Mam kolejną ciekawostkę o mózgu. Dla pań może być szczególnie interesująca. Okazuje się, że kobietom zachodzącym pierwszy raz w ciążę mózg się kurczy. Na szczęście jest ku temu powód.
Ciąża to czas niesamowitych zmian dla kobiet w ciąży. Hormony buzują, brzuchy rosną a kostki puchną od ciężaru własnego ciała.
W ciele kobiety zachodzą zmiany, które nie są widoczne gołym okiem. Międzynarodowy zespół naukowców pod kierunkiem Elseline Hoekzemy z Leiden University oraz Òscara Vilarroyi i Susanny Carmony z Universitat Autònoma de Barcelona za pomocą rezonansu magnetycznego dowiedli, że w ciąża to okres w którym zachodzą duże zmiany w mózgu kobiety. Co ciekawe, to zmiany utrzymują prawie 2 lata. Wyniki swoich badań naukowcy opisali na łamach czasopisma „Nature Neuroscience”.
Przygotowanie do macierzyństwa
Powodem zmian w mózgu jest przygotowanie przyszłej mamy do obcowania ze swoim dzieckiem, zwiększenia więzi z nim i co najważniejsze odczytywania mowy ciała niemowlaka – płacz czy grymasy na twarzy. Innymi słowy, mózg przygotowuje do macierzyństwa.
Konkretne informacje na temat samego badania:
- Badanie trwało 5 lat.
- Udział wzięło 25 kobiet, które zaszły w ciążę pierwszy raz.
- Sposób zapłodnienia nie miał wpływu na zmiany w mózgu. Ciąża, to ciąża.
- Za zmniejszenie się mózgu odpowiada ubytek istoty szarej. Największa utrata tej substancji była widoczna w przednich i skroniowych regionach płatów mózgu. Te obszary mózgu są odpowiedzialne m.in. za relacje społeczne.
- Mógł zmniejszał się średnio o 6%.
- Zmiany w mózgu nie miały negatywnych skutków takich jak gorsza pamięć czy zdolności poznawcze.
- Naukowcy doszli do wniosku, że najsilniejszą więź z dzieckiem nawiązały te kobiety, u których ubytek istoty szarej był największy.
- Mózg pozostaje w takim rozmiarze jeszcze przez conajmniej dwa lata.
Pomyślcie o tych zmianach jako o formie „wiosennych porządków”. Sprawiają one, że rzeczy są bardziej zorganizowane, lepsze aby przygotować matki do opieki nad dzieckiem.Elseline Hoekzema
Za to wszystko mają odpowiadać hormony. Naukowcy sprawdzili też czy zachodzą jakieś zmiany w mózgach przyszłych ojców. Niestety, ale żadnych zmian nie zauważono.