Wat, lumeny, moc, energia, wydajność… czym są te parametry? Dzięki znajomości i umiejętności rozumienia tych definicji możemy podejmować bardziej świadomie decyzje w zakresie wyboru oświetlenia. Poniżej postaram się przybliżyć więcej wiedzy na ten temat.
Powód dla którego pojawia się taki wpis na blogu jest kilka. Testowałem już kilka smart żarówek np. Tapo L530E. Dodatkowo będę chciał opisać kilka fajnych latarek, z których w ostatnim czasie korzystam w awaryjnych sytuacjach. Stąd ten wpis, który wyjaśnia pojęcie lumenów.
Co to są lumeny?
Przez większość naszej edukacji szkolnej źródła światła charakteryzujemy przez ocenę ich mocy (przy pomocy jednostki Wat oznaczanych jako W
). Ta moc informuje nas o tym ile energii elektrycznej zużywają źródła, takie jak na przykład żarówka.
Innym parametrem jest lumen (oznaczany jako lm
), który określa ilość światła emitowanego przez dane źródło. Potocznie można to nazwać strumieniem światła. Sugerowanie się ilością lumenów jest korzystnym rozwiązaniem kiedy zastanawiamy się nad wyborem żarówki.
Warto pamiętać, że im większa liczba lumenów tym więcej światła może „zaoferować” nam dane źródło.
Jak przeliczać lumeny na wat?
Jak opisałem powyżej – liczba Watów mówi nam o ilości zużywanej energii, a liczba lumenów o ilości generowanego przez żarówkę światła. Tak więc oba te parametry informują nas o dwóch różnych cechach źródeł światła, które niekoniecznie są względem siebie zależne lub proporcjonalne.
Na przykład kiedy przyrównamy do siebie dwie żarówki o mocy 40W – każda z nich może mieć różną ilość lumenów. Znaczy to, że przeliczanie watów na lumeny (i odwrotnie) nie jest możliwe, ponieważ nie istnieją ścisłe zależności między tymi wartościami. Obie te wartości przedstawiane są zazwyczaj na opakowaniach żarówek jako dwie oddzielne informacje więc przeliczanie ich jest też po prostu niekonieczne.
Na koniec warto dodać, że połączenie znajomości wartości lumenów i watów może pomóc nam dokładniej ocenić ekonomiczna wartość konkretnej żarówki. Im większy wynik otrzymamy po podzieleniu ilości lumenów lm
przez ilość zużywanej energii W
tym lepszą wydajność oferuje nam żarówka i tym bardziej warto w nią zainwestować.
Ile lumenów ma latarka w telefonie?
Zastanawialiście się kiedyś nad takim pytaniem? Problem jest tutaj taki, że producenci telefonów nie podają tego typu informacji. Powód jest pewnie prosty, bo natężeniem światła w latarce można sterować. Nawet Apple nie podaje tej informacji. Przyjmuje się, że taka latarka w telefonie emituje światło o wartości od 50 do 80 lumenów (w najmocniejszym trybie).