Ciekawostki naukowe

W nocy nasz mózg robi prawdziwe pranie mózgu!

Pinterest LinkedIn Tumblr

Okazuje się, że każdej nocy w naszych głowach ma miejsce dosłowne pranie mózgu. Neurolodzy nagrali fascynujący film, który pokazuje krążenie płynu mózgowo-rdzeniowego podczas snu.

Prawdziwe pranie mózgu

Wyniki najnowszych badań wykazują, że w stanie nocnego spoczynku przez nasze mózgi przepływają rytmiczne fale płynu mózgowo-rdzeniowego, który oczyszcza nasze głowy z toksyn, aby zapobiec ich nadmiernemu gromadzeniu.

Spójrzcie na poniższy film. Robi niezwykłe wrażenie!

Członkowie zespołu badawczego, który dokonał tego odkrycia mówią, że te informacje mogą pomóc w lepszym rozumieniu wielu zaburzeń neurologicznych i psychicznych, szczególnie tych związanych z niedostateczną jakością i ilością snu.

Jak mówi Laura Lewis, neurolog na Uniwersytecie Bostońskim:

O ile wiemy od pewnego czasu o aktywności elektrycznej neuronów, tak nie byliśmy w stanie zaobserwować rytmicznych fal w płynie mózgowo-rdzeniowym.

Z poprzednich badań wynikało, że płyn ten jest ważny dla usuwania toksyn z mózgu, ale naukowcy nie rozumieli tego procesu i nie byli w stanie go zaobserwować.

W nocy, gdy aktywność mózgu ulega zmniejszeniu a przepływ krwi spowalnia, fale płynu mózgowo-rdzeniowego zdawały się wypłukiwać z mózgu toksyczne białka.

Jako że częstotliwość fal mózgowych ulega zmniejszeniu wraz z postępującym wiekiem, nowe badanie mogłoby pomóc w jeszcze lepszym zrozumieniu problemów zdrowotnych związanych ze starzeniem występującymi nierzadko z innymi zaburzeniami.

Lepsza diagnostyka snu

Ponadto, z wyników tego badania wynika również, że jesteśmy w stanie stwierdzić czy ktoś śpi na podstawie wzorców fal płynu mózgowo-rdzeniowego albo tomografu.

Wcześniej nie wiedzieliśmy o krążeniu płynu mózgowo-rdzeniowego. Teraz wystarczy spojrzeć na odczyt skanu, żeby od razu wiedzieć, w jakim stanie mózgowym znajduje się pacjent.

— Laura Lewis

Przyszłe badania umożliwią podobny wgląd do mózgów starszych pacjentów. Dzięki temu będzie możliwość wczesnego wykrywania różnego rodzaju zaburzeń podczas starzenia.

Kolejną korzyścią tego badania mogą być sposoby wyeliminowania tomografii z diagnostyki. Wytwarzany przez aparat hałas sprawia, że pacjenci mają problemy z zaśnięciem, co utrudnia przeprowadzenie badań w sposób należyty.

Jak to wszystko ze sobą współpracuje?

Pozostaje jedno pytanie. Co takiego sprawia, że płyn mózgowo-rdzeniowy, fale mózgowe oraz krew tak doskonale współpracują ze sobą? Może to wynikać z tego, że w porze nocnej neurony wyłączają się i nie potrzebują do funkcjonowania aż tyle krwi. Z kolei, gdy krew wypływa z mózgu, napływ płynu mózgowo-rdzeniowego utrzymuje jego ciśnienie w normie.

Lewis mówi, że to tylko jedna z możliwości.

Jakie są pozostałe? Czy jeden z tych procesów powoduje drugi? A może istnieje jakaś ukryta siła, która nimi wszystkimi zarządza?

W badaniu wzięło trzynastu pacjentów w wieku 23-33 lat, którzy zostali umieszczeni w komorze tomografu podczas snu.

Badanie zostało opublikowane na łamach serwisu Science.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj