Bezpieczeństwo Poradniki

Kradzież środków z karty – na to musisz uważać

Pinterest LinkedIn Tumblr

Karta płatnicza to bardzo wygodne rozwiązanie, które umożliwia nam bezgotówkowe transakcje. Jednak są sytuacje, w których ktoś obcy może uzyskać dostęp do środków zgromadzonych na koncie. Kiedy jest to możliwe?

Kiedy karta wpadnie w niepowołane ręce

Strata karty płatniczej może okazać się bardzo bolesna. Oczywiście, korzystanie z niej bez ograniczeń wymaga od złodzieja poznania kodu PIN. Jednak funkcja płatności zbliżeniowej pozwala na jednorazowe transakcje poniżej 100 złotych. Ich liczba jest jednak ograniczona i w pewnym momencie karta poprosi o podanie kodu PIN. Dlatego tak bardzo istotne jest chronienie hasła przed niepożądanymi osobami. Dlatego nigdy nie zapisuj go nigdzie i nie noś w portfelu. Jeśli złodziej ukradnie ci taki „zestaw”, będzie mógł bez problemu korzystać z twoich środków. Nie ustawiaj także haseł kojarzących się z tobą, takich jak chociażby data urodzenia. Takie wariacje będą bowiem pierwszymi, które złodziej będzie próbował wprowadzić. Pamiętaj, że karty płatnicze są ubezpieczone, ale tylko wówczas, gdy złodziej nie zna kodu PIN. Dlatego zachowuj czujność, gdy wpisujesz go podczas wszelkich transakcji. Najlepiej zasłaniaj klawiaturę ręką – to najlepszy sposób.

Czytaj też: Czy wiesz, że dane Twojej karty płatniczej można odczytać w kilka sekund w kolejce do kasy?

Gdy ktoś przechwyci dane twojej karty

Ta sytuacja jest zdecydowanie groźniejsza i poważniejsza w skutkach. Najczęściej złodziej spisuje lub fotografuje dane karty i następnie wykorzystuje je do płatności w internecie. Wiele sklepów internetowych nie wymaga bowiem posiadania przy sobie karty, tylko wszystkich jej danych. Do zapłaty potrzebne wówczas jest imię i nazwisko właściciela, numer karty, data ważności oraz kod CVV, który znajduje się na odwrocie karty. Dlatego też płacąc kartą w różnych miejscach zawsze miej ją przy sobie. Dla zwiększenia bezpieczeństwa możesz też zakleić numer karty taśmą, co ochroni cię przed odczytem przez osoby postronne. Banki także same starają się zmniejszyć ryzyko kradzieży i wprowadziły funkcję 3D Secure. Polega ona na tym, że przed zatwierdzeniem transakcji bank wysyła jednorazowe hasło na twój numer telefonu. Dzięki temu posiadania wyłącznie danych karty nie wystarczy do zrobienia zakupów.

Zobacz również: Jak płacić kartą płatniczą (bezpiecznie)?

Jak zmniejszyć ryzyko kradzieży w sieci?

Dane, które podajemy sklepowi są szyfrowane, co uniemożliwia ich przechwycenie w trakcie transferu. Co innego w sytuacji, gdy twój komputer jest zainfekowany przez wirusa, który zczytuje wszystkie dane wpisywane na ekranie. Informacje o twojej karcie mogą też wypłynąć, z miejsc, w których je podałeś, np. z hotelu. Dlatego, jeśli chcesz robić spokojne zakupy w internecie, pomyśl o karcie pre-paid. W tym celu udaj się do swojego banku. Jeśli będziesz chciał zrobić zakupy w sieci, doładujesz ją określoną kwotą. W ten sposób nie będziesz ryzykował całym swoim majątkiem, a jedynie niewielką sumą przeznaczoną na internetowe wydatki.

Co robić po stracie karty?

Pierwszym krokiem jest oczywiście zastrzeżenie karty. W tym celu dzwoni pod numer 828 828 828, który jest czynny przez cała dobę siedem dni w tygodniu. Systemowi opartemu o rozpoznawanie mowy podajemy informację, który bank wydał kartę. Następnie przekierowuje on nas do odpowiedniego banku, który całą procedurę przeprowadzi do końca. Zastrzeżenia możemy też dokonać w placówce bądź za pośrednictwem konta internetowego.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj