Ciekawostki technologiczne Fotografia

Unsplash.com – najlepsze miejsce z darmowymi zdjęciami

Pinterest LinkedIn Tumblr

Unsplash.com to wyjątkowe miejsce w internecie. Można tutaj znaleźć miliony darmowych zdjęć wysokiej jakość. Zupełnie za darmo. Zapraszam do zapoznania się z historią tego serwisu jak i ciekawostkami związanymi z nim.

Każdy kto prowadzi bloga, stronę domową czy większy serwis na pewno kojarzy tą stronę. Większość zdjęć na HighLab pochodzi właśnie z Unsplash.

Tak, na prawdę darmowe zdjęcia od Unsplash!

Zdjęciach wgrywane na Unsplash są objęte licencją serwisu, która jest bardzo podobna do licencji Creative Commons zero. Różnica między licencją CC0 i licencją Unsplash polega na tym, że licencja Unsplash nie obejmuje prawa do kompilowania zdjęć z Unsplash w celu replikowania podobnej lub konkurencyjnej usługi. Obie licencje dają prawo do „kopiowania, modyfikowania, rozpowszechniania i wykorzystywania zdjęć za darmo, w tym do celów komercyjnych, bez pytania o pozwolenie lub udostępnienie zdjęcia fotografowi lub Unsplash„.

Zobacz też: Darmowe zdjęcia na bloga, stronę i nie tylko do użytku komercyjnego

Historia powstania Unsplash.com

Unsplash został stworzony w 2013 roku przez Mikaela Cho (przedsiębiorca z Kanady). Problem jaki potkał byl prosty. Nie mógł znaleźć odpowiednich zdjęć na swoją firmową stronę. Dlatego musiał zatrudnić fotografia do tego. Co ciekawe, efekt pracy tego fotografa udostępnił na blogu Tumblr oznajmiając, że można z tymi zdjęciami robić co się zechce.

Twórcy widzieli tutaj poważny problem, bo dalej ciężko było znaleźć bardzo dobre zdjęcia do użycia na stronę za darmo. Dlatego powstał pomysł na stworzenie poważniejszego projektu. I w ciągu kilku godzin od premiery serwisu, pierwsze zdjęcia zostały pobrane ponad 20 000 razy. Unsplash trafił na szczyt kilku serwisów informacyjnych i rozprzestrzeniał się wśród społeczności projektantów. Potem stało się coś jeszcze bardziej nieoczekiwanego. Ludzie zaczęli przesyłać swoje zdjęcia, bardzo dobre zdjęcia.

Niektóre zdjęcia można nawet spotkać na bilboardach, platakach czy ulotkach.

Książka od Unsplash

Książka Unsplash
Książka Unsplash

W 2015 roku, Mikaela Cho, założył projekt na Kickstarterze by zebrać pieniądze na wydanie książki z najlepszymi zdjęciami z tego serwisu. Oprócz zdjęć znajdą się eseje od najbardziej kreatywnych artystów. Potrzeba było 78 tys. dolarów, a udało się zebrać 106 tys. dolarów. Na stronie zbiória była jasna informacja na co pójdą zebrane pieniądze. Muszę przyznać, że bardzo podoba mi się taka transparentność.

Dodatkowo każdy użytkownik serwisu, który dołożył się do książki (>= $85) dostał specjalną odznakę na swoim profilu.

Społeczność Unsplash – czyli spacery fotograficzne

Unsplash mocno wspiera swoją społeczność. Pomaga organizować spacery fotograficzne w miastach na całym świecie, m.in. w Tokio, Montrealu czy Bostonie. Spotkania są prowadzone przez przewodników ze społeczności Unsplash, którzy pokazują uczestnikom najlepsze miejsca do robienia zdjęć w ich mieście oraz dzielą się swoją wiedzą by uczestnicy mogli robić lepsze zdjęcia.

Oczywiście, ja też dzielę się swoim zdjęciami. Zobacz mój profil na unsplash.com.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

1 komentarz

  1. Oooo tak 😀 tego właśnie potrzebowałem. Czasami trzeba napisać jakiś post na blogu i brakuje zdjęcia do miniaturki, a przecież nie każdemu opłaca się kupować zdjęcia, jeśli blog robiony jest w 100% za darmo, albo z własnych materiałów.

Skomentuj