Poradniki

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ekranu projekcyjnego?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Jak najlepiej, najpełniej przekazać informację na odległość? W świecie współczesnym, w erze komputerów tabletów, smartfonów najefektywniejszy jest przekaz informacji za pomocą obrazu. Przekazanie informacji poprzez obraz jest szybsze, dokładniejsze, bardziej zrozumiałe i możliwe do przesyłania na odległość.

Uczestnicy prawie wszystkich narad, konferencji, wykładów, kongresów itp. w przekazywaniu ważnych informacji korzystają z różnego rodzaju projekcji obrazów. Nowoczesne technologie umożliwiają projekcję na ścianie, na suficie, na chłodni kominowej, na zewnętrznej ścianie budynku… praktycznie na każdej w miarę płaskiej powierzchni. Jednak, żeby wyświetlany obraz był odpowiedniej jakości, czytelny, estetyczny musi być wyświetlony na specjalnej do tego celu zaprojektowanej instalacji.

Ekran projekcyjny to instalacja umożliwiająca oglądanie obrazu wyświetlanego za pomocą projektora. Ekran projekcyjny składa się z powierzchni ekranowej, która wspiera się na elementach konstrukcyjnych. Ekrany mogą służyć do projekcji tylnej lub frontowej, zależnie od sposobu umieszczenia projektora.

Czym kierować się w wyborze ekranu projekcyjnego?

Najważniejsze jest określenie miejsca użytkowania ekranu. Jeśli ekran ma spełniać rolę sprzętu stacjonarnego, ważna jest wielkość pomieszczenia i miejsce zamontowania oraz sposób rozwijania i obsługi urządzenia. Dobór i montaż najlepiej powierzyć specjalistom. Jeśli ekran ma być przenośny, to ważny jest stabilny sposób mocowania na statywie i waga całego urządzenia.

Ekrany projektorowe mogą mieć różne proporcje, więc aby efektywnie wykorzystać powierzchnię ekranu, rozmiar powierzchni projekcyjnej dopasowujemy do maksymalnej spodziewanej powierzchni wyświetlanego obrazu. Dobierając ekran warto zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów mających wpływ na wyświetlany obraz i jakość obsługi współpracujących ze sobą ekranu projekcyjnego i projektora wyświetlającego obraz. Powierzchnia projekcyjna znacząco wpływa na sposób odbicia światła, kontrasty, szczegóły w cieniach i na to, jak ekran reaguje na światło zastane w pomieszczeniu.

Pomocny w wyborze jest tzw. parametr gain, określający wartość odbicia światła. Ekrany pokryte są specjalną warstwą podkreślającą kolory, kontrast i ostrość obrazu. Następnym ważnym parametrem jest kąt widzenia podany przez producenta. W ekranach na warstwę czarną PVC naniesiona jest powierzchnia projekcyjna. Takie połączenie nie przepuszcza światła zza ekranu. Czarne ramki wokół powierzchni projekcyjnej znacząco ułatwiają dopasowanie obrazu.

Jak na ekranie projekcyjnym uzyskać najlepszy obraz?

Wybór ekranu projekcyjnego w praktyce sprowadza się do trzech prostych pytań: gdzie będą projekcje, jakie duże jest pomieszczenie, czy mogę zaciemnić pomieszczenie. Żeby obraz na ekranie projekcyjnym był wizytówką całej prezentacji i dawał pożądany efekt, niezbędne jest „zgranie” wymienionych powyżej parametrów. Warto powierzyć dobór i dopasowanie niezbędnych urządzeń profesjonalistom, na przykład z firmy VisionCube S.A. na co dzień zajmujących się organizacją pracy w przestrzeniach biurowych.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj