Recenzje

Recenzja realme C51 – pierwsze wrażenia – bardzo tanio i dobrze?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Smartfon realme C51, to kolejne urządzenie producenta, które jest mocno budżetowe. Jest wycenione na 700 zł (taniej w dniu premiery). Tył tego smartfona przypomina trochę iPhone’a 14 Pro. Jak sprawuje się ten bardzo tani smartfon? Zapraszam do recenzji.

Smartfon realme C51 jeszcze jest w moich rękach i nie jest to kompletna recenzja. Poniżej opisuję swoje wrażenia z użytkownika tego urządzenia „na gorąco”. W przeciągu kilku dni pełna recenzja będzie ukończona.

Najważniejsze dane techniczne realme C51

realme C51
realme C51

Zacznijmy od specyfikacji. Co dostajemy w tym przedziale cenowym? To na co można zwrócić szczególną uwagę to odświeżanie ekranu oraz pojemność wbudowanej pamięci.

Procesor Unisoc Spreadtrum T612 (2x 1.82 GHz, A75 + 6x 1.8 GHz, A55)
Układ graficzny Mali-G77 MC2
Pamięć RAM 4 GB
Pamięć wbudowana 128 GB
Maks. pojemność karty pamięci 2 TB
Typ ekranu LCD, 90 Hz
Przekątna ekranu 6,74″
Rozdzielczość ekranu 720 x 1600
Zagęszczenie pikseli 260 ppi
Rozdzielczość aparatu – tył 50 Mpix
Rozdzielczość aparatu – przód 5 Mpix
Przesłona obiektywu f/1.8 – tylny obiektyw, f/2.22 – przedni obiektyw
Zoom – kamera tylna 10x zoom cyfrowy
Dodatkowe cechy aparatu lampa błyskowa
Slow Motion 120fps @ 720P
Rozdzielczość nagrywania video 1080p @ 30fps, 720p @ 30fps, 480p @ 30fps,
Złącza USB-C – 1 szt, Czytnik kart pamięci – 1 szt, Gniazdo kart nanoSIM – 2 szt, Wyjście słuchawkowe/głośnikowe – 1 szt.
Szybkie ładowanie Tak (SuperVooc 33W)
System operacyjny Android 13
Pojemność baterii 5000 mAh
Dołączone akcesoria Ładowarka, kabel USB-C, folia ochronna na wyświetlacz, etui, instrukcja szybkiego uruchomienia telefonu, karta gwarancyjna
Wymiary 167.16mm × 76.67mm × 7.99mm
Waga 186g

Wrażenia z użytkowania realme C51

Nie będę owijał w bawełnę. Pierwsze wrażenia nie były najlepsze. Pierwsze uruchomienie i w szczególności sprawdzanie aktualizacji oprogramowania trwało stanowczo za długo. Drugi minus, to strasznie zacinanie przez pierwsze 5 minut od zakończenia konfiguracji smartfona. Wydawało się być dużym wysiłkiem proste animacje na ekranie czy włączanie aplikacji. Po pewnym czasie wszystko wróciło do normy i zaczęło działać płynnie. Potem było już tylko lepiej.

realme C51 w porównaniu z iPhone 14 Pro
realme C51 w porównaniu z iPhone 14 Pro

Design

Jak wspomniałem we wstępie recenzji, plecki realme C51 są trochę podobne do iPhone’a 14 Pro ze względu na umieszczenie trzech aparatów. Smartfon jest dostępny w dwóch kolorach – miętowy i czarny. Testowany przeze mnie egzemplarz jest w drugim kolorze.

realme C51 - obiektywy na pleckach
realme C51 – obiektywy na pleckach

Podoba mi się wykończenie obudowy, miłe w dotyku. Na dolnej, matowej części obudowy nie dostają odciski palców czego nie można powiedzieć o „szklanej” części. Dobrze, że w zestawie jest etui.

Benchmark

Jak widać na poniższym obrazku, to szału tutaj nie ma. Wyniki są trochę gorsze od takiego realme 10.

realme c51 - wyniki benchmark
realme c51 – wyniki benchmark

Co to oznacza w praktyce? Na początku recenzji pisałem, że telefon strasznie się zacinał, potem było lepiej. Postanowiłem sprawdzić jak C51 będzie się sprawował podczas grania w, teoretycznie, mało wymagającą grę. Wybór padł na Match Masters. I muszę napisać, że nie było to najlepsze doświadczenie. Trochę zacinało.

