Bezpieczeństwo Ciekawostki technologiczne

Nie dołączaj do sieci WiFi o nazwie „%p%s%s%s%s%n” jeśli masz iPhone’a

Pinterest LinkedIn Tumblr

Do ciekawego odkrycia doszedł jeden ze specjalistów od bezpieczeństwa. Okazało się, że próba dołączenia do sieci WiFi i specyficznej nazwie skutkuje popsuciem internetu.

Tą nazwą sieci musi być ciąg znaków %p%s%s%s%s%n.

Jeśli połączymy się z taką siecią, to pozbawimy się funkcjonalności WiFi. Za każdym razem gdy będziemy chcieli włączyć WiFi w iPhonie, to zaraz się to wyłączy. Co ciekawe, nie poprawi tego rozłączenie się z tą sieci i reset telefonu. Efekt dołączenia do tej sieci znajdziemy na poniższym filmiku autorstwa Carla Schou:

Wszystko wskazuje na to, że została wykorzystana tutaj podatność „format string”, która polega na spreparowaniu specjalnego ciągu znaków. Taki ciąg znaków jest źle interpretowany przez program komputerowy. W tym przypadku zapewne leci błąd w iPhonie, który nie pozwala pokazać listę znalezionych sieci WiFi.

Trzeba będzie czekać na poprawkę tego błędu od Apple.

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Z zawodu jestem programistą JavaScript.

Skomentuj