Do ciekawego odkrycia doszedł jeden ze specjalistów od bezpieczeństwa. Okazało się, że próba dołączenia do sieci WiFi i specyficznej nazwie skutkuje popsuciem internetu.

Tą nazwą sieci musi być ciąg znaków %p%s%s%s%s%n.

Jeśli połączymy się z taką siecią, to pozbawimy się funkcjonalności WiFi. Za każdym razem gdy będziemy chcieli włączyć WiFi w iPhonie, to zaraz się to wyłączy. Co ciekawe, nie poprawi tego rozłączenie się z tą sieci i reset telefonu. Efekt dołączenia do tej sieci znajdziemy na poniższym filmiku autorstwa Carla Schou:

Wszystko wskazuje na to, że została wykorzystana tutaj podatność „format string”, która polega na spreparowaniu specjalnego ciągu znaków. Taki ciąg znaków jest źle interpretowany przez program komputerowy. W tym przypadku zapewne leci błąd w iPhonie, który nie pozwala pokazać listę znalezionych sieci WiFi.

Trzeba będzie czekać na poprawkę tego błędu od Apple.

Author

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Na etacie programuję w JavaScript, w wolnej chwili cykam zdjęcia.

Skomentuj