Współczesne modele telewizorów potrafią zachwycać jakością obrazu, nasyceniem kolorów, szczegółowością oraz liczbą wyświetlanych detali. Jednak nie każdy model daje podobne odczucia. Są takie, których oglądanie zapiera dech w piersiach, inne z kolei rozczarowują „pływającymi” obiektami i wyblakłymi barwami. Od czego zatem zależy jakość obrazu w telewizorze? Oto 5 najważniejszych czynników, które na to wpływają!

1. Rodzaj matrycy – podstawowy czynnik wpływający na jakość obrazu

Gdyby wskazać jeden element konstrukcji telewizora, który najbardziej wpływa na jakość obrazu, bez wątpienia trzeba wskazać na rodzaj zastosowanej w nim matrycy. Na rynku dostępne są obecnie dwa podstawowe typy: LED oraz OLED. Podobnie brzmiąca nazwa może być myląca, ale w rzeczywistości są to dwie bardzo różne technologie. OLED oferuje lepszą jakość obrazu, ale jest rozwiązaniem droższym. LED z kolei może mieć mniejszy kontrast, ale kosztuje mniej.

Idealnym kompromisem w tym wypadku jest wybór telewizora LED renomowanego producenta. Dzięki temu można uzyskać wysoką jakość obrazu w rozsądnej cenie.

Czytaj także: Przekątna ekranu a odległość od telewizora – jak określić właściwą?

2. Rozdzielczość wyświetlacza

Obraz na ekranie telewizora składa się punktów – tak zwanych pikseli. Im jest ich więcej, czyli telewizor ma wyższą rozdzielczość wyświetlacza, tym jakość obrazu jest większa. Wpływa to przede wszystkim na ostrość obrazu oraz liczbę detali, które można dostrzec.

Jeszcze kilka lat temu standardową rozdzielczością wyświetlacza w telewizorze było tak zwane HD, czyli 1920×1080 pikseli. Obecnie jednak wybierać trzeba telewizory w rozdzielczości 4K (UHD), czyli 3840×2016.

Pozornie różnica może wydawać się nieduża, ale wystarczy policzyć, że obraz 4K ma ponad cztery razy więcej pikseli, więc jego obraz jest zdecydowanie bardziej szczegółowy.

3. Technologia HDR

Jednym z najnowszych rozwiązań stosowanych we współczesnych telewizorach jest technologia HDR (High Dynamic Range) – oznacza to szeroki zakres tonalny. Jak działa to w praktyce? Dzięki HDR podniesiona jest jasność obrazu.

Dzięki temu rośnie jego kontrast, i na przykład w scenach, które wcześniej były bardzo ciemne, widać więcej detali. Dodatkowo HDR umożliwia wyświetlanie większej liczby kolorów – dzięki temu w scenach, w których kolory przechodzą jeden w drugi (na przykład zachód słońca nad morzem), obraz jest bliższy naturalnemu, kolory płynnie się przenikają, a nie wyraźnie odcinają.

Pozornie to subtelna kwestia wpływająca na jakość obrazu – w praktyce efekt jest piorunujący i wygląda wspaniale.

4. Ustawienia telewizora

Na jakość obrazu wpływ mają również ustawienia telewizora. Często drobna korekta nasycenia barw, ostrości czy kontrastu może w bardzo istotny sposób wpłynąć na doznania.

Na początek warto sprawdzić predefiniowane ustawienia – najczęściej tryb standardowy jest nieco zbyt zachowawczy, a obraz sprawia wrażenie mało wyrazistego. Tryb żywy z kolei może mieć zbyt podkręcone kolory i jasność, co na początku wygląda atrakcyjnie, ale po dłuższym oglądaniu może męczyć wzrok. Dobrym pomysłem jest wybór trybu sport – wbrew nazwie, świetnie nada się do innych typów programów. Najczęściej oferuje wysoki kontrast i ostrość obrazu, a także odpowiednio wyważone nasycenie kolorami.

Co do płynności, warto sprawdzić, jaka jest technologia odświeżania, bo ma to kluczowy wpływ na ostrość obrazu w ruchu. Warto popróbować też włączać i wyłączać różnego rodzaju polepszacze obrazu i sprawdzić, które faktycznie dają pozytywny efekt, ale które nie robią nic lub co gorsza, wręcz pogarszają jakość obrazu.

5. Odpowiedni materiał

Na koniec kwestia, o której często nie myśli się w kontekście jakości obrazu, czyli jakości samego materiału. Wiele osób uważa, że wystarczy włączyć kanał telewizyjny w jakości HD, żeby poznać pełnię możliwości. To błąd, w praktyce okazuje się, że kanał HD kanałowi HD nierówny i gołym okiem na wcale nie najlepszym telewizorem widać różnicę.

Gdzie zatem szukać najlepszych pod względem jakości materiałów? Przede wszystkim w ofercie kanałów premium – z filmami, serialami czy wydarzeniami sportowymi. Dobrą jakość obrazu oferują też serwisy streamingowe – warto zwrócić uwagę zwłaszcza na materiały w rozdzielczości 4K. Żeby jednak móc cieszyć się idealnym efektem, trzeba dysponować szybkim łączem internetowym.

Warto pamiętać też o filmach czy koncertach na Blu-Ray – one również oferują bardzo wysoką jakość obrazu, bardzo często przewyższającą praktycznie każdy kanał telewizyjny.

Author

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj