi europejskich głów państw. Nie był to jednak ani zamach stanu, ani udział w wyborach. Jedlička uznał, że jedynym sposobem, by wcielić w życie drogie mu idee libertarianizmu, jest podjęcie takiej próby na terenie nieskażonym śladami po polityce poprzedników. Wiedziony tą myślą, założył zupełnie nowe państwo – Wolną Republikę Liberlandu, a po pierwszych wyborach został również jej prezydentem.

Na miejsce jego powstania wybrano niewielka wyspę, będącą od dłuższego czasu przedmiotem sporu pomiędzy Serbią a Chorwacją. Oficjalną walutą Liberlandu stał się merit – lokalny token oparty o Bitcoin Cash Chain. Zasoby w BTC stanowią również postawę rezerwy narodowej świeżo proklamowanej republiki, uznawanej do tej pory jedynie prze Królestwo Północnego Sudanu i analogiczną, radykalną mikronację Sealand. Mimo znikomego znaczenia na arenie międzynarodowej, Liberland budzi ekscytację nie tylko w zwolennikach idei libertariańskich, ale i w obserwatorach zaangażowanych w śledzenie torów, którymi BTC rozprzestrzenia się w najrozmaitszych warunkach.

Czytaj także: Co to jest bitcoin?

2. Istnieją studia, za które zapłacisz w BTC.

Czy marzy Ci się edukacja pod ciepłym, południowym słońcem, która – technicznie rzecz biorąc – nie będzie Cię kosztowała ani złotówki? Cypryjski Uniwersytet w Nikozji to pierwsza na świecie placówka edukacyjna, która oficjalnie dopuściła możliwość płatności w kryptowalucie Bitcoin jako równoważną z innymi opcjami formę pokrycia kosztów studiów.

Sam pomysł wyszedł z początku z grona studentów, ale szybko został podchwycony przez progresywnie myślące władze Uniwersytetu. Co więcej, uczelnia nie poprzestaje wyłącznie na akceptacji wirtualnej waluty – dla zainteresowanych tematyką blockchain studentów dostępne są tam kursy, przybliżające jej niuanse, a także możliwość udziału w skoncentrowanej na tej dziedzinie, ogólnoeuropejskiej konferencji.

Nikozyjski Uniwersytet zostanie zapamiętany jako pierwszy, który dostrzegł potencjał BTC, ale wiemy już na pewno, że nie będzie ostatni. Choćby w 2018 roku zdecydowała się na to również Financia Business School we Francji, a wraz z nią – wiele mniejszych i większych uczelni prywatnych. Niewykluczone, że za jakiś czas nawet państwowe uniwersytety z tradycjami podążą w ich ślady. BTC to znakomity sposób, by umożliwić studentom z zagranicy płatności pozbawione opłat za przeliczanie i transfer walut.

3. Bitcoinów jest w sumie 21 milionów. W tym prawie 4 – stracone.

Ta szacunkowa kwota BTC, które wypadły z obiegu, skłania do zastanowienia – zwłaszcza, że z biegiem czasu będzie najprawdopodobniej rosła. Konkretnie liczby, o których tu mowa, to 3,79 milionów Bitcoinów, zaczerpnięte z wniosków z badania przeprowadzonego w 2017 roku przez firmę Chainalysis, której polem działania są studia nad funkcjonowaniem blockchainu.

Zobacz również: Co to jest i jak działa blockchain?

Wyniki przez nią uzyskane oparte zostały – w największym skrócie – na porównaniu wartości wydobytych we wspomnianym roku Bitcoinów z dokonanymi w wybranej próbie transakcjami (w szerokim tego słowa znaczeniu), a następnie uśrednieniu rezultatów. Część z BTC przepadła w wyniku nieszczęśliwego formatu sprzętu, część z powodu zagubienia klucza do nierzadko bogatego portfela. Ciekawe jest też zjawisko intencjonalnego niszczenia Bitcoinów.

4. W niektórych krajach Bitcoin wpędzi Cię w kłopoty.

BTC świętuje w tym roku swoje 10 urodziny, mimo to jednak legislacja wielu państw świata wciąż pozostaje w tyle za rozwojem kryptowalut, choć z każdym rokiem możemy spodziewać się rosnącej liczby regulacji. Są jednak miejsca, których władze wypowiedziały się jednoznacznie negatywnie w kwestii obrotu Bitcoinami – tam za samo posiadanie BTC możesz trafić do więzienia.

W obecnej chwili bitcoin jest nielegalny w następujących krajach: Algierii, Afganistanie, Arabii Saudyjskiej, Boliwii, Bangladeszu, Republice Macedonii, Vanuatu i Wietnamie. Poza wymienionymi krajami, kilkanaście państw zdecydowało się także na zakazanie obrotu BTC czy nabywania za niego towarów i usług, w praktyce uniemożliwiając swoim obywatelom aktywne korzystanie z dobrodziejstw anonimowej kryptowaluty. Do największych z nich należą Chiny oraz Indie – a warto tutaj przypomnieć, że najbardziej imponujące światowe zespoły megakoparek BTC zlokalizowane są właśnie w Chinach.

5. Milionerzy BTC wspierają działalność charytatywną

Fakt, iż osoby, które zdecydowały się na inwestycję w Bitcoin w czasach, gdy był on dopiero w powijakach, po kilku latach stały się niezwykle bogate, nie stanowi żadnej tajemnicy. Tajemnicą natomiast jest nieznana dotychczas tożsamość osoby, z której inicjatywy powstał tzw. Ananasowy Fundusz – Pinneaple Fund.

Dotychczas organizacja to zdołała przekazać ponad 55 milionów dolarów różnego rodzaju fundacjom zajmującym się działalnością charytatywną. Na jej stronie można znaleźć kilka intrygujących informacji o jej genezie. Anonimowy filantrop, który zdecydował się na ten godzien pochwały krok, pisze, że w jego założeniach leżał swego rodzaju eksperyment, mający na celu zaprzęgnięcie tej nieistniejącej w materialnym świecie waluty do bardzo konkretnych, pozytywnych działań, które mogą zmienić życie ludzi na lepsze.

Na liście 60 organizacji, które dotychczas miały szczęście skorzystać z dobroczynności Pinneaple Fund, jest między innymi the Water Project, zajmujący się problemem dostępu do czystej wody w Afryce Subsaharyjskiej, Watsi – fundacja, która powstała, by uczynić technologię medyczną dostępną dla wszystkich, niezależnie od dochodów, czy BitGive – kolejna wsparta o BTC inicjatywa, dążąca do ich upowszechnienia w sektorze nonprofit.


Artykuł został przygotowany przez ekspertów tworzących bezpłatny poradnik o Bitcoin dla początkujących: OdkryjBitcoin.pl

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

1 komentarz

  1. Niektórych rzeczy o bitcoinach jednak nie wiedziałem 😉 Ciekawe informacje, a także przydatne 🙂

Skomentuj