Bezpieczeństwo Poradniki

Uwaga na hakerów podczas cyfrowego rozliczania PIT-ów

Pinterest LinkedIn Tumblr

Przypadający na początek roku, gorący okres rozliczeń podatkowych to też czas wzmożonej aktywności hakerów, którzy czekają tylko na okazję do wyłudzenia danych osobowych. Najczęściej używają w tym celu fałszywych wiadomości mailowych licząc, że podatnik nie odkryje oszustwa. Warto poznać metody hakerów, by móc skutecznie chronić swoje dane i pieniądze na koncie. Oto kilka praktycznych informacji na temat bezpiecznego rozliczania podatków on line.

Maile z linkiem, podszywające się pod Urząd Skarbowy jako ulubiona metoda hakerów

Ministerstwo Finansów dba o wysoki stopień zabezpieczeń na własnych stronach internetowych. Jednak podatnik może zupełnie nieświadomie odebrać mail sugerujący, że w jego zeznaniu znajdują się „nieprawidłowości”. Tego typu wiadomości rozsyłane są najczęściej przez hakerów. Zachęcają do kliknięcia w link, gdzie proszą o podanie danych celem weryfikacji. Jeśli podamy dane z dowodu osobistego, mogą np. zaciągnąć pożyczkę na nasze nazwisko. Kradzież danych to nie jedyny sposób internetowych naciągaczy. W mailach hakerzy mogą informować o wykryciu przez Urząd Skarbowy, niedopłaty podatku. Osoba, która zechce szybko wpłacić rzekomo zaległą kwotę, loguje się do bankowego konta internetowego i w tym momencie ofiara hakerów traci oszczędności zgromadzone na rachunku bankowym.

Czytaj też: Bezpieczeństwo w sieci – dobre praktyki do codziennego stosowania

Uwaga na hakerów podczas cyfrowego rozliczania PIT-ów !

Wypełnianie deklaracji podatkowej przez internet jest łatwym i szybkim sposobem rozliczenia z fiskusem. Jednak trzeba zachować szczególną ostrożność. Hakerzy rozsyłają maile informacyjne z linkiem, przez który podatnik może wykonać rozliczenie PIT. Mail nie ma nic wspólnego z Ministerstwem Finansów a link służy do wyłudzania danych osobowych. Dlatego należy pamiętać, by ignorować tego typu maile z linkami i prośbami do logowania w celu rozliczenia PIT-u. Zaufanym miejscem do złożenia deklaracyj jest tylko i wyłącznie rządowy portal: podatki.gov.pl.

Podejrzane aplikacje do rozliczania podatków on line – chytry podstęp hakerów

Do wyłudzania danych służą hakerom także aplikacje na urządzenia mobilne. Cyberprzestępcy zachęcają do samodzielnego rozliczania PIT-ów za pomocą aplikacji. Jeśli aplikacja nie pochodzi ze sprawdzonego źródła (Google Play czy Apple App Store), lepiej ją pominąć. Kradzież danych to prawdziwa plaga w okresie rozliczania podatków. Hakerzy wciąż modyfikują metody działania i wymyślają nowe sposoby na wyłudzanie danych. Dlatego szczególnie podczas rozliczania PIT-ów należy zachować czujność.

Czytaj także: 7 najgłośniejszych cyberataków ostatnich lat

Co zrobić, gdy otrzymamy maile z nieznanego źródła?

Jeśli otrzymamy podejrzane maile dotyczące zeznań podatkowych, warto o tym fakcie powiadomić instytucje państwowe: Policję lub Ministerstwo Finansów. Podszywanie się pod organy państwowe jest karalne, więc ma znamiona przestępstwa w sieci. W Polsce działają także organizacje, takie, jak CyberRescue, które monitorują i odnotowują przypadki ataków hakerów oraz mailowe wyłudzanie danych. Ważne, by reagować, gdyż w ten sposób pomożemy w walce z wyłudzaniem danych przez internet.

Zachowując ostrożność podczas logowania i wypełniania danych przez internet, unikniemy prób wyłudzenia naszych danych osobowych. Zawsze sprawdzajmy, czy strona, na którą wchodzimy jest sprawdzonym źródłem i rzeczywiście została stworzona do celów podatkowych.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

1 komentarz

  1. Dlatego wole samodzielnie chodzić do US :)) szybko sprawnie i jak ktoś potrafi to ominie kolejki

Skomentuj