Ciekawostki technologiczne Praca Programowanie

Programista, zawód o dużym zaufaniu społecznym, zarobkach i wpływie na nasze życie

Pinterest LinkedIn Tumblr

Jakiś czas temu trafiłem na ciekawe badanie, z którego wynikło, że bycie programistą jest całkiem fajne. Wiele osób uważa, że zawód programisty cieszy się dużym zaufaniem społecznym, pracują w nim sami utalentowani ludzie no i dużo zarabiają.

Te, jakże ciekawe, wyniki zostały opublikowane na screenlovers.pl a przeprowadzone podczas ostatniej konferencji VideoWars by ScreenLovers. Konferencji poświęconej wideo oraz telewizji. Badanie zostało przeprowadzone profesjonalnie. Jak możemy przeczytać na wspomnianym blogu:

W realizacji badania, które pomogło nam to rozstrzygnąć ScreenLovers wsparło IAB Polska. Stowarzyszenie pomogło nam w dystrybucji ankiety do przedstawicieli rynku, przede wszystkim internetowego. Część branżową projektu uzupełniło zaś badanie SW Research – agencja sięgnęła w nim po opinie „zwykłych” Polaków na temat postrzegania rozmaitych profesji […] Zbadaliśmy 507 przedstawicieli branży.

Jak programista jest widziany przez innych?

To, co zwróciło moją szczególną uwagę, to informacje o tym jak zawód programisty jest postrzegany przez zwykłych ludzi. Okazuje się, że całkiem nieźle. Czytając wyniki można dojść do wniosku, że zdobycie pracy w tym zawodzie oznacza wejście na zupełnie inny, lepszy poziom egzystencjalny.

Zobacz też: Jak szukałem pracy w Warszawie jako programista JavaScript

Wydaje mi się, że programista w tym badaniu, to przedstawiciel całej branży IT. Od testera, przez programistę, bazodanowca, devopsa po menadżera.

Programiście chętniej pożyczysz pieniądze

Ankietowani dostali pytanie o pożyczenie pieniędzy osobie, której nigdy nie poznali. Jedyne co było wiadome, to zawód. Chyba będę musiał uśmiechnąć się do znajomych o trochę pieniędzy.

Najlepsze odpowiedzi prezentowały się następująco:

Zawód % odpowiedzi
Prawnik 23,4
Lekarz 22,7
Bankowiec, finansista 16,5
Programista, informatyk 14,9
Strażak 9,9
Architekt 9,7
Policjant 9,1

Najbardziej utalentowani zostają programistami

Wiele osób uważa, że najbardziej utalentowane osoby są programistami. Są też inne branże w których takie osoby bardzo dobrze się odnajdują. Branże z największą liczbą odpowiedzi prezentowały się tak:

Zawód % odpowiedzi
Programowanie, IT 23,4
Biotechnologia 22,7
Kultura, sztuka 16,5
Służba zdrowia 14,9
Prawo 9,9
Finanse 9,7
Szkolnictwo wyższe 9,1

Programiści dużo zarabiają

Ankietowani wymieli programistów jako jednych z najlepiej opłacanych. Tylko prawnicy mogą lepiej zarabiać. Muszę przyznać, że spotykałem się z różnego rodzaju opiniami osób, które dowiedziały się, że jestem programistą. W większości przypadków od razu byłem szufladkowany do „tych za mają dużo hajsu”. Prawda jest taka, ze zarobki w tej branży zależą od tego jak dobrym się jest w „te klocki” (czyli umiejętności).

Zawód % odpowiedzi
Kancelarie prawnicze 38,2
Programowanie, IT 35,5
Polityka 31,4
Bankowość 31,0
Usługi prawnicze 31,0
Rozrywka, show biznes 21,3

Programista, to jeden z wymarzonych zawodów dla dziecka

Zawód programisty zająć drugie miejsce w kategorii na wymarzony zawód dla dziecka. Wyprzedził minimalnie prawnika a „przegrał” z lekarzem.

Już wiecie skąd taka duża liczba firm oferujących zajęcia pozalekcyjne dla dzieci z programowania czy robotyki?

Czytaj także: Języki programowania dla dzieci – jakie i dlaczego?

Zawód % odpowiedzi
Lekarz 14,9
Programista 13,4
Prawnik 13,1
Przedsiębiorca, właściciel firmy 7,6
Żaden z powyższych 6,3
Inżynier 6,2
Architekt 6,1
Bankowiec, finansista 5,6

Programista ma też realny wpływ na otaczający nas świat

Ankietowani też mogli wybrać trzy branże. Branza IT również tutaj znalazła się w czołówce. Muszę przyznać, że dzisiaj świat bez programistów nie wyglądałby tak jak teraz. Nie ma dziedziny w której niepotrzebny był ktoś z ogólnopojętej branży IT.

Muszę przyznać, że jest to całkiem fajne uczucie gdy rozwiązuje się realny problem. Ciekawe jak muszą się czuć naukowcy, którzy opracowują i wymyślają szczepionki lub lekarze, którzy stawiają ludzi na nogi.

Zawód % odpowiedzi
Programista 25,1
Lekarz 23,4
Polityk 21,0
Inżynier 19,7
Architekt 16,6
Nauczyciel 14,8
Dziennikarz 14,7
Bankowiec, finansista 12,8

Muszę przyznać, że całe badanie było ciekawe. Pocieszające jest to, że społeczeństwo dostrzega pracę sektora IT. Tak jak wspomniałem na początku wpisu, programista tutaj raczej reprezentuje całą branżę niż pojedyncze stanowisko pracy. W wynikach tego badania znajdziemy też zawody, które cieszą się dużym zainteresowaniem od zawsze – czyli prawnicy, lekarze czy bankowcy.

Po szczegółowe wyniki odsyłam do wpisu na screenlovers.pl.

A jak Wy zapatrujecie się na wyniki tego badania? Podzielacie zdanie? Odpowiadalibyście podobnie?

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj