Bezpieczeństwo Facebook

Czy zaklejać kamerę? Szef Facebooka to robi!

Pinterest LinkedIn Tumblr

W sieci pojawia się wiele teorii spiskowych na temat tego, że producenci komputerów (PC, laptopy) czy innych urządzeń elektronicznych wyposażonych w kamerę czy mikrofon są w stanie podglądać swoich klientów bez ich wiedzy. Dlatego powstaje często pytanie: czy zaklejać kamerę w swoim laptopie?

W 2016 roku pojawi się zdjęcie CEO Facebooka na które szczególną uwagę zwrócili internauci gdyż w tle stał jego komputer który miał zaklejoną kamerę oraz mikrofon. Czyżby szef największej bazy danych ludzi czegoś się obawiał? A może wie coś czego my nie wiemy?

Wszystko się rozchodzi o to, powyższe zdjęcie szefa Facebooka. Przyjrzyjcie się jemu dokładnie. Co na nim widać? Kamera jest zaklejona, wejście na słuchawki również. Szef FBI – James Comey – przyznał, że robi dokładnie to samo.

Razem ktoś pewnie powie, że szef FB czy FBI są znanymi i wpływowymi osobami na świecie więc ich wybór jest uzasadniony. Co więcej, tajne dokumenty NSA które opublikował Edward Snowden pokazują, że amerykańskie i brytyjskie służby w latach 2008-2010 przechowywały zdjęcia milionów użytkowników serwisu Yahoo.

W 2013 roku dziennikarze BBC Radio 5 live znaleźli strony internetowe na których można było wymienić się zdjęciami zrobionymi za pomocą kamery na laptopie (oczywiście bez wiedzy i zgody).

Czy zaklejać kamerę? Kilka prawdziwych historii

Dalej zastanawiasz się czy zaklejać kamerę? Uważasz, że osób takich jak ja czy Ty to nie dotyczy?

Pewna para z Kanady dostała wiadomość na Facebooku od nieznajomego ze zdjęciem w którym są w swoim łóżku. Jak się później się okazało, tego dnia para zrobiła sobie wieczór filmowy na Netflixie. Skończyło się na zawiadomieniu policji, ale sprawcy nie udało się złapać.

Kolejna historia jest jeszcze ciekawsza. Australia. Pewnego dnia Matt dostał maila. W mailu był film w którym widać go w bardzo intymnej sytuacji (tak, czochrał bobra). Aby film nie stał się hitem tamtejszego Internetu dostał propozycję nie do odrzucenia. Musiał zapłacić 10 000 tys. dolarów. Na jego szczęście udało mu się zmniejszyć okup do 3000. Ostatecznie nie zapłacił okupu, a całą historię opisał na Facebooku. Okazało się potem, że napastnicy zdobyli dostęp do jego kamery poprzez wirusa jakiego złapał na swoim komputerze. Gdyby zakleił kamerę, to sytuacja nie miała by miejsca.

Mało? To co powiecie na historię Amerykańskiej Miss Nastolatek, która była podglądana przez swoją kamerę w komputerze przez rok! PRZEZ ROK! I nie miała o tym pojęcia, bo światełko przy kamerze nie świeciło. Koszmar młodej dziewczyny trwał rok i przez ten czas była szantażowana ujawnieniem nagich zdjęć. Dodatkowo musiała wykonywać polecenia swojego szantażysty.

I co teraz zrobisz? Czy zakleisz kamerkę? Powyższe historie pokazują, że taka sytuacja może spotkać każdego z nas. Gdyby każda z tych osób zakleiła kamerę taśmą, to nie powstałby ten artykuł.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

komentarze 4

  1. No dobra, ale mnie to dalej nie przekonuje. Kto chciałby mnie podglądać?

  2. Dzięki za ten wpis. Trochę rozjaśnia w głowie. Dzisiaj na wszystkich laptopach pozaklejałem wszystkie kamerki.

Skomentuj