Poradniki

Jak odzyskać dane z dysku komputera/laptopa? Programy do odzyskiwania danych na Windows i Mac OS

Pinterest LinkedIn Tumblr

Utracenie dowolnych danych z dysku twardego nie należy do przyjemności, a ich odzyskanie bywa niełatwym zadaniem, które może zabrać nam na prawdę wiele godzin. Usunięcie danych może nastąpić z kilku powodów. Zdarza się, że zostaną one usunięte przez osobę korzystająca z komputera, zostaną skasowane w wyniku awarii sprzętu, formatowania komputera, albo podczas działania szkodliwego oprogramowania.

Sposoby na odzyskanie utraconych danych

Dane usunięte z komputera lub laptopa możemy próbować przywrócić przy użyciu dedykowanych do tego celu aplikacji darmowych, lub płatnych, lub też korzystając z pomocy profesjonalnych serwisów. Specjaliści w zakresie odzyskiwania danych w skuteczny sposób odzyskają nasze utracone informacje.

W jaki sposób odzyskuje się dane z dysku

Utracone dane można odzyskać, nawet w całości. Wynika to głównie z faktu, że skasowane pliki nie są usuwane trwale z komputera. Usunięte sektory dysku są jedynie zaznaczone jako skasowane i gotowe na ponowne nadpisanie. W systemie występują one jako puste przegrody, tymczasem sektory te nadal mają wcześniejsze pliki. Do czasu napisania ich nowymi danymi możliwe jest więc ich odzyskanie.

Najistotniejsze jest, aby do okresu uruchomienia oprogramowania odzyskującego pliki, nie korzystać w sposób standardowy z dysku. Rozwiązanie to zdecydowanie zmniejsz ryzyko nadpisania danych, jakie planujemy odzyskać.

Sam proces odzyskiwania nie jest trudny. Jedyne, czego trzeba, to zainstalowania odpowiedniej aplikacji. Niżej znajdziesz listę programów do przywracania danych.

Darmowe narzędzia do odzyskiwania danych

Recuva – sztandarowy program do odzywskiwania danych

Recuva jest sztandarowym programem do pozyskiwania utraconych danych. To właśnie na tym narzędziu opiera się działanie pozostałych. Umożliwia ona przywracanie plików nie tylko z dysków twardych, ale również kart pamięci bądź też pendrive’a. Potrafi przywrócić pliki z uszkodzonego albo świeżo sformatowanego dysku co wyróżnia ten program spośród innych aplikacji. Program pomaga także w permanentnym kasowanie wybranych informacjach poprzez ich nadpisywanie.

Disk Drill – odzyskiwanie danych do 100 MB

Program odzyskuje dowolne dane o maksymalnej wielkości 100 MB oraz potrafi tworzyć kopię zapasowe uszkodzonego dysku. Dostępna jest także jego wersja premium, która daje możliwość przeszukiwanie partycji, głębokiego skanu oraz obsługuje większość systemów plików (NTFS, FAT 32, ex FAT, EXT3/4). Program wyposażona jest dodatkowo w inne wersje zarówno dla zespołu Windows, jak i Mac OS X.

TOKIWA Data Recovery

Program dedykowany jest dla rodziny systemów Windows. Tą Open Source’ową aplikację można otworzyć z zewnętrznego dysku USB, dzięki czemu ograniczamy ryzyko nadpisania instalacją aplikacji interesujących nas sektorów dysku. Interfejs zyskuje uznanie użytkowników za prostą i czytelną wyszukiwarkę plików, która daje możliwość nie tylko odzyskiwanie wielu plików jednocześnie, ale także zmianę ich nazwy po zakończonym przywróceniu.

EaseUS Data Recovery – odzyskiwanie danych ma Windows i MacOS

EaseUS udostępnia bezpłatnie możliwości swojego oprogramowania bez względu na to, czy posiadamy laptopa z systemem Windows lub Mac OS X. Aplikacja wyróżnia się możliwością korzystania z niej także na smartfonach wyposażonych w Androida, czy iOS, dzięki czemu możemy także odzyskiwać dane z naszego telefonu. Darmowa wersja umożliwia odzyskanie 2 GB danych.

Minitool Partition Recovery

Pozwalana na odzyskanie wielu rodzai danych. Program wyposażony jest w możliwość przeszukiwanie usuniętych katalogów i przywrócenie pojedynczych danych, które zawiera lub też całego folderu. Odzyskiwane pliki są dzielone na poszczególne typy, dzięki czemu w szybki sposób odszukamy dane takie jak filmy, dźwięki, obrazy czy pliki tekstowe. Produkt pracuje na systemie Windows. Bezpłatna edycja programy wyposażony jest w możliwość przywrócenia tylko 1 GB danych.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj