Recenzje

Czy odkurzacz może być smart? Recenzja odkurzacza UltraSilencer Zen

Pinterest LinkedIn Tumblr

Z czym kojarzą się Wam urządzenia smart? Pierwsze co przychodzi na myśl to zapewne telefony, telewizory czy – od niedawna – zegarki. A co, jeśli Wam powiem, że smart może być również odkurzacz? Taki właśnie jest UltraSilencer Zen marki Electrolux.

Electrolux UltraSilencer ZEN – jeden z najcichszych odkurzaczy na rynku?

Electrolux to odkurzacz, którego flagową cechą – nie bez powodu umieszczoną w jego nazwie – jest cisza. Głośność urządzenia utrzymuje się bowiem na poziomie zaledwie 58 dB (gdzie standardem na rynku jest ok. 70 dB). Taki wynik udało się uzyskać dzięki unikalnej konstrukcji silnika i ssawki oraz zoptymalizowanej izolacji filtra i obudowy.

Muszę przyznać, że odkurzacz rzeczywiście jest bardzo cichy. Do tego stopnia, że moje najmłodsze (zaledwie półtoraroczne) dziecko nie bało się odkurzania, co zwykle wcześniej się zdarzało. Co więcej, podczas sprzątania można było spokojnie oglądać telewizję i to bez znaczącego pogłaśniania odbiornika.

Początkowo myślałem, że ten poziom głośności dotyczy tylko i wyłącznie najniższego poziomu mocy. Zostałem jednak mile zaskoczony, gdy od razu włączyłem piąty, najwyższy poziom: nawet przy najwyższych obrotach, odkurzacz był bardzo cichy. Żeby jednak być uczciwym: tak niski poziom hałasu dotyczy przede wszystkim dywanów. W przypadku odkurzania np. paneli urządzenie staje się nieco głośniejsze. Pokusiłem się nawet o proste pomiary głośności:

Pomiar głośności odkurzacza Electrolux
Pomiar głośności odkurzacza Electrolux

Wiem, że pomiar aplikacją na telefonie nie jest tym samym co w specjalistycznym laboratorium. Mimo tego w odległości około metra od odkurzacza średnia głośność utrzymuje się na poziomie 62dB (uwzględnia to hałas w całym mieszkaniu i ten zza okna). W momencie, gdy szumy tła ustały, miernik wskazał 58 dB. Na zdjęciu tego dobrze nie widać, ale odkurzacz chodził na najwyższym biegu: piątym. Tak więc głośność faktycznie zgadza się z tym, co podaje producent.

Ssawki, dłuuugi kabel, inteligentne skręcanie

W zestawie produktowym znajduje się kilka ssawek m.in. FlowMotion – dedykowana dla dywanów i podłóg oraz ssawka AeroPro™ 3w1. Ta pierwsza ma ciekawą konstrukcję, dzięki której odkurzacz bardzo dobrze zasysa brud znajdujący w pobliżu ssawki, a dodatkowo obniża poziom hałasu. Druga zaś świetnie sprawdza się w czyszczeniu trudniej dostępnych miejsc: szczelin między meblami, rogów i domowych zakątków.

Rzeczą, której warto się przyjrzeć, jest długość kabla. To dość imponujące 12 metrów. Oznacza to, że bez problemu można „ogarnąć” odkurzaczem całe mieszkanie czy piętro w domu bez zamartwiania się, czy wystarczy nam kabla, czy może trzeba będzie się wracać i przepinać go do innego gniazdka.

System skręcania odkurzacza też zasługuje na chwilę uwagi. Electrolux UltraSilencer Zen
zakręty pokonuje łukiem (a nie, jak tradycyjne odkurzacze, skręcając w miejscu o 90 stopni i jadąc najkrótszą drogą), dzięki czemu nie uderza w meble, takie jak stoliki czy regały. A nawet gdy już tak się stanie, ma on miękkie „zderzaki” – miejsca najbardziej narażone na uderzenia są wykonane z miękkiego tworzywa, co zapobiega zostawianiu śladów i obić.

Odkurzacz powie Ci, kiedy należy wymienić worek

Co ważne dla wielu użytkowników urządzeń AGD (np. dla mnie!): w odkurzaczu Electrolux nie trzeba już zaglądać co jakiś czas do środka, by wiedzieć, kiedy wymienić worek. W urządzeniach, jakie miałem do tej pory, oznaczało to dość niewygodny proces: albo co chwila sprawdzasz, czy pojemnik w środku się już zapełnił – albo czekasz, aż w trakcie odkurzania pojawi się charakterystyczny (kto go nie zna?) zapach wydobywający się z filtra. Teraz Electrolux UltraSilencer Zen „myśli” o tym za nas: o stanie napełnienia worka informuje nas elektroniczny wskaźnik.

Podsumowanie testu UltraSilencer ZEN (EUS8ALRGY)

Odkurzacz testowałem niecały tydzień. Przez ten czas odkurzyłem cały dom, moje mieszkanie oraz samochód, który nie był czyszczony od dłuższego czasu. Dzięki temu miałem okazję odkurzać różnorodne powierzchnie, takie jak: dywany z krótkim i długim włosiem, panele, podłogi drewniane oraz wykładziny różnego rodzaju (w tym samochodowa).

Muszę przyznać, że odkurzacz jest naprawdę bardzo cichy i wpływa to na komfort pracy. Do tego świetnie wciąga kurz i bród znajdujący pod, jak i obok ssawki bez względu na odkurzaną powierzchnię. Jedyna rzecz, jaka mi osobiście nie przypadła do gustu, to mało elastyczny wąż – ale do tego można się przyzwyczaić.

Rzut oka na specyfikację

Testowany przeze mnie model (EUS8ALRGY) charakteryzuje się:

  • Klasa efektywności energetycznej: A
  • Klasa skuteczności odkurzania dywanów: B
  • Klasa skuteczności odkurzania podłóg twardych: A
  • Klasa reemisji kurzu: A
  • Poziom hałasu [dB(A)] (IEC 60704-3): 58

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

1 komentarz

  1. „zakręty pokonuje łukiem (a nie, jak tradycyjne odkurzacze), dzięki czemu nie uderza w meble” , „świetnie wciąga kurz i bród znajdujący pod, jak i obok ssawki” i ta funkcja „smart” z super silent to dla mnie zalety tego modelu aby poważnie zastanowić się nad wymianą starego odkurzacza.
    Masz fajnie opisywane rzeczy – może pomyśl o jakichś bonusach np. zniżki na hasło HILAB.pl.

Skomentuj