Dźwięk

Rozmowy telefoniczne

Zarówno ja jak i mój rozmówca byliśmy bardzo zaskoczeni jakością naszych rozmów. Spodziewaliśmy się znacznie gorszej jakości. Okazało się, że włączona jest domyślnie opcja VoLTE, które zrobiło robotę. Dzięki temu mój głos był bardzo naturalny i wyraźny. Szumy otoczenia były były na poziomie 10% mojego głosu.

Muzyka

Podczas słuchania muzyki słychać było wyraźnie, że dźwięk jest trochę płaski. Brakowało mu dobrze słyszalnego basu.

Biometria

Tradycyjnie mamy tutaj możliwość odblokowania urządzenia na dwa sposoby:

  1. Odcisk palca. Przycisk znajduje się na prawej krawędzi smartfona. Czas reakcji jest dobry. To znaczy jest szybko ale nie idealnie. Zdarza się, że trzeba palec przyłożyć ponownie by czytnik poprawnie zadziałał.
  2. Rozpoznawanie twarzy. Z moich testów wychodzi, że realme C51 potrzebuje około jednej sekundy by rozpoznać i odblokować urządzenie. Czy to wolno? Wydaje mi się, że jak na tej klasy urządzenie jest to akceptowalne.

Wideo i zdjęcia

realme C51 - obiektywy
realme C51 – obiektywy

realme się chwali, że zdjęcia są ostrzejsze. Czy rzeczywiście tak jest?

Zdjęcia

Dobra wiadomość jest taka, że obrazki, które wychodzą z aparatu realme C51 są dynamiczne i żywe. Robiąc zwykłe zdjęcie widać, że ostrość zdjęcia nie jest najlepsza (poziom szczegółów). Z kolei tryb 50M znacząco poprawia jakość. Co to oznacza w praktyce? Jeżeli będziemy chcieli zrobić zdjęcie na którym będzie nam szczególnie zależało, to trzeba będzie przełączyć się na wspomniany tryb 50M.

realme C51 - zdjęcie wykonany tym smartfonem
realme C51 – zdjęcie wykonany tym smartfonem

To co widzimy na powyższym zdjęcie, to przykładowe zdjęcie jakie zrobił ten smartfon. Widać na nim dobrze wspomniane wcześniej żywe kolory (to zasługa włączonego automatycznie trybu HDR). Ładna zieleń.

Poniżej przedstawiam różnicę w obrazku jaki generuje tryb zwykłego zdjęcia i 50M.

realme C51 - porównanie jakości obrazka w trybie zwykłym (po lewej) i 50M (po prawej)
realme C51 – porównanie jakości obrazka w trybie zwykłym (po lewej) i 50M (po prawej)

Jest to powiększenie szczegóły na samym urządzeniu. Różnice widoczne gołym okiem – lepsze po prawej stronie.

Wideo

Zanim przejdziemy dalej, to zacznijmy od poniższego materiału wideo.

Pierwsze co rzuca się w oczy, to wyraźny brak stabilizacji. Powyższe wideo nagrałem podczas spaceru. I od razu zaznaczam, nie poruszałem się jakoś szczególnie szybko. Co do samej jakości to kolorystyka jest bardzo żywa i dynamiczna.

realme C51 Zobacz na Ceneo

Podsumowanie

Wielu z nas może teraz zadawać sobie pytanie – czy warto kupić realme C51. Z jednej strony fajnie, że pojawiają się tak tanie urządzenia. Z drugiej strony trzeba mieć na uwadze,  że tak niska cena, to cena kompromisów jakie muszą znaleźć się w podzespołach. I mamy tutaj słabszy procesor, tylko 4 GB RAM. Do tego Android 13 z własną nakładką. W efekcie czuć ten kompromis i niską cenę urządzenia.

Zdjęcia są ok, tryb HDR robi tutaj robotę – ładne i żywe kolory. Film też są ok.

Na szczęście nie jestem odbiorcą realme C51.

Od ponad 10 lat jestem zaangażowany w świat elektroniki użytkowej, zdobywając szeroką wiedzę i doświadczenie w testowaniu oraz recenzowaniu najnowszych technologii. Moja kariera obejmuje pracę w wiodących firmach technologicznych, gdzie specjalizowałem się w rozwiązywaniu złożonych problemów technicznych oraz doradzaniu w kwestiach wyboru sprzętu. Na moim blogu publikuję dokładne poradniki oraz recenzje urządzeń takich jak smartfony, routery i słuchawki, oferując czytelnikom rzetelne informacje oparte na wieloletnim doświadczeniu i skrupulatnych testach. Moim celem jest dostarczanie treści, które pomagają w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych oraz pełnym wykorzystaniu możliwości nowoczesnej elektroniki.

Skomentuj