Inteligentne gniazdko, zwane w angielskiego Smart Plug to projekt tak potrzebny i wydajny, że aż nie można uwierzyć, że zagościł on w sprzedaży dopiero niedawno. Są one inteligentne, gdyż mają możliwość znacznej poprawy działania własnego domu, zapewniając możliwości, których dotychczas nie mieliśmy.
Dodatkowo są one małe i prezentują się bardzo estetyczne. Podkreślają styl nowego budynku, często inteligentnego domu. Ich stałe stosowanie zależy właśnie jedynie od zapotrzebowania. Dowiedz się, czy jest to udogodnienie, a także postanówmy które inteligentne gniazdko elektryczne dobrać bez względu na rodzaj lokalu.
Czym jest inteligentne gniazdko?
Zanim jednak przejdziemy do zalet tego urządzenia, omówmy przede wszystkim, czym ono faktycznie jest.
Inteligentne mieszkanie niesie ze sobą wiele korzyści takie jak nakładka na jakiekolwiek gniazdko 220 V, które możemy mieć w idealnym domu. Inteligentne gniazdko potrafi kontrolować przepływ prądu do urządzeń, a także jest w regularnym kontakcie z odpowiednią aplikacją zainstalowaną na dowolnym urządzeniu przenośnym tak, że potrafi mieć również łączność z centralą inteligentnego domu.
Zasady działania Smart Plug
Smart plug można nazwać mianem zdalnie sterowanego, inteligentnego włącznika sprzętów elektrycznych. Wiele rodzai wyposażonych jest w dodatkową funkcję pomiaru zużywanej energii. Nie musisz martwić się jak go zamontować, gdyż niepotrzebna jest jego instalacja. Nie musisz mieć żadnej wiedzy o elektryce. Wystarczy rozpakować je, włożyć do gniazdka i podłączyć dowolne urządzenie elektryczne.
Od teraz inteligentne gniazdko będzie badało dostarczanie energii elektrycznej. Dzięki temu możesz zdalnie włączać i zatrzymywać urządzenie oraz znać ilość wykorzystywanej energii. Wszystkie te wskazówki będą znajdować się na Twoim smartfonie bądź tablet.
Przykładem takiego inteligentnego gniazdka jest TP-Link HS110. Mogą one także korzystać z różnych standardów komunikacji bezprzewodowej takich jak Ultra Low Energy (ULE) bądź Z-Wave.
Centralka a inteligentne gniazdko
Do prawidłowego działania inteligentnego gniazdka nie jest potrzebna centralka pod warunkiem, że urządzeniami chcemy sterować wyłącznie z domu. Należy jednak pamiętać, że cały urok IoT (jakim jest niewątpliwie inteligentne gniazdko) to możliwość wykonywania tej czynności z dowolnego miejsca na Ziemii. Takie inteligentne mieszkanie z bezpośrednim powiadomieniem może przesłać informację na przykład o wybiciu korków.
Jak wybrać inteligentne gniazdko? Co jest istotne?
Wybierając inteligentne gniazdko, zwróćmy przede wszystkim uwagę na jego funkcje. Fundamentalną funkcją każdego inteligentnego gniazdka jest zdalne włączanie i wyłączanie zasilania. Zobacz recenzję Koogeek Smart Plug.
Kontrolowanie wykorzystania energii
Niektóre modele umożliwią nam kontrolowanie bieżącego zużycia energii poprzez narzędzie, jakie jest do mieszkania podłączone. Inteligentne mieszkanie ze statystykami zużycia energii poinformuje nas na przykład, które z nich zużywają najwięcej prądu.
Harmonogram uruchamiania i zatrzymywania gniazdka
Urządzeniom takim możemy ustawić harmonogram włączania i wyłączania. Na przykład nasz telewizor nie musi być w trybie czuwania w środku nocy.
Wizualizowanie poboru mocy
Niektóre z gniazdek mogą także wizualizować pobór energii. Wykonują to za pomocą diod świetlnych. Wraz z nasilaniem się poboru, przekształca się barwa światła.
Kontrolowanie swojej temperatury
Część gniazdek może także kontrolować temperaturę. Jak uniwersalne gniazdko rozpocznie się nagrzewać, inteligentne gniazdko z czujnikiem przegrzania zaalarmuje domowników.
Funkcja wykrywania zwarcia
Niektóre modele inteligentnych gniazdek, potrafią wykrywać zwarcie w zasilanym urządzeniu i w takich przypadkach odcina zasilanie, chroniąc dzięki temy całą sieć przed przepięciem.
Komunikacja inteligentnych gniazdek
Myśląc które inteligentne gniazdko wybrać, zwróćmy uwagę na typ komunikacji bezprzewodowej. Należy je dobrać tak, by nasze narzędzie przenośne obsługiwało go.
Zasięg inteligentnego gniazdka
Warto także zwrócić uwagę na zasięg działania, w jaki wyposażone jest dane inteligentne gniazdko. Powie nam to, w jakiej maksymalnej odległości powinien się znajdować odbiornik, jakiego funkcję może spełniać urządzenie mobilne, albo centralka.
Co możemy podłączyć?
Wszystkie urządzenia, które zawsze podłączamy do typowych gniazdek. Smart Plug pozwala na uruchomienie czajnik, będąc nadal w łóżku o świcie. Możemy wyłączyć telewizor, myjąc zęby w łazience. Uruchamiamy oświetlenie ogrodu, przebywając na wakacjach. Możemy włączyć ogrzewanie przed powrotem do domu. Możliwości zależą tylko od naszej wyobraźni, gdyż mogą to być urządzania takie jak: żelazko, ekspres do kawy, pralka, zmywarka, piekarnik, budzik elektroniczny, sprzęt audio, oczyszczacz powietrza czy grzejniki elektryczne.