Najbardziej rzetelny bukmacher w Polsce - Mostbet logowanie! Świetne bonusy, aplikacja mobilna w języku polskim, gratis dla nowych graczy i wiele więcej.
Poradniki

Ułamki i pierwiastki w Wordzie – czyli jak wstawić równania matematyczne do dokumentu

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Żona jest nauczycielem matematyki. W ostatnim czasie musiała stworzyć dokument w Wordzie w którym trzeba było wstawić kilka równań matematycznych. Wiecie – pierwiastki, ułamki. W sumie proste rzeczy, których nie używa się na codzień. Dzisiaj pokażę jak łatwo można to zrobić.

Dobra wiadomość jest taka, że Word jest mądry i proste ułamki jak 1/2, 1/4, 3/4 potrafi rozpoznać i bez problemu zamieni jest na bardziej elegancki zapis czyli: ¼, ½, ¾. Jednak gdy spróbujemy wpisać inne ułamki już tak się nie dzieje.

Problem pojawia się gdy tych równań matematycznych trzeba wstawić więcej np. pierwiastki, potęgi, granice czy ciągi. Na szczęście jest prosty sposób na to.

Jak wstawić wyrażenia matematyczne w Word?

Wszystko czego potrzebujesz znajduje się w Wstawianie > Równanie (Insert > Equation). Mamy tutaj potęgi, pierwiastki, ułamki, ciągi, całki i wiele innych. Można tutaj tworzyć nawet bardziej skomplikowane wyrażenia matematyczne.

Word - menu z wyborem równań matematycznych
Word – menu z wyborem równań matematycznych

Po wybraniu wyżej wymienionej opcji naszym oczom ukaże się dodatkowe menu. Dokładnie takie jak poniżej (wybaczcie angielską wersję, gdyż tylko taką mam).

Word - menu ze wstawianiem wyrażeń matematycznych
Word – menu ze wstawianiem wyrażeń matematycznych

Jak widzicie na powyższym screenie, tych opcji jest naprawdę dużo i każdy znajdzie dla siebie coś fajnego.

W wersji webowej Worda to menu pojawia się z prawej strony i wygląda trochę inaczej. Funkcjonalność pozostaje bez zmian.

Word web - szczegóły menu z równaniami matematycznymi
Word web – szczegóły menu z równaniami matematycznymi

Mam nadzieję, że dzięki temu poradnikowi wstawianie ułamków, potęg, pierwiastków czy bardziej skomplikowanych równań matematycznych nie będzie stanowiło problemu.

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Z zawodu jestem programistą JavaScript.

Skomentuj