Ciekawostki technologiczne

W Los Angeles malują ulice na biało by ochłodzić miasto

Pinterest LinkedIn Tumblr

Ciekawy eksperyment rozpoczął się w Los Angeles. Włodarze miasta postanowili pomalować na biało nawierzchnie ulic. A wszystko to przez wysokie temperatury na jakie są poddawane tamtejsze ulice.

Miasto boryka się z ogromnymi upałami w lecie gdzie temperatury sięgają ponad 30 stopni. Efektem ubocznym tak wysokich temperatur jest szybko nagrzewający się asfalt, a wraz z nim — jego otoczenie. W jednym z parkingów typu „Park and Ride” w LA (Encino) średnia temperatura w lecie wynosi około 70 stopni Celsjusza! Można by na nim smażyć jajka!

Z tego powodu drogowcy rozpoczęli eksperyment w którym pomalują ulice specjalną, białą nawierzchnią, której głównym zadaniem jest odbijanie promieni słonecznych. Dzięki specjalnym właściwościom ten nawierzchni temperatura przy asfalcie nie powinna tak szybko rosnąć. Wg wstępnych obliczeń pomalowanie ulic taką substancją pozwoli ochłodzić jezdnię i jej okolice o około 10 stopni. W raporcie amerykańskiej agencji ds. ochrony środowiska pojawiły się szacunki, że pomalowanie 35% ulic Los Angeles pozwoli obniżyć średnią temperaturę w mieście o około pół stopnia.

Nie są to jakieś wielkie spadki temperatury, ale dzięki temu z racji oszczędności energii „Miasto Aniołów” może zaoszczędzić nawet 100 milionów dolarów rocznie! A te liczby robią już duże wrażenie!

 

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj