Fotografia Poradniki

20+ serwisów z darmowymi zdjęciami na bloga, stronę internetową

Pinterest LinkedIn Tumblr

Jeszcze kilka lat temu znalezienie darmowych zdjęć o przyzwoitej jakości graniczyło z cudem. Na szczęście dzisiaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej i teraz bez większego problemu znajdziemy darmowe zdjęcie, które będziemy mogli wykorzystać na blogu, stronie czy innym projekcie.
Na początek trochę teorii, która ułatwi poruszać się w tematyce darmowych zdjęć (m.in. do użytku komercyjnego). Poświęć swoją chwilę temu zagadnieniu a wszystko stanie się prostsze.

Wpis został zaktualizowany o niedziejące serwisy z darmowymi zdjęciami. Wpis powstał ponad dwa lata temu i przez ten czas część serwisów przestała działać.

Darmowe zdjęcia na bloga, stronę – czyli jakie?

Aby mieć 100% pewność, że darmowe zdjęcia rzeczywiście są darmowe musimy się upewnić, że takie zdjęcia są udostępnione na odpowiedniej licencji. Jeżeli tego nie sprawdzimy, to możemy mieć problemy.

Darmowe zdjęcia na bloga, stronę na licencji Creative Commons Zero (CC0)

Zdjęcia na takiej licencji mogą są darmowe do każdego, legalnego użycia. W praktyce oznacza to, że:

 • Można je wykorzystać do celów osobistych (np. na stronę, na bloga a nawet aukcje na Allegro) oraz do użytku komercyjnego.
 • Można je modyfikować, kopiować a nawet je sprzedawać.

I wszystko to bez żadnego pytania o pozwolenia czy umieszczania odpowiednich adnotacji (np. link) do autora zdjęcia.

Darmowe zdjęcia na licencji Creative Commons BY (CC BY)

W przypadku tej licencji każdorazowe użycie takiego darmowego zdjęcia będzie wiązało się z uznaniem autorstwa czyli umieszczenia informacji o autorze zdjęcia. Takie zdjęcia można oczywiście dowolnie wykorzystywać, nawet w celach komercyjnych.

Serwisy z których pobieram darmowe zdjęcia na tego bloga

Te dwa poniższe serwisy upatrzyłem sobie szczególnie. W tych darmowych zdjęciach podoba mi się klimat oraz jakość zdjęć. Ze względu na tematykę mojego bloga (nowe technologie) jest bardzo dużo zdjęć pasujących tematycznie. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że są inne serwisy, może nawet i lepsze. Wszystko zależy od osobistych preferencji. A jak wiadomo – o gustach się nie dyskutuje.

Poniżej zebrałem listę serwisów z darmowymi zdjęciami i podzieliłem je ze względu na warunki na jakich udostępniane są zdjęcia.

Darmowe zdjęcia na licencji CC0

 1. Gratisography
 2. Picjumbo
 3. Little Visuals
 4. Skuawk
 5. Unsplash
 6. Death to the Stock Photo (wymagana rejestracja)
 7. Split shire
 8. Magdeleine
 9. Jay Mantri
 10. Kaboompics
 11. Cupcake
 12. Foodie’s Feed (zdjęcia jedzenia)
 13. Startup Stock Photos (klimaty biurowe)
 14. New Old Stock (zdjęcia tylko w klimatach retro)
 15. Pixabay
 16. Pickup image
 17. Getrefe (zdjęcia wykonane urządzeniami mobilnymi)
 18. Freestocks
 19. freeimages.com
 20. Life Of Pix
 21. DesignersPics
 22. Good Stock Photos
 23. Skitterphoto

Darmowe zdjęcia na licencji CC BY

Mam nadzieję, że lista była pomocna. Jeżeli znacie jakieś inne serwisy z darmowymi zdjęciami to zostawcie komentarz z linkiem. Będę chciał listę serwisów z darmowymi zdjęciami na strony i blogi cały czas rozwijać.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

1 komentarz

 1. Szukałem czegoś takiego, takiej bazy aby z jednego miejsca w zależności od potrzeb dobrać fotkę. Dzięki!

Skomentuj