Ciekawostki technologiczne Wearables

Xiaomi Smart Glasses – godny następca Google Glass?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Xiaomi właśnie zaprezentowało swój nowy produkt. Są nim inteligentne okulary – Xiaomi Smart Glasses. Czy to dobry moment na tego typu produkt? Postęp technologiczny jest niesamowity.

Nie wiem czy wiecie, ale kilka ładnych lat temu, Google też przedstawiło bardzo podobny produkt. Miał podobne funkcjonalności. Problem z Google Glasses był taki, że chyba został zaprezentowany światu zbyt wcześnie. Po pewnym czasie producent zdecydował się na zakończenie produktu. Okulary Google miałem okazję nosić chwilę na nosie. I muszę przyznać, że to był (wtedy) niesamowity kawałek technologii. Największe wrażenie robił ten mały ekranik, w którym można było przeglądać zdjęcia.

Kilka dni temu Xiaomi zaprezentowało swoje inteligentne okulary Xiaomi Smart Glasses.

Ważące raptem 51 g okulary Xiaomi Smart Glasses mogą wyświetlić wiadomości, powiadomienia, zadzwonić, robić zdjęcia a nawet tłumaczyć tekst przed oczami użytkownika w czasie rzeczywistym.

Z technologicznego punktu widzenia upakowano w tych okularach sporo rzeczy. Sam procesor jest mniejszy niż ziarenko ryżu (2,4 mm x 2,02 mm!). Zastosowana została technologia MicroLed, która umożliwia pokazać obraz na pikselach o wielkości 4 μm!

Trzeba przyznać, że możliwości tych okularów są naprawdę duże. Mam jedynie wątpliwości na temat powiadomień czy nawigacji. W przypadku powiadomień może być ich całkiem sporo i mogą prowadzić do utraty uwagi. Podobnie z resztą z nawigacją – podczas prowadzenia auta czy jazdy. na rowerze może odwracać uwagę od tego co dzieje się na drodze.

Nie wiadomo też czy i kiedy Xiaomi Smart Glasses będą dostępne na rynku. W opublikowanej informacji prasowej Xiaomi nie podało szczegółów na ten temat a nawet ceny. Może się więc okazać, że te okulary to tylko koncepcja lub produkt nie jest jeszcze w  gotowy. Nasuwa się zatem pytanie czy ten sprzęt podzieli losy Google Glass.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj