Fotografia Poradniki

Darmowe zdjęcia na bloga, stronę i nie tylko do użytku komercyjnego

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Jeszcze kilka lat temu znalezienie darmowych zdjęć o przyzwoitej jakości graniczyło z cudem. Na szczęście dzisiaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej i teraz bez większego problemu znajdziemy darmowe zdjęcie, które będziemy mogli wykorzystać na blogu, stronie czy innym projekcie.

Na początek trochę teorii, która ułatwi poruszać się w tematyce darmowych zdjęć (m.in. do użytku komercyjnego). Poświęć swoją chwilę temu zagadnieniu a wszystko stanie się prostsze.

Darmowe zdjęcia na bloga, stronę – czyli jakie?

Aby mieć 100% pewność, że darmowe zdjęcia rzeczywiście są darmowe musimy się upewnić, że takie zdjęcia są udostępnione na odpowiedniej licencji. Jeżeli tego nie sprawdzimy, to możemy mieć problemy.

Darmowe zdjęcia na bloga, stronę na licencji Creative Commons Zero (CC0)

Zdjęcia na takiej licencji mogą są darmowe do każdego, legalnego użycia. W praktyce oznacza to, że:

  • Można je wykorzystać do celów osobistych (np. na stronę, na bloga a nawet aukcje na Allegro) oraz do użytku komercyjnego.
  • Można je modyfikować, kopiować a nawet je sprzedawać.

I wszystko to bez żadnego pytania o pozwolenia czy umieszczania odpowiednich adnotacji (np. link) do autora zdjęcia.

Darmowe zdjęcia na licencji Creative Commons BY (CC BY)

W przypadku tej licencji każdorazowe użycie takiego darmowego zdjęcia będzie wiązało się z uznaniem autorstwa czyli umieszczenia informacji o autorze zdjęcia. Takie zdjęcia można oczywiście dowolnie wykorzystywać, nawet w celach komercyjnych.

Serwisy z których pobieram darmowe zdjęcia na tego bloga

Te dwa poniższe serwisy upatrzyłem sobie szczególnie. W tych darmowych zdjęciach podoba mi się klimat oraz jakość zdjęć. Ze względu na tematykę mojego bloga (nowe technologie) jest bardzo dużo zdjęć pasujących tematycznie. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że są inne serwisy, może nawet i lepsze. Wszystko zależy od osobistych preferencji. A jak wiadomo – o gustach się nie dyskutuje.

Poniżej zebrałem listę serwisów z darmowymi zdjęciami i podzieliłem je ze względu na warunki na jakich udostępniane są zdjęcia.

Darmowe zdjęcia na licencji CC0

Darmowe zdjęcia na licencji CC BY

Mam nadzieję, że lista była pomocna. Jeżeli znacie jakieś inne serwisy z darmowymi zdjęciami to zostawcie komentarz z linkiem. Będę chciał listę serwisów z darmowymi zdjęciami na strony i blogi cały czas rozwijać.

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Z zawodu jestem programistą JavaScript.

1 komentarz

  1. Szukałem czegoś takiego, takiej bazy aby z jednego miejsca w zależności od potrzeb dobrać fotkę. Dzięki!

Skomentuj