Ciekawostki technologiczne Poradniki Telefony

Akcelerometr w telefonie – co to jest i do czego służy?

Pinterest LinkedIn Tumblr

W dzisiejszych czasach, kiedy technologia idzie coraz bardziej do przodu telefony przestają służyć tylko do dzwonienia. Nowoczesne smartfony oprócz funkcji dzwonienia i pisania mają wbudowane aparaty, umożliwiają między innymi granie w gry, oglądanie filmów, mają mnóstwo czytników i czujników. Jednym z nich jest akcelerometr, potocznie nazywany również przyspieszeniomierzem.

Co to jest akcelerometr i jak działa?

Akcelerometr (przyspieszeniomierz, akceleromierz) jest narzędziem powszechnie wykorzystywanym we współczesnych smartfonach. Najprościej mówiąc akcelerometr jest konwerterem przyspieszenia. Służy do pomiaru przyspieszenia liniowego lub kątowego w telefonie, w którym jest zainstalowany. Wśród najprosztszych codziennych czynności wykorzystywane są do dostosowywania automatycznej jasności czy obracania ekranu. Mają swoje zastosowanie również w aplikacjach takich jak np. licznik kroków czy kilometrów. Ponadto jest wiele gier, np. samochodowych, w których akcelerometr pełni funkcję kontrolera. Zastosowanie akcelerometrów w smartfonach było konieczne ze względu na ograniczenie do minimum ilości przycisków na urządzeniu.

Akcelerometr w telefonie – co potrafi dzięki niemu smartfon?

Zastosowanie akcelerometru w telefonie znacząco wpłynęło na funkcjonalność tego typu urządzeń. Dzięki temu telefon nie służy tylko do dzwonienia i pisania smsów, ale może być również używany przez osoby uprawiające sport. Możemy znacznie ograniczyć ilość posiadanych urządzeń elektronicznych. Nie potrzebujemy osobnego krokomierza, ponieważ nasz telefon to potrafi. Wprowadzenie akcelerometrów do telefonów pozwala również na osiągnięcie lepszej jakości zdjęć. Telefon sam potrafi odpowiednio przybliżyć czy wyśrodkować obraz. Pozwala również ustabilizować obraz podczas nagrywania filmów wideo.

Akcelerometr w innych urządzeniach – w laptopie lub zegarku – czy ma to sens?

Coraz popularniejsze zamiast klasycznych zegarków stają się smartwatche i opaski fitness. Gadżety te oprócz wskazywania godziny posiadają wiele innych funkcji, których oczekuje współczesny użytkownik.

W smartwatchu możemy sprawdzić tętno, liczbę wykonanych kroków czy pokonanych kilometrów, a nawet odbierać połączenia. W urządzeniu tego typu akcelerometr jest wręcz niezbędny, chociażby do tego, żeby urządzenie podświetliło się wtedy, kiedy chcemy na nie spojrzeć. Właśnie dzięki zastosowaniu akcelerometru smartwatch wyczuwa, że podnosimy rękę, żeby sprawdzić godzinę. Podobnie jest jeżeli chcemy zmierzyć naszą aktywność fizyczną. Smartwatch mierzy ją na podstawie ruchów naszej ręki.

Mało kto wie, ale akcelerometr jest wykorzystywany w smartwatchach do monitoringu snu. Jeżeli śpimy nieruchomo czy wiercimy się, to będzie oznaczone jakoś mocny lub lekki sen.

Czy w laptopie akcelerometr jest potrzebny? Co prawda chyba nikt nie biega z laptopem, ale akcelerometr spełnia w przenośnych komputerach inną bardzo ważną funkcję. Chroni dysk HDD przed zniszczeniem w sytuacji, gdy laptop upadnie nam na podłogę. Akcelerometr wyczuwa nagłą zmianę położenia i w sytuacji zagrożenia wyłącza dysk twardy.

Podsumowując akcelerometr znacząco wpływa na funkcjonowanie współczesnych telefonów. Zastosowanie go przez producentów sprawia, że urządzenia posiadają o wiele więcej funkcji niż kilka lat temu, przez co są w stanie sprostać coraz większym wymaganiom użytkowników.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj