Bezpieczeństwo

Co zamiast WhatsAppa? Signal – jedyny bezpieczny i szyfrowany komunikator?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Komunikatory internetowe zyskały w ostatnim czasie ogromną popularność. Użytkownicy smartfonów uwielbiają bezpiecznie komunikować się ze znajomymi, a jeszcze lepiej jest, gdy można to wykonać za darmo.

Wówczas połączenia nawet w odległe miejsca, dostępne są z funkcją wideo, a my nie musimy obawiać się o naliczenie opłat, które nie oszukujmy się, w takiej sytuacji mogłyby nas całkiem sporo wynieść. Jednak tego typu komunikatory muszą być przede wszystkim bezpieczne dla użytkowników. Jakie cechy posiada bezpieczny komunikator? Dlaczego warto skorzystać z Signal i jakie są dla niego alternatywy?

Ostatnie zmiany regulaminu WhatsAppa zrobiły się na tyle głośne, że wielu użytkowników zaczęło rozglądać się za nowymi, bezpiecznymi komunikatorami. Wielu w tym miejscu może zastanawiać się na pytaniem: co zamiast WhatsAppa? Odpowiem tutaj na to pytanie.

Czym powinien charakteryzować się bezpieczny komunikator internetowy?

Nie da się ukryć, że w sieci istnieje wiele zagrożeń, a komunikatory powinny powinny skutecznie zapewnić swoim użytkownikom optymalną ochronę. Jednak nie ma co się oszukiwać, próżno szukać takiego, który zapewniłby 100% bezpieczeństwa. Coraz częściej można spotkać się ze stwierdzeniem, że dany komunikator jest „nie pewny”. Co rozumiemy poprzez „nie pewność”? Zwykle pod tym pojęciem kryje się poufność komunikacji. Jest to aspekt niezwykle istotny, jednak bezpieczny komunikator powinien posiadać dodatkowo następujące cechy:

  • zapewnić szyfrowanie end-to-end – wiadomość wysyłana za pośrednictwem komunikatora zawsze jest szyfrowana kluczem odbiorcy, a następnie rozpoczyna swoją podróż do nadawcy, za pośrednictwem Internetu, który jak wiadomo bezpieczny nie jest. Ważne jest, by wiadomość była niedostępna dla osób trzecich, a rozszyfrowanie jej nastąpiło dopiero na urządzeniu odbiorcy. Istotne jest wówczas odpowiednie zabezpieczenia smartfona, by wiadomość nie została odczytana, przed dotarciem do właściwego adresata.
  • powinien ułatwiać poufność – większość komunikatorów ma funkcje automatycznego kasowania odebranych wiadomości.
  • szyfrowanie archiwum rozmów – często zapisujemy wiadomości, by później bezpiecznie do nich wrócić. Zadaniem komunikatora jest ochrona takiego archiwum, nawet jeśli zabezpieczenia smartfona jest ich zabezpieczenie, nawet po złamaniu zabezpieczeń do telefonu.
  • informowanie o tym, kiedy pod nasze konto na komunikatorze, podepnie się nowe, nieznane urządzenie – jest to niezwykle istotne ponieważ coraz częściej zdarzają się ataki MITM (man in the middle). Wówczas komunikator powinien poinformować, że nasz rozmówca, którego nie widzimy zmienił swoje urządzenie. Może to oznaczać oczywiście zaktualizowanie telefonu, ale w dużej mierze świadczy o wykryciu złośliwego oprogramowania, które zdobyło nasz login i hasło.
  • uniemożliwienie ataków poprzez duplikat karty SIM – za pomocą tego typu ataków można nie tylko przejąć konta bankowe, ale co gorsze tożsamość rozmówcy.
  • zapewniać wygodę i pozwalać na rozmowy zarówno głosowe jak i wideo – przy czym powinny być one odpowiednio szyfrowane.
  • posiadanie oprogramowania, które zapewni bezpieczne i komfortowe użytkowanie bez względu na system operacyjny smartfona.

Nie muszę też chyba dodać, że taki komunikator nie powinien wykorzystywać i analizować naszych danych pod kątem reklam czy przekazywania ich innym podmiotom. To właśnie jeden z głównych powodów dlaczego WhatsApp zaczął tracił użytkowników.

Co zamiast WhatsAppa?

Dlaczego warto korzystać z Signal?

Czy trzeba lepszej rekomendacji do używania Signala niż Elon Musk?

Jeżeli jeszcze nie jesteś pewny czy warto dać szansę, to zapraszam na szybkie omówienie wad i zalet tej aplikacji.

Signal to komunikator internetowy, który posiada wszystkie wyżej wymienione funkcje. Oznacza to, że korzystanie z niego jest nie tylko wygodne, ale także bezpieczne. Komunikator ten  posiada szyfrowanie rozmów w systemie end-to-end, ale stosuje je także w odniesieniu do rozmów głosowych i połączeń wideo. Jest on także dostępny i kompatybilny zarówno na system operacyjny iOS jak i Android, a dodatkowo na komputery z systemem Windows, Mac i Linux.

W komunikatorze Signal jest także możliwe włączenie funkcji automatycznego kasowania wiadomości, z możliwością ustawienia czasu wykonania tego np. po dniu lub po godzinie. Signal posiada także zabezpieczenie przed atakami duplikatu karty SIM. Jak widać, korzystanie z niego niesie za sobą wiele zalet.

Komunikator Signal nie przetrzymuje historii czatów w chmurze. Oznacza to, że korzystanie z komunikatora na kilku urządzeniach będzie – nie będzie historii wiadomości (tzw. archiwum).

Współpraca z policją i sądami

Gdy trzeba przekazać dane organom ścigania to twórcy Signala przekazują aż:

To są wszystkie dane jakie Signal ma o koncie: data utworzenia konta oraz ostatniego logowania. Już wiecie dlaczego rządzący nie lubią tej aplikacji? Powiem więcej – Signal jest popularnym komunikatorem wśród przestępców.

Alternatywny komunikator… jest tylko jeszcze jeden

Oczywiście istnieją dostępne alternatywy dla komunikatora Signal. Tym najpopularniejszym wyborem jest:

  • Telegram – to równie popularny komunikator, jednak Signal ma nad nim ogromną przewagę. Telegram bowiem nie szyfruje wszystkich typów komunikacji. Co to oznacza w praktyce? Otóż część wymienianych informacji, może być widoczna dla innych. Zapewnia więc on praktycznie zerowy poziom bezpieczeństwa.

Już wiesz jaki bezpieczny komunikator wybierzesz?

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj