Autonomiczne samochody Ciekawostki technologiczne

„Szkoły nauki jazdy” dla samochodów autonomicznych

Pinterest LinkedIn Tumblr

Zastanawialiście się może gdzie i jak „uczy” się jeździć te wszystkie autonomiczne samochody o których piszę na blogu? A może ich się nie uczy i to spoczywa na rękach programistów tworzących specjalistyczne oprogramowanie? Dzisiaj się tego dowiecie.

Programowanie i testy autonomicznego samochodu – jak?!

Prawdą jest, że aby takie autonomiczne auto mogło się poruszać bezpiecznie po publicznych drogach, to mus być odpowiednio zaprogramowane. Oznacza to, że potrzebny jest sztab inżynierów, którzy będą mogli to zrobić. Jak to zazwyczaj bywa, każde oprogramowanie musi być przez testowane.

Zanim pojazdy autonomiczne zostaną w pełni zintegrowane z naszymi drogami, trzeba przeprowadzić potężną ilość testów. No właśnie, ale jak przetestować czy auto zachowuje się poprawnie na drodze? Przecież taka maszyna nie wyjedzie od razu na publiczną drogę i zacznie przestrzegać zasad ruchu drogowego.

Wielkie miasteczko dla autonomicznych samochodów

W USA znajduje się tak zwane Mcity. Jest to potężny obiekt badawczy Uniwersytetu Michigan. To publiczno-prywatny ośrodek badawczy, który umożliwia prace nad systemami odpowiedzialnymi za prowadzenia samochodów. W tym miejscu prace nad tym prowadzi sam uniwersytet jak i jedne z największych firm samochodowych.

Obiekt oferuje ponad 16 akrów infrastruktury drogowej i dróg. Posiada realistyczne ulice miejskie i podmiejskie ze skrzyżowaniami, chodnikami, znakami drogowymi i sygnałami, konfiguracjami pasów ruchu, budynkami, ścieżkami rowerowymi. Wszystko po to odzwierciedlić realne warunki drogowe.

Dzięki takim obiektom można uniknąć takich tragedii jakie miało miejsce z Volvo od Ubera.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